Naujienų srautas

Pasaulyje2015.04.09 09:40

Bostono maratono sprogdintojas pripažintas kaltu pagal 30 kaltinimų

BNS 2015.04.09 09:40

Bostono maratono sprogdintojui Džocharui Carnajevui gresia mirties bausmė po to, kai prisiekusieji trečiadienį vienbalsiai pripažino jį kaltu dėl didžiausio teroro išpuolio Jungtinėse Valstijose po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų.

Bostono maratono sprogdintojui Džocharui Carnajevui gresia mirties bausmė po to, kai prisiekusieji trečiadienį vienbalsiai pripažino jį kaltu dėl didžiausio teroro išpuolio Jungtinėse Valstijose po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų.

Prisiekusiesiems prireikė pusantros paros, kol buvo priimtas sprendimas pripažinti 21 metų buvusį studentą kaltu pagal visus kaltinimus, susijusius su 2013 metų balandžio 15 dieną įvykdytomis atakomis ir vėlesniu policininko nužudymu, automobilio nuvarymu ir susišaudymu su policija.

Čečėnų kilmės musulmonas imigrantas, kuriam 2012 metais buvo suteikta JAV pilietybė, stovėjo vilkėdamas tamsų megztinį, retkarčiais mindžiukuodamas ir įsikišdamas ranką į kelnių kišenę, kai teismo pareigūnas skaitė nutartį.

Dabar jam gresia laisvės atėmimas iki gyvos galvos arba mirties nuosprendis, kai tie patys prisiekusieji spręs, kokią bausmę jam skirti kitame bylos etape, kuris gali prasidėti ateinančios savaitės pradžioje, sakė teisėjas George`as O`Toole`as.

Išpuolį Bostone išgyvenę žmonės, tarp jų aštuonmečio Martino Richardo, žuvusio per tą sprogdinimą, tėvai, susispietė teismo salėje, kad išgirstų nutartį. Teismo rūmus buvo apsupusios stiprios saugumo pajėgos.

Trys žmonės žuvo, o dar 264 buvo sužeisti – įskaitant 17, kurie neteko galūnių, kai beveik prieš dvejus metus du sprogimai driokstelėjo netoli maratono finišo linijos.

Dž. Carnajevas ir jo vyresnis brolis Tamerlanas po to išpuolio pasislėpė ir mėgino pasprukti, bet per policijos surengtas didžiulio masto gaudynes įsitraukė į susišaudymą su pareigūnais, per kurį Tamerlanas žuvo. Sužeistas Džocharas buvo suimtas praėjus keturioms dienoms po sprogdinimų, kai buvo rastas pasislėpęs viename kieme stovėjusiame kateryje, kuriame jis savo krauju užrašė žinutę, akivaizdžiai teisinančią jo įvykdytas atakas kaip kerštą Jungtinėms Valstijoms už karus Irake ir Afganistane.

Išgyvenusieji atakas sveikino nutartį ir dėkojo prisiekusiesiems po mėnesį trukusio bylos nagrinėjimo, per kurį buvo demonstruojami vaizdo įrašai, atskleidę tų išpuolių siaubą, o sužeistieji ir netekusieji artimųjų davė sukrečiamų parodymų.

Dėkingos šeimos

„Esame dėkingi, kad Džocharas Carnajevas bus patrauktas atsakomybėn už blogį, kurį jis atnešė daugybei šeimų“, – pareiškė policijos pareigūno Seano Collier, kuris buvo nušautas sprunkančių brolių Carnajevų, artimieji.

Tos atakos sukrėtė šiaurės rytinį Bostono miestą ir atgaivino nerimą dėl terorizmo Jungtinėse Valstijose po 2001-ųjų rugsėjo 11-osios teroristų smūgių Niujorke, Vašingtone ir Pensilvanijoje.

Bostono meras Marty Walshas išreiškė viltį, kad šis teismas suteiks bent menką paguodą.

„Tų dienų incidentai visiems laikams paliko žymę mūsų mieste“, – pabrėžė jis.

Už 17 iš Dž. Carnajevui pateiktų kaltinimų numatoma mirties bausmė, o tolesnis šios bylos etapas tikriausiai vertinamas daug prieštaringiau.

Masačusetso valstijoje egzekucijos nebuvo vykdomos nuo 1947 metų, o vietos katalikų vyskupai pakartojo esantys nusistatę prieš mirties bausmę.

Per teismo posėdžius prokurorai vaizdavo Dž. Carnajevą kaip užkietėjusį teroristą, įvykdžiusį tuos sprogdinimus, kad nubaustų Jungtines Valstijas. Pasak jų, vaikinas, kuris būdamas 19 metų įstojo į Masačusetso universiteto koledžą Dartmute, gyveno dvigubą gyvenimą.

Dž. Carnajevo advokatai pripažino, kad jis padėjo vieną iš dviejų bombų, kurių korpusams buvo panaudoti greitpuodžiai, tačiau tvirtino, kad jis tebuvo neryžtingas bendrininkas, kurį į šią ataką baugindamas arba manipuliuodamas įtraukė daug radikalesnių pažiūrų vyresnis brolis.

Prokurorai per keturias savaites iškvietė 92 liudininkus duoti parodymų, taip pat vaizdavo Dž. Carnajevą kaip šaltakraujį, savo veiksmus gerai apgalvojusį žudiką, kuris kartu su broliu išmoko pasigaminti bombų pagal instrukcijas, pateiktas džihadistų tinklo „al Qaeda“ leidinyje „Inspire.“

Prokurorai sakė, kad Džocharas radikalizavosi dar vidurinėje mokykloje ir kad jis žavėjosi JAV ir Jemeno pilietybę turėjusiu pamokslininku Anwaru al Awlaki, nukautu per bepiločio lėktuvo raketų smūgį 2011 metais.

Kaltintojai atkreipė dėmesį į siaubingus sužalojimus, nuo kurių žuvo aštuonmetis M. Richardas, 29 metų Krystle Campbell ir 23 metų Lingzi Lu, taip pat S. Collier nužudymą, per kurį į auką buvo šauta penkis kartus.

Praėjus nedaug laiko po sprogdinimų Dž. Carnajevas užsuko į parduotuvę nusipirkti pieno, o vėliau išėjo į sporto klubą, šmaikštaudamas su savo draugais. Ji netgi paskelbė „Twitter“ žinutę, kurioje save vadino „neįsitempusiu vaikinu“, nurodė prokurorai.

Advokatė Judy Clarke, kuri yra išgelbėjusi nuo mirties bausmės kai kurių liūdniausiai pagarsėjusių Amerikos nusikaltėlių, sakė, kad Dž. Carnajevas nusipelnė pasmerkimo, bet pabrėžė, kad tos atakos niekada nebūtų įvykdytos be jo brolio Tamerlano įtakos.

„Šioms kančioms, sugriovimams ir didžiulėms netektims nėra pateisinimo. Niekas to ir nesiekia“, – ji sakė pirmadienį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi