Pasaulyje

2019.04.08 11:12

Afganistano vyriausybė palaiko derybas su Talibanu

BNS2019.04.08 11:12

Afganistano faktinis vyriausybės vadovas Abdullah Abdullah sveikino sekmadienį Kabulo paskelbtą sprendimą pasiųsti delegaciją susitikti su Talibanu.

Jis išreiškė viltį, kad delegacija pristatys „vieningą Afganistano žmonių poziciją“. 

Kabulas, ieškantis būdų užbaigti jau 17 metų šalį krečiantį karą, paskelbė, kad pasiųs savo atstovus „apsikeisti nuomonėmis“ su Talibano pareigūnais per naujas derybas, vėliau šį mėnesį planuojamas Kataro sostinėje Dohoje.   

JAV ir Talibano pareigūnai anksčiau yra surengę kelis derybų raundus. Tačiau talibai iki šiol atsisakydavo pradėti derybas su tarptautiniu mastu pripažįstama vyriausybe Kabule, jų laikoma Amerikos „marionete“ ir neteisėtu režimu. 

„Mums reikia vyriausybinių ir nevyriausybinių politikų su viena platforma. Turime kalbėtis apie būsimą taiką ir susitaikymą“, – sakė Abdullah Abdullah naujienų agentūrai AFP Pasaulio ekonomikos forumo Jordanijoje kuluaruose. 

„(Delegacijos) tikslas turi būti pristatyti vieningą Afganistano žmonių poziciją“, – pridūrė jis.  

Afganistano prezidento Ashrafo Ghani taikos pasiuntinys Mohammadas Omaras Daudzai sakė, kad minėta delegacija tik apsikeis nuomonėmis su Talibanu, o ją sudarys nebūtinai tie patys asmenys, kaip ir oficialią derybininkų grupę.  

Pareigūnai susitiks trečiadienį Kabule galutinai sutarti dėl delegatų, taip pat dėl nutarti, kas galėtų sudaryti oficialią derybų grupę. 

Talibanas išplatintame pareiškime nurodė, kad per būsimas derybas Dohoje dalyviai apsikeis nuomonėmis ir pozicijomis. 

„Minima konferencija nėra derybinis aukščiausio lygio susitikimas ar pasitarimas“, – pažymėjo judėjimas. 

Talibanas ir Afganistano opozicijos grupės vasarį dalyvavo panašiame susitikime Maskvoje.  JAV pasiuntinys Zalmay Khalilzadas visą praėjusią savaitę praleido Afganistane.

Klausimas, ar būsimoms deryboms nepakenks tai, kad, kaip informuoja šalies Gynybos ministerija, Afganistano vakarinėje Badgiso provincijoje per dvi pastarąsias paras susirėmimuose su Talibano kovotojais žuvo 12 saugumo pajėgų narių.

Per naujausią puolimą prieš afganų pajėgas, pastaraisiais metais patyrusias didžiulių nuostolių, talibų kovotojai praėjusią savaitę pralaužė vyriausybės pozicijas šalia Bala Morgabo miesto ir užėmė kelis kontrolės postus. 

„Su didžiu liūdesiu pranešame, kad per šias operacijas žuvo aštuoni Afganistano nacionalinės armijos kariai ir keturi policininkai“, – rašoma ministerijos išplatintame pranešime. 

Anot pranešimo, dar dešimt karių ir 24 policininkai per operacijas buvo sužeisti, taip pat buvo nukauti „99 Talibano teroristai“.   

Pasak pareigūnų, rajone toliau vykdomos teritorijos valymo operacijos, o saugumo pajėgos padeda Raudonojo Kryžiaus darbuotojams išgabenti nukautų talibų kovotojų kūnus, paliktus mūšio lauke. 

Gynybos ministerija praėjusią savaitę pranešė, kad afganų pajėgos atliko „taktinį atsitraukimą“ iš virtinės kontrolės postų tame rajone, kad būtų išvengta civilių žūčių.   

Badgiso provincijos tarybos vadovas Abdul Azizas Begas sakė, kad padėtis rajone kritiška, ir paragino vyriausybę atsiųsti pastiprinimą. 

Savaitgalį Afganistano ir JAV vadovaujamos koalicijos aviacija surengė virtinę antskrydžių antžeminėms pajėgoms paremti.   

Talibanas savo ruožtu pranešė įvykdęs koordinuotų atakų prieš vyriausybės kontrolės postus, per kurias žuvo 12 saugumo pajėgų narių.  

Kovotojai šį puolimą surengė ruošdamiesi kasmetiniam pavasario puolimui.