Pasaulyje

2019.04.06 11:35

JK vyriausybė ir opozicinių leiboristų vadovybė apsispręs dėl galimų „Brexito“ kompromisų

Saulius Masalskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.06 11:35

Šeštadienį premjerės Theresos May vadovaujama Jungtinės Karalystės vyriausybė ir opozicinių leiboristų vadovybė turėtų įvertinti dvi dienas trukusių konsultacijų dėl „Brexito“ rezultatus ir apsispręsti dėl galimų kompromisų. Abi pusės teigia, kad jų pozicijos gana artimos, bet nė viena kol kas neįvardijo, kaip tie kompromisai galėtų atrodyti.

Kol tokios svarbios transporto infrastruktūros kompanijos kaip „Eurotunelis“ ruošiasi spręsti „Brexito“ be susitarimo problemas, Londone tęsiasi pirmosios rimtos derybos tarp konservatorių premjerės Th. May ir opozicinių leiboristų vadovybės.

„Dar nebaigėme derybų su vyriausybe, iš jos pusės dar nematėme akivaizdžių poslinkių, ir derybos dar tęsiasi. Mūsų pozicija, kad turi būti rinkos santykiai su Europa, turi būti Muitų sąjunga“, – sako Jungtinės Karalystės leiboristų lyderis Jeremy Corbynas.

Iš esmės J. Corbynas ir jo bendražygiai gali derėtis tik dėl politinės deklaracijos – tai yra ateities santykių su Europos Sąjunga, nes pačios išstojimo sutarties Europos šalių lyderiai iš naujo svarstyti nesutinka. Kadangi konservatoriai pasisako prieš muitų sąjungą, o leiboristai už, tokios derybos nebus lengvos.

„Turime užtikrinti, kad netaptume kažkokia nereguliuojama zona be mokesčių Europos pakraštyje, ar atvertume savo rinką nereguliuojamiems žemės ūkio produktams iš Jungtinių Valstijų ar iš kur kitur. Privalome ginti savo gamtosaugos standartus, iš tikrųjų turime juos dar sugriežtinti“, – mano jis.

Europos ir kitų pasaulio šalių vyriausybės teigiamai įvertino pagaliau prasidėjusias tarppartines darybas Jungtinėje Karalystėje, bet politologai perspėja, kad britų partijos ir jų lyderiai turi savų interesų.

„Nemanau, kad ponas J. Corbynas labai skubės susitarti su poni Th. May, nes jis nenori, kad „Brexitas“ suteptų leiboristų partiją. Jie nori, kad atsakomybė už „Brexitą“ tektų konservatorių partijai, o tada leiboristai tikisi laimėti pirmalaikiuose rinkimuose. Tokia yra pono J. Corbyno strategija“, – teigia politologas Fraseras Cameronas.

Kitą trečiadienį Briuselyje vėl rinksis „Brexitui“ skirta neeilinė Europos Vadovų Taryba. Ji svarstys paskutiniame Th. May laiške išdėstytą prašymą dar atidėti „Brexitą“ ir britų pasiruošimus Europos Parlamento rinkimams.

„Šis laiškas tik kelia dar daugiau klausimų, manau, sukels ir daug diskusijų per kitą Europos Vadovų Tarybą. Mes Nyderlanduose pasisakome prieš „Brexitą“ be sutarties, ir jei galima tam pagelbėti, toks būtų mūsų tikslas. Bet atsakymai turi ateiti iš Londono“, – dėsto Nyderlandų premjeras Markas Rutte.

„Brexitas“ be sutarties daugiausiai problemų pridarytų Šiaurės Airijai ir vargu, ar Londono valdžia tikrai ryšis tokiam pavojingam žingsniui, todėl vis daugiau politologų prognozuoja, kad „Brexitas“ nusitęs dar mažiausiai metams, o jo likimą turės spręsti jau kita Jungtinės Karalystės valdžia.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.