Naujienų srautas

Pasaulyje2013.01.04 11:05

Čekai piktinasi prezidento sprendimu kaliniams suteikti amnestiją

ELTA 2013.01.04 11:05

Kadenciją baigiantis Čekijos prezidentas Vaclavas Klausas nusprendė suteikti amnestiją beveik trečdaliui kalinių ir dėl to kilo protestai bei teisininkų pasipiktinimas, pranešė BBC. 

Kadenciją baigiantis Čekijos prezidentas Vaclavas Klausas nusprendė suteikti amnestiją beveik trečdaliui kalinių ir dėl to kilo protestai bei teisininkų pasipiktinimas, pranešė BBC.

V. Klausas, kurio kadencija baigsis kovo mėnesį, apie amnestiją paskelbė praėjusį antradienį. Jis teigė, kad tai 20 nepriklausomybės metų paminėjimo gestas. Apie trys tūkstančiai kalinių jau išlaisvinti, o artimiausiomis dienomis turėtų būti paleisti dar daugiau nei keturi tūkstančiai.

Amnestija nebus taikoma kaliniams, kurie atlieka ilgesnę nei 10 metų laisvės atėmimo bausmę. Paleisti gali būti kaliniai, kurių bausmė trumpesnė nei vieni metai, bei vyresni nei 75 metų amžiaus kaliniai, jei jų bausmė yra trumpesnė nei 10 metų.

Teisingumo ministerija informavo, kad teisėjai pasirengę dirbti viršvalandžius, nes jie turės apsilankyti daugiau nei 30 kalėjimų ir įvertinti visus kalinius, kuriems galėtų būti taikoma amnestija. Amnestijos rėmėjai teigia, kad ji pagerins situaciją perpildytuose kalėjimuose.

Aukščiausiojo teismo vadovė Iva Brozova sakė nerimaujanti, kad prezidento sprendimas sumenkins teisės normas. Pasak jos, teismas nemano, kad masinė amnestija yra pateisinama, bet pripažino, kad prezidentas turi teisę priimti tokį sprendimą.

Opozicija reikalauja balsavimo dėl nepasitikėjimo centro dešinės ministru pirmininku Petru Nečasu (Petr Necas), nes jis rėmė masinę amnestiją. Opozicija ypač piktinasi tuo, kad dėl amnestijos taip pat bus nutrauktos kelios stambios finansinio sukčiavimo bylos, nes teismas jas nagrinėja ilgiau nei aštuonerius metus.

Čekijos Respublika oficialiai tapo nepriklausoma 1993 metų sausio 1 dieną, kai taikiai atsiskyrė nuo Slovakijos.

Kovo mėnesį vyks pirmieji tiesioginiai Čekijos prezidento rinkimai. V. Klausas, kuris buvo prezidentas dvi kadencijas, turės pasitraukti iš posto. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi