Pasaulyje

2019.04.06 14:23

JT ragina Haftaro pajėgas nebežygiuoti į Libijos sostinę

BNS2019.04.06 14:23

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba penktadienį paragino Libijos pajėgas, vadovaujamas Khalifos Haftaro, sustabdyti savo žygį į Tripolį ir perspėjo, kad šie kariniai veiksmai kelia pavojų šalies stabilumui.

Kh. Haftaras, vadovaujantis Libijos nacionaline armija (LNA) pasiskelbusioms pajėgoms, ketvirtadienį pradėjo puolimą, siekdamas užimti sostinę, kontroliuojamą JT pripažįstamos vienybės vyriausybės ir įvairių kovotojų grupių.

Saugumo Taryba „ragina LNA pajėgas sustabdyti bet kokį karinį judėjimą“, po pasitarimo už uždarų durų žurnalistams sakė Vokietijos ambasadorius prie JT Christophas Heusgenas, kurio šalis šiuo metu vadovauja JT aukščiausiajai institucijai.

„Saugumo Tarybos narės išreiškė gilų susirūpinimą dėl karinės veiklos netoli Tripolio, keliančios pavojų Libijos stabilumui, JT galimybės tarpininkauti ir šios krizės visokeriopam politiniam sprendiniui“, – sakė jis.

Raginimą Kh. Haftarui sustabdyti savo puolimą vienbalsiai parėmė Tarybos narės, įskaitant Rusiją, palaikančią LNA vadą.

Anksčiau penktadienį į pietus nuo Tripolio įvyko ginkluotų susirėmimų tarp Kh. Haftarui ištikimų pajėgų ir vyriausybę palaikančio aljanso kovotojų, todėl buvo nuogąstaujama, kad miestas gali būti šturmuojamas.

Saugumo Taryba pareiškė ketinanti „patraukti atsakomybėn atsakinguosius už tolesnį konfliktą“, nurodė Ch. Heusgenas.

JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas, anksčiau susitikęs su Kh. Haftaru Bengazyje, išreiškė viltį, kad „kruvinos konfrontacijos“ gali būti išvengta.

Kh. Haftaras įsakė savo pajėgoms žygiuoti į Tripolį, kai A. Guterresas buvo nuvykęs į Libiją spausti sudaryti politinę sutartį dėl rinkimų organizavimo.

JT pasiuntinys Ghassanas Salame sakė Saugumo Tarybai, kad Kh. Haftaras, kalbėdamasis su A. Guterresu, leido suprasti neketinąs stabdyti savo kampanijos sostinei užimti, nurodė diplomatai.

Kai 2011 metais buvo nuvertas Libijos diktatorius Muameras Kadhafi, šalį apėmė chaosas ir įsiplieskė aštri priešprieša tarp Tripolį kontroliuojančios vyriausybės bei Kh. Haftaro šalininkų, siekiančių perimti valdžią naftos turtingoje valstybėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt