Naujienų srautas

Pasaulyje2015.04.09 15:31

Rusija neigia savo oro dispečerių kaltę dėl Lenkijos prezidento lėktuvo katastrofos

BNS 2015.04.09 15:31

Rusijos pareigūnai ketvirtadienį paskelbė, kad jų tyrimas dėl 2010-aisiais įvykusios Lenkijos prezidento lėktuvo katastrofos jau beveik baigtas, taip pat atmetė prielaidą, kad dėl to incidento galėtų būti kaltinami Rusijos oro uosto dispečeriai.

Rusijos pareigūnai ketvirtadienį paskelbė, kad jų tyrimas dėl 2010-aisiais įvykusios Lenkijos prezidento lėktuvo katastrofos jau beveik baigtas, taip pat atmetė prielaidą, kad dėl to incidento galėtų būti kaltinami Rusijos oro uosto dispečeriai.

„Rusijos tyrimas nesuteikia pagrindo kalbėti net apie menkiausią skrydžių kontrolės grupės atsakomybę dėl tos aviakatastrofos, – sakoma Tyrimų komiteto pranešime. – Jie veikė griežtai pagal instrukcijas ir tarptautines civilinės aviacijos taisykles.“

Lenkija praeitą mėnesį iškėlė kaltinimus dviem Smolensko karinio oro uosto dispečeriams, sakydama, kad jie iš dalies atsakingi dėl katastrofos, per kurią žuvo 96 žmones, tarp jų – prezidentas Lechas Kaczynskis, jo žmona ir daug aukšto rango pareigūnų.

„Šiuo metu galima sakyti, kad lėktuvo katastrofos priežastis buvo veiksnių derinys“, – sakoma Rusijos pranešime.

Jame kaltinamas lenkų lėktuvo įgulos sprendimas neskristi į kitą oro uostą, nors Smolensko apylinkėse tuo metu tvyrojo tirštas rūkas, taip pat jos nesugebėjimas reaguoti į automatinės sistemos perspėjimo signalus leidžiantis.

Lenkijos kariuomenės prokuroras pulkininkas Ireneuszas Szelagas kovo pabaigoje nurodė, kad kariuomenės tyrėjai prašė kolegų Rusijoje sudaryti sąlygas apklausti tuos oro dispečerius, kurie palaikė ryšį su prezidento lėktuvu, mėginusiu nutūpti viename kariniame oro uoste Smolensko apylinkėse.

I. Szelagas sakė, kad Lenkijos prokurorai vieną iš tų dispečerių laiko tiesiogiai, o kitą – netiesiogiai atsakingu dėl tos katastrofos.

Prokuroras pridūrė, kad atliekant tyrimą buvo nustatyta, kad pagrindinė avarijos priežastis buvo netinkami įgulos veiksmai esant nepalankioms meteorologinėms sąlygoms.

Tačiau „ekspertų išvados suteikė mums pagrindą kovo 24 dieną paskelbti sprendimą apkaltinti du Rusijos piliečius, skrydžių valdymo grupės narius“, – sakė I. Szelagas.

Pasak jo, vienam iš dispečerių keliami kaltinimai dėl tiesioginio, o kitam – dėl netiesioginio aviacijos katastrofos grėsmės sukėlimo.

I. Szelagas kaltinamųjų neįvardijo ir atsisakė pateikti detalių, kokie dispečerių veiksmais ar neveikimas paskatino tą katastrofą.

L. Kaczynskis į katastrofą, sukrėtusią Lenkijos visuomenę, pateko kai skrido į Katynės žudynių atminimo ceremoniją, kurios metu ketino pagerbti tūkstančius lenkų kariškių, kuriuos Antrojo pasaulinio karo pradžioje nužudė Sovietų Sąjungos NKVD.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi