Pasaulyje

2019.04.06 16:30

JK pradeda dalyti pasus be užrašo „Europos Sąjunga“ ant viršelio

BNS 2019.04.06 16:30

Jungtinė Karalystė jau išduoda pasus, ant kurių viršelio nebeliko užrašo „Europos Sąjunga“, nepaisant nukelto „Brexito“ termino ir nežinios, kada šalis iš tikrųjų paliks bloką.

Vidaus reikalų ministerija patvirtino, kad kai kuriuose pasuose, išduotuose nuo kovo 30 dienos – kitą dieną po pradinės, dabar jau pavėlintos „Brexito“ datos – nebeliko nuorodų į Europos Sąjungą (ES).

Tačiau ministerija pridūrė, kad siekiant sutaupyti valstybės lėšų tebenaudojami ir šio kelionės dokumento blankai, ant kurio užrašytas bloko pavadinimas.

„Siekiant panaudoti likusias atsargas ir sutaupyti mokesčių mokėtojų lėšų, kurį laiką tebebus išduodami pasai su užrašu „Europos Sąjunga“, – pranešė ministerijos atstovė spaudai.

„Didžiosios Britanijos piliečiai nepajus jokio skirtumo, ar jie naudos pasą, kuriame yra žodžiai „Europos Sąjunga“, ar pasą be šio užrašo“, – pridūrė atstovė spaudai, pažymėdama, kad abiejų dizainų dokumentai „turės vienodą galią keliaujant“.

Jungtinė Karalystė turėjo išstoti iš ES kovo 29 dieną, tačiau buvo priversta nukelti išstojimą dėl Vestministerį sukausčiusio politinio paralyžiaus nesutariant dėl skyrybų susitarimo sąlygų.

Ministrė pirmininkė Theresa May penktadienį buvo priversta prašyti dar kartą atidėti terminą iki birželio 30 dienos, kad kitą penktadienį šalis nebūtų priversta išstoti be jokio susitarimo.

Visgi neaišku, ar kitos 27 ES valstybės narės vieningai sutars patenkinti šį prašymą. Prognozuojama, kad Londonui gali būti pasiūlyta rinktis trumpesnį atidėjimas arba nukelti „Brexitą“ dar ilgesniam, iki metų trukmės laikotarpiui.

Padėtis dėl Jungtinės Karalystės pasų tapo sudėtingesnė, kai 2017 metais, priėmusi sprendimą dėl „Brexito“, vyriausybė pažadėjo grįžti prie tradicinės mėlynos dokumento viršelio spalvos.

Nuo 1921 metų Jungtinės Karalystės gyventojų pasai buvo tamsiai mėlyni, tačiau 1988 metais, derinantis prie Europos ekonominės bendrijos dokumentų, pradėta naudoti vyšninė spalva.

„Brexito“ šalininkai džiaugiasi būsimu simboliniu spalvos pakeitimu, o norintys likti bloke šį jų džiūgavimą pašiepia.

Praėjusiais metais paaiškėjo, kad sutartį dėl naujųjų mėlynų pasų leidimo laimėjo Prancūzijos ir Nyderlandų bendrovė „Gemalto“, ir tai sukėlė „Brexito“ šalininkų pasipiktinimą bei dar didesnę norinčiųjų likti bloke pašaipą, nes buvo pasirinkta ne britų bendrovė.

Pasų gamybos sutartis turėtų įsigalioti 2019 metų spalį, o šiuo metu be užrašo „Europos Sąjunga“ išduodami pasai tebėra vyšninės spalvos.