Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Pratęstos derybos dėl Irano branduolinės programos

ELTA 2015.09.08 13:45

Derybos dėl Irano branduolinės programos pratęstos dar vienai dienai, nors principinis susitarimas turėjo būti pasiektas kovo 31-ąją, skelbia BBC.

Derybos dėl Irano branduolinės programos pratęstos dar vienai dienai, nors principinis susitarimas turėjo būti pasiektas kovo 31-ąją, skelbia BBC.

Vašingtono atstovai pranešė, kad JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry`is pratęsė savo viešnagę Šveicarijoje, siekdamas tęsti derybas. Vis dėlto nemažai užsienio reikalų ministrų nusprendė išvykti iš Lozanos, o Kinija įspėjo dėl kompromiso būtinybės, nes kitais atvejais visos pastangos nueitų veltui.

5+1 grupė ir Teheranas Šveicarijos Lozanos mieste siekia išspręsti ginčą dėl Teherano branduolinės programos.  Grupę 5+1 sudaro penkios veto teisę turinčios JT Saugumo Tarybos narės ir Vokietija. Ši grupė jau kelerius metus siekia susitarimo su Iranu dėl jo branduolinės programos. Tikslas yra leisti Iranui civiliniams tikslams naudoti branduolines technologijas, tačiau užkirsti kelią galimybei kurti atominį ginklą. Mainais už tai būtų panaikintos dėl branduolinio ginčo Teheranui paskelbtos tarptautinės sankcijos.

Trečiadienį vakare JAV valstybės departamento atstovė nurodė, kad pažanga daroma, tačiau diplomatai vis dar nepasiekė politinio susitarimo. Be to, ji nurodė, kad J. Kerry`is liks Lozanoje bent jau iki ketvirtadienio ryto.

Aukšti didžiųjų šalių pareigūnai derybose dėl Irano Lozanėje. AFP/Scanpix nuotr.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurentas Fabiusas taip pat nusprendė grįžti į Lozaną. Anksčiau jis yra sakęs, kad grįš prie derybų stalo Šveicarijoje, „kai bus naudinga".

Britanijos užsienio reikalų sekretorius Philipas Hammondasapasakojo BBC apie padarytą pažangą, tačiau pridūrė, kad vis dar yra nemažai dalykų, ties kuriais reikėtų padirbėti. P. Hammondas dar kartą pažymėjo, kad nepasirašys po netinkama sutartimi. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas anksčiau užtikrintai nurodė, kad diplomatams iš esmės pavyko pasiekti susitarimą visais pagrindiniais klausimais. Jis jau paliko Šveicariją ir grįžo atgal į Rusiją.

Irano užsienio reikalų pavaduotojas Abbasas Araqchis trečiadienį pareiškė, kad problemų išlieka, o sutartis nebus pasirašyta, jei Teheranui nebus panaikintos visos sankcijos.

Galutinis sprendimas dėl Teherano branduolinės programos turi būti priimtas iki birželio 30 dienos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi