Pasaulyje

2015.03.25 19:49

Tyrėjai jau klausėsi įrašų iš sudužusio „Germanwings“ juodosios dėžės

Edvardas Kubilius, LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS, DELFI.lt2015.03.25 19:49

Trečiadienį tyrėjai ir gelbėtojai toliau darbuojasi „Germanwings“ katastrofos vietoje. Skelbiamos kai kurių skridusiųjų tapatybės. Tarp žuvusiųjų – kūdikiai, moksleiviai, garsūs operos solistai. Tuo metu bendrovė skelbia atšaukianti arba atidedanti dalį skrydžių. Žiniasklaidos teigimu, taip padaryta todėl, kad pilotai atsisako skristi.  

Trečiadienį tyrėjai ir gelbėtojai toliau darbuojasi „Germanwings“ katastrofos vietoje, kur atvyko Vokietijos, Ispanijos bei Prancūzijos vadovai. Skelbiamos kai kurių skridusiųjų tapatybės. Tarp žuvusiųjų – kūdikiai, moksleiviai, garsūs operos solistai. Tuo metu bendrovė skelbia dėl pilotų atsisakymo skristi atšaukianti arba atidedanti dalį skrydžių.

Vokietijos žiniasklaida skelbia, kad iš viso atšaukta apie 30 reisų. Specialistai antradienį nustatė nelaimės vietą ir paėmė vieną juodąją dėžę, kuri šiuo metu analizuojama. „GermanWings“ lėktuvas skrido iš Barselonos į Duseldorfą.

„Lufthansa“ teigia, kad pilotai yra sukrėsti, bet žiniasklaida tvirtina, jog jie baiminasi dėl „Germanwings“ lėktuvų techninės būklės, kadangi diena iki nelaimės keli orlaiviai buvo remontuoti, o vienas jų sudužo Alpėse. „Lufthansa“ šias spekuliacijas atmeta.

Tuo metu aiškėja, kad per katastrofą daugiausia žuvo vokiečių ir ispanų, tarp žuvusiųjų yra belgų, danų, turkų, britų, australų, argentiniečių, kazachų, kolumbiečių ir vienas Izraelio pilietis. Visi jie skrido iš Barselonos į Diuseldorfą. Prancūzijos pareigūnai teigia, kad nėra vilčių, jog bus išgyvenusiųjų.

Prieš sudužimą lėktuvas krito maždaug 8 minutes. Orlaivio įgula nelaimės signalo nepasiuntė.

18.27 val. Juodoji dėžė atskleidžia naudingų duomenų

Kaip skelbia BBC, tyrėjai „jau klausė pirmosios juodosios dėžės įrašo ir girdėjo balsus“, tačiau daugiau detalių apie tai neteikiama. Artimiausiomis dienomis tikimasi pateikti daugiau duomenų.

Prancūzijos tyrėjai sako, kad įrašas atskleidžia naudingų duomenų, tačiau kol kas lieka neaišku, kodėl įvyko katastrofa.

18.20 val. Rasta antrosios „juodosios dėžės“ dėklas

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as trečiadienį pranešė, kad rastas antrosios Alpėse sudužusio lėktuvo juodosios dėžės dėklas, bet be turinio.

„Mes tebeieškome antros juodosios dėžės; jos dėklas rastas, bet, deja, be dėžės jame“, – sakė jis per spaudos konferenciją, surengtą netoli katastrofos vietos, kartu su Vokietijos kanclere ir Ispanijos ministru pirmininku.

16:45 val. Į avarijos vietą atvyko F. Hollande'as, A. Merkel ir M. Rajoy

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as, Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Ispanijos ministras pirmininkas Mariano Rajoy trečiadienį atvyko prie oro bendrovės „Germanwings“ lainerio „Airbus A320“ katastrofos vietos Prancūzijos Alpėse.

Juodai apsirengę, liūdnai nusiteikę trijų šalių lyderiai susitiko su gelbėtojais ir policijos pareigūnais krizės valdymo centre, kuris buvo suformuotas prieš dieną, po 150 gyvybių nusinešusios nelaimės.

Prancūzijos televizija pranešė, kad F. Hollande'as ir A. Merkel sraigtasparniu praskrido virš nelaimės vietos, kur ant sunkiai prieinamų kalnų šlaitų išsibarsčiusios sudužusio lėktuvo liekanos.

Vėliau Prancūzijos ir Vokietijos vadovai kartu su M. Rajoy spaudė rankas išsirikiavusiems pagalbos darbuotojams, ieškantiems atsakymų į daugybę klausimų, kuriuos iškėlė ši katastrofa.

14.30 val. Ispanijoje paskelbtas gedulas

Ispanijoje trečiadienį vėliavos buvo nuleistos iki pusės stiebo, atšaukti oficialūs susitikimai, o žmonės nuščiuvo darbo vietose, gedėdami 150 žmonių, tarp jų bent 49 ispanų, žūties per lėktuvo katastrofą Prancūzijos Alpėse.

Tragedijos aukos buvo pagerbtos tylos minute vidurdienį vietos (13 val. Lietuvos) laiku daugybėje vietų visoje šalyje, įskaitant abejus parlamento rūmus Madride ir valstybines įstaigas.

Barselonos El Prato oro uoste, iš kurio antradienį į lemtingą reisą pakilo Vokietijos oro bendrovės „Germanwings“ laineris, taip pat buvo sustabdytas darbas, o darbuotojai minutę stovėjo tylėdami.

Ispanijos jaunesnysis saugumo ministras Francisco Martinezas sakė per spaudos konferenciją, kad buvo nustatyta, jog tarp aukų buvo bent 49 šalies piliečiai, bet pridūrė, kad tas skaičius tebėra „preliminarus“.

13:25 val. „Germanwings“ atstovai pranešė, kad prieš skrydį lėktuvas buvo remontuojamas ne dėl saugumo, o dėl triuškmo, kurį kėlė viena nusileidimo įrangą dengianti dalis.

Lėktuvą valdęs pilotas „Germanwings“ ir „Lufthansa“ dirbo daugiau nei 10 metų.

11:54 val. Ministrės Seglene Royal teigimu, svarbiausia nustatyti, kas atsitiko lėktuve antradienį tarp 10:30 val. ir 10:31 val. Būtent tada lėktuvo pasiekti nebuvo įmanoma.

11:50 val. Pranešama, kad tarp aukų yra ir kazachų.

11:45 val. Izraelio Užsienio reikalų ministerija patvirtino, kad viena auka – Izraelio pilietis.

11:30 val. 30 psichologų komanda pasiruošusi padėti į nelaimės vietą atvykusiems artimiesiems.

Vokietijoje – gedulas, Reuters/Scanpix nuotr.

11:24 val. Juodoji dėžė pasiekė Paryžių

Juodojo lėktuvo dėžė pasiekė Paryžių ir bus netrukus ištirta, praneša Prancūzijos transporto ministras Alainas Vidaliesas.

Nors dėžė yra apgadinta, tikimasi iš jos ištraukti reikiamą informaciją.

„Darbas gali užtrukti keletą savaičių, bet tai gali padėti mums rasti atsakymus“, – sako A. Vidaliesas.

Gelbėtojai ruošiasi į nelaimės vietą, AFP/Scanpix nuotr.

10:30 val. Atmetama terorizmo versija

Prancūzijos vidaus reikalų ministras Bernard Cazeneuve sako, kad tyrėjai aiškinsis visas įmanomas nelaimės versijas, tačiau kol kas terorizmo versija atmetama.

„Nuolaužos pasklidusios beveik 1,5 ha teritorijoje. Tai parodo, kad smūgis buvo itin stiprus, o lėktuvas greičiausiai nesprogo ore“, – ministras sakė RTL radijui.

10:23 val. Katalonijos policija nutarė iš aukų artimųjų imti DNR pavyzdžius. Skelbiama, kad jau paimti 32 pavyzdžiai.

10:20 val. Į netoli katastrofos vietos esantį kaimelį renkasi aukų artimieji.

10:15 val. Ispanijoje skelbiamas 3 dienų gedulas. Popietę šalis katastrofos aukas pagerbs tylos minute.

Žvakutės aukoms atminti prie Joseph-Koenig gimnazijos Vokietijoje, kurioje mokėsi katastrofoje žuvę moksleiviai, AFP/Scanpix nuotr.

09:31 val. Juodoji dėžė – apgadinta

Prancūzijos vidaus reikalų ministras patvirtino, kad surasta pirmoji juodoji dėžė – CVR (cockpit voice recorder – pilotų kabinos pokalbių įrašymo įrenginys) – yra pagadinta, rašo bbc.co.uk. Įrenginys išsiųstas į Paryžių.

09:28 val. Kodėl pilotai nesiuntė nelaimės signalo?

„Mes žinome, kad lėktuvas iš normalaus kruizinio 38 tūkst. pėdų (11,5 km) aukščio kalnuose sudužo vos per aštuonias minutes. Vienas pilotas man sakė, kad tai yra dvigubai greičiau už normalų nusileidimo laiką. Tačiau jis pažymėjo, kad lėktuvai gali nutūpti ir dar greičiau ir viskas gali būti gerai“, – žurnalistams sakė „Germanwings“ direktorius Thomasas Winkelmannas.

Avariniu atveju pilotai pirmiausia stengiasi, kad lėktuvas skristų, ir kai tik jie atgauna kokią nors kontrolę, jie yra mokomi iš karto siųsti pranešimą apie nelaimę. Šiuo atveju to nebuvo padaryta. Tai reiškia, kad pilotai susidūrė su tokiu katastrofišku atveju, jog neturėjo laiko pasiųsi radijo signalą ar apsisukti ir rasti artimiausią nutūpimo taką.

Vis dar anksti teigti kažką konkretaus, bet gali būti, kad atsisakė abu varikliai, kilo problemų dėl kuro ar nuo lėktuvui nulūžo kažkas kritiškai svarbaus.

Lėktuvas pradėjo leistis po vienos minutės, kai pasiekė savo kruizinį aukštį, ir aštuonias minutes artėjo prie žemės, netekdamas aukščio, sakė Th. Winkelmannas.

Jo teigimu, lėktuvas prarado ryšį su Prancūzijos oro eismo kontrolieriais 10 val. 53 min. vietos laiku, būdamas maždaug 6 tūkst. pėdų (1,8 km) aukštyje.

09:19 val. Katastrofos vieta – iššūkis gelbėtojams

Pliki kalnų šlaitai atokioje Prancūzijos Alpių vietovėje tapo daug iššūkių keliančia vieta tyrėjams, mėginantiems išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių sudužo oro bendrovės „Germanwings“ lėktuvas, kuriuo skrido 150 žmonių.

Nedidelis oro uostas šalia slidinėjimo kurorto Barsijoneto tapo paskubomis įrengtu krizių centru, kur gelbėtojai, tyrėjai ir vyriausybės ministrai pradėjo darbą praėjus kelioms valandoms po mįslingos lėktuvo „Airbus A320“ katastrofos.

Ore nuolat burzgė sraigtasparniai, skrendantys į sunkiai pasiekiamą nelaimės vietą ant snieguotų Estropo kalnagūbrio šlaitų, kur lėktuvo nuolaužos yra pažirusios bent 2 km skersmens teritorijoje.

Vienas vietos ūkininkas, vardu Jeanas-Christophe`as, padėjęs gelbėtojams surasti katastrofos vietą, sakė radijui RTL, kad iš lėktuvo „beveik nieko neliko“.

„Mačiau lėktuvo dalis ir dūmus. Lėktuvo nuolaužos nebuvo labai didelės – matėm, kad jis visiškai subyrėjo į mažyčius gabalėlius; visiškai ištiško“, – pasakojo jis.

Sudėtingos aukų paieškos po didžiausios per kelis pastaruosius dešimtmečius aviacijos katastrofos Prancūzijos teritorijoje atsinaujino trečiadienį paryčiais, o vėliau dieną tragedijos vietą aplankys Europos lyderiai.

