Naujienų srautas

Pasaulyje2013.01.05 11:32

Hitlerio skulptūra Lenkijoje kursto diskusijas

Lenkijoje, buvusio Varšuvos geto teritorijoje, pastatyta besimeldžiančio Hitlerio statula sukėlė pasaulio diskusijas dėl saviraiškos laisvės ir ja užgaunamų žmonių jausmų. 

Lenkijoje, buvusio Varšuvos geto teritorijoje, pastatyta besimeldžiančio Hitlerio statula sukėlė pasaulio diskusijas dėl saviraiškos laisvės ir ja užgaunamų žmonių jausmų.

Lenkams Hitlerio statula, pavadinimu „Jis“, neužkliuvo, bet užsienyje, ypač Izraelyje, jau skamba kritikų balsai. Jie nesupranta kodėl Hitlerio statula statoma Varšuvos geto teritorijoje, kur Antrojo pasaulinio karo metais naciai suvarė per 400 tūkst. žydų, iš kurių per 300 tūkstančių galiausiai nužudė.

Tačiau instaliacijos organizatoriai sako, kad minios lenkų, aplankiusių besimeldžiantį Hitlerį, meno kūrinį suprato ir vertino teigiamai.

„Nenoriu nieko įžeisti, bet nujaučiu, kad daug kas nematė instaliacijos. Jeigu jie atvyktų ir savo akimis pamatytų, ko gero, jų reakcija būtų švelnesnė“, – kalbėjo parodos kuratorė Justyna Wesolowska.

Tačiau nuo holokausto nukentėję žydai lankyti statulos neskuba – toks meno kūrinys dažną užgauna.

„Taip siekiama tik skambių antraščių ir dėmesio. Deja, neturime kito pasirinkimo, kaip pasmerkti ir protestuoti, o tai, aišku, viešina skulptorių“, – sakė Holokausto muziejaus Jeruzalėje direktorius dr. Efraimas Zuroffas.

Skulptūrą sukūrė italas Mauricijus Cattelanas, jis ir taip žinomas kaip provokatorius. Prieš daugiau nei dešimtmetį M. Cattelanas pristatė skulptūrą, kurioje meteoritas prislėgęs popiežių Joną Paulių II. Tą kart, kaip ir šiandien, kilo diskusijų, kiek toli menininkas gali nueiti, savo kūriniuose naudodamas visuomenei jautrius simbolius.

„Tai ne apie meno draudimą. Nors tikime raiškos laisve, tačiau greta turėtume jausti ir atsakomybę už Holokausto aukų ir kitų, išgyvenusių Hitlerio žvėriškumą, jausmus“, – kalbėjo Lenkijos vyriausiasis rabinas Michaelis Schudrichas.

Parodos rengėjai sako taręsi su svarbiausiu Lenkijos rabinu dėl skulptūros eksponavimo vietos, jis esą neprieštaravo. Tačiau rabinas atsakė, kad buvo patikintas, jog kūrinys esą simbolizuos blogio sugebėjimą slėptis – net ir maldoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi