Naujienų srautas

Pasaulyje2015.03.27 17:16

V. Putino suteikti apdovanojimai rusų kariams įrodo jų dalyvavimą kovose Ukrainoje

BNS 2015.03.27 17:16

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas suteikė prestižiškiausią karinį titulą, kuris būdavo teikiamas Sovietų Sąjungoje per Antrąjį pasaulinį karą už didvyriškumą. Dėl to vėl kyla klausimų apie Kremliaus dalyvavimą Ukrainos krizėje.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas suteikė prestižiškiausią karinį titulą, kuris būdavo teikiamas Sovietų Sąjungoje per Antrąjį pasaulinį karą už didvyriškumą. Dėl to vėl kyla klausimų apie Kremliaus dalyvavimą Ukrainos krizėje.

V. Putinas šią savaitę pasirašė tris įsakus, kuriuos nurodoma suteikti „gvardijos“ statusą 83-iajai ir 11-ajai desanto brigadoms bei 83-iajam ryšių pulkui.

Anot politologų, tuo netiesiogiai pripažįstama, kad Rusijos pajėgos kovojo Ukrainos rytuose.

Pasak V. Putino atstovo spaudai, Dmitrijaus Peskovo, gvardijos statutas buvo suteiktas „subendrintai ir už didelius nuopelnus“, taip pat už „didvyriškumą ir narsą, parodytą karo veiksmuose“.

Stalino laikais „gvardijos“ vardas buvo suteikiamas sovietų daliniams, pasižymėjusiems išskirtiniu didvyriškumu, kai Raudonoji armija kovojo su nacių Vokietijos pajėgomis, užpuolusiomis Sovietų Sąjungą 1941 metais.

Gynybos ministerija pažymi, kad šis garbingas titulas nesuteikiamas kariniams daliniams „taikos metu“.

V. Putino įsakais abi brigados pagerbtos už „masinį didvyriškumą ir narsą, atkaklumą ir drąsą, brigados karių išreikštą kovos veiksmuose, ginant Tėvynę ir valstybės interesus ginkluotų konfliktų sąlygomis, ir atsižvelgiant į jos nuopelnus taikos metu“. Panaši formuluotė yra ir ryšių pulko pagerbimo įsake.

D. Peskovas neigė, kad šie apdovanojimai kaip nors susiję su įvykiais Ukrainoje, ir nurodė ankstesnes misijas.

„Šie daliniai dalyvavo įvairios operacijose sovietų laikais“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP, dar pridūręs, kad šios pajėgos kariavo ir neramiajame Kaukaze.

Rusijos gynybos ministerija atsisakė komentuoti V. Putino įsakus.

Garsus ginkluotės ekspertas Igoris Sutiaginas tvirtina, kad šie trys daliniai kovėsi Ukrainos rytuose, ir sako, jog tokiais apdovanojimais keliama karių dvasinė būsena.

„Abi oro desanto brigados kovėsi Ukrainoje, – sakė jis. – Abi jos patyrė nuostolių, ir gana nemažų.“

„Atvirais šaltiniais“ pagrįstame viename pranešimų I. Sutiaginas tvirtino, kad 11-oji brigada, dislokuota Sibire Ulan Udė mieste, Ukrainoje kovėsi vasarį.

Usurijske netoli Vladivostoko dislokuota 83-ioji oro desanto brigada Ukrainoje kovėsi „šiek tiek anksčiau vasarį“, parašė jis elektroniniame laiške

I. Sutiaginas yra britų ekspertų grupės – Rusijos studijų Karališkajame jungtinių tarnybų institute RUSI – bendradarbis, buvęs įkalintas Rusijos už informacijos perdavimą vienai britų firmai, bet vėliau, apsikeitus šnipais, perduotas Vakarams.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi