Naujienų srautas

Pasaulyje2015.04.16 00:22

G7 tariasi opiausiais pasaulio politiniais klausimais

Vokietijos Liubeko uoste susirinkę Didžiojo septyneto šalių užsienio reikalų ministrai svarsto padėtį Ukrainoje, Artimuosiuose Rytuose, susitarimą su Iranu dėl jo branduolinės programos pažabojimo, kitas pasaulinės politikos aktualijas.

Vokietijos Liubeko uoste susirinkę Didžiojo septyneto šalių užsienio reikalų ministrai svarsto padėtį Ukrainoje, Artimuosiuose Rytuose, susitarimą su Iranu dėl jo branduolinės programos pažabojimo, kitas pasaulinės politikos aktualijas.

Susitikimo šeimininkė Vokietija suteikė G7 diplomatijos vadovams ne tik progos pasigėrėti senojo Hanzos uosto istorija. Užsienio reikalų ministrus pasveikino jūrininkais stilizuotai apsirengę choristai, kurie dainavo apie Baltijos jūros pakrantės grožį. Johnas Kerry negalėjo jų klausytis, nes tik trečiadienį atvyko į Liubeką.

Vokietijos diplomatijos vadovas sakė – giedra nuotaika neturi daug bendra su pasaulinės politikos padėtimi, kuri gana audringa.

„Konfliktas Ukrainoje vos už poros valandų kelio nuo čia, mes svarstome padėtį Ukrainoje, bet pradėjome nuo derybų su Iranu. Svarstome ir padėtį Artimuosiuose Rytuose – Irake, Sirijoje, Jemene, „Islamo valstybės“ puolimą“, – sakė Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas Walteris Steinmeieris.

J. Kerry atvežė gerą žinią – apie kompromisą Vašingtone. Prezidentas Barackas Obama sutiko nevetuoti įstatymo, suteiksiančio Kongresui teisę atmesti susitarimą su Iranu dėl jo branduolinės programos.

Tuomet Senato Užsienio reikalų komitetas vienbalsiai pritarė kompromisinei šio įstatymo projekto versijai, dabar abeji respublikonų vyraujami Kongreso rūmai veikiausiai jį patvirtins, bet B. Obama dar turi galimybę vetuoti įstatymą, jei Kongresas mėgins sužlugdyti rengiamą galutinį susitarimą su Iranu, kurį ketinama užbaigti iki birželio 30 dienos.

„Didelis iššūkis užbaigti derybas su Iranu per artimiausius du su puse mėnesio, vakar Kongrese priimtas kompromisas dėl įstatymų leidėjų indėlio. Esame tikri, prezidentas pajėgs užbaigti derybas dėl susitarimo, kad pasaulis taptų saugesnis. Priminsiu, mūsų partneriai kritiškai vertino, kad pasieksime tai, ką pasiekėme“, – sakė JAV valstybės sekretorius J. Kerry.

Daugelis G7 valstybių dalyvauja derybose su Iranu dėl jo branduolinės programos apribojimo mainais į pamažu atšaukiamas sankcijas.

Rusija po Krymo aneksijos ir dėl paramos Donbaso separatistams į didžiųjų klubą bekviečiama. Dėl agresyvios Kremliaus politikos nutarta atsisakyti aštuoneto formato, grįžti prie G7, kurį sudaro labiausiai išvystytą ekonomiką turinčios pasaulio valstybės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi