Pasaulyje

2019.04.08 14:30

Estijoje kraštutinės dešinės partija skinasi kelią į vyriausybę

BNS 2019.04.08 14:30

Estijos Centro partijos pirmininkas Juri Ratas, kraštutinės dešinės Konservatorių partijos (EKRE) vadovas Martas Helme ir partijos „Isamaa“ lyderis Heliras-Valdoras Seederis pirmadienį pasirašė koalicijos sutartį.

„Šios trys savaitės parodė, kad trys partijos nori bendradarbiauti ir yra pasirengusios daryti kompromisus“, – po ilgų politinių derybų sakė J. Ratas.

„Be abejo, Estija išsaugos savo ankstesnę liniją užsienio ir gynybos politikoje“, – pridūrė jis.

Koalicijos sutartį trijų partijų valdybos patvirtino praeitą savaitgalį.

Numatoma, kad vyriausybę sudarys 15 ministrų, įskaitant premjerą, o visos partijos ministrų portfelių turės po lygiai.

Premjeru turėtų likti dabartinis vyriausybės vadovas – Centro partijos lyderis J. Ratas. Centristams taip pat turėtų atitekti švietimo, ekonomikos ir infrastruktūros, valstybės valdymo ir socialinių reikalų ministrų postai.

Gynybos ministerijai turėtų toliau vadovauti „Isamaa“ narys Juri Luikas, o vadovavimą Užsienio reikalų ministerijai turėtų perimti dabartinis teisingumo ministras Urmas Reinsalu. Ši partija taip pat kontroliuos būsto ir kultūros ministrų portfelius.

Kraštutinė dešinioji EKRE vidaus reikalų ministru siūlo M. Helme, finansų – Martiną Helme, kaimo reikalų – Martą Jarviką, aplinkos – Rene Kokką, o užsienio prekybos ir informacinių technologijų – Marti Kuusiką.

Naujoji koalicija 101 vietos parlamente turės 56 mandatus.

Penktadienį Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid pasiūlė vyriausybę formuoti Kajai Kallas, kurios liberali Reformų partija per kovo 3-ąją įvykusius rinkimus gavo daugiausiai balsų. Tačiau Reformų partija nesugebės sukurti daugumą turinčios koalicijos, nes kartu su socialdemokratais turėtų tik 44 vietas.

K. Kallas dabar turi dvi savaites savo koalicijai suburti. Jei jai nepavyks, prezidentė turės paskirti naują kandidatą į premjerus.