Šios katastrofos priežastis lieka mįslinga, bet pareigūnai jau rado vieną juodąją dėžę „Airbus A320“ sudužimo vietoje, kur nuolaužos yra išsibarsčiusios apie 1,6 ha teritorijoje.

Buvo mobilizuoti daugiau negu 300 policininkų ir 380 ugniagesių. Pulkininkas leitenantas Jeanas-Marcas Menichini sakė, kad 30 kalnų gelbėtojų vėl mėgins nuskristi į nelaimės vietą sraigtasparniu trečiadienį, kai prašvis. Dar apie 65 policijos pareigūnai mėgina ten užkopti pėsčiomis. Penki tyrėjai nakvojo incidento vietoje.

Prireiks „bent savaitės“ išnaršyti tai atokiai vietai, nurodė J. M. Menichini, pridūręs, kad palaikams išgabenti reikės „bent kelių dienų“.

Antradienį iš vyriausybės sraigtasparnio nufilmuotame vaizdo įraše matėsi smarkiai raižyti, vietomis snieguoti kalnų šlaitai, išraižyti gilių tarpeklių. Smulkios sulamdyto metalo nuolaužos buvo pažirusios ant vieno šlaito.

Lėktuvas buvo „visiškai sunaikintas“, sakė vienas vietos įstatymų leidėjas, praskridęs virš incidento vietos ir pridūręs, kad vaizdas buvo „šiurpus“.

„Didžiausios kūnų dalys, kurias pamatėme, buvo ne didesnės negu lagaminas“, – sakė vienas tyrėjas.

Reuters/Scanpix nuotr.

08:38 val. Tarp aukų – dvi operos žvaigždės, net 16 moksleivių

Tarp 150 žmonių, kurie antradienį žuvo per Vokietijos oro bendrovės „Germanwings“ lėktuvo katastrofą Prancūzijos Alpėse, buvo dvi operos žvaigždės, viena kurių skrido kartu su savo kūdikiu, pranešė teatro atstovai.

54 metų bosinis baritonas Olegas Bryjakas ir 33 metų kontraltas Maria Radner skrido į Diuseldorfą, kuriame gyveno, po pasirodymo Richardo Wagnerio operoje „Zygfridas“ (Siegfried) Barselonos operos teatre „Liceo“

Teatras informavo, kad M.Radner skrido kartu su vyru ir vaiku – vienu iš dviejų kūdikių, žuvusių per „Germanwings“ lainerio „Airbus A320“ katastrofą šalia slidinėjimo kurorto Barsijoneto.

Diuseldorfe gimusi M.Radner, kuri Žemės deivės Erdos vaidmeniu operoje „Zygfridas“ debiutavo „Liceo“ scenoje, po šeštadienį įvykusio paskutinio savo pasirodymo Barselonoje skrido namo.

Kazachstane etninių ukrainiečių šeimoje gimęs O.Bryjakas taip pat gyveno Diuseldorfe ir buvo šio miesto operos teatro narys. Barselonoje rodytame „Zygfrido“ pastatyme jis atliko Albericho vaidmenį.

Barselonos teatras pranešė nuleidęs visas savo vėliavas iki pusės stiebo, o trečiadienį vidurdienį (13 val. Lietuvos laiku) prie pagrindinio įėjimo kviečiantis dviem tylos minutėmis pagerbti katastrofos aukas.

Barselonos oro uoste susirinko Prancūzijos pietinėje dalyje nukritusio lėktuvo keleivių artimieji, oro uoste veikia krizių centras. Netoliese tragedijos vietos Prancūzijos pareigūnai įrengė ir laikiną koplyčią, skelbia CNN.

Lėktuvu skrido ir 16 moksleivių ir du mokytojai iš Vokietijos Josepho Koenigo gimnazijos, patvirtino Halterno miesto, kur ir yra minėtoji gimnazija, vietos valdžios atstovas Florianas Adamikas. Skelbiama, kad Halterno miesto rotušėje taip pat įsteigtas krizių centras. Pareigūnas patvirtino, kad lėktuve buvo 16 moksleivių ir du mokytojai.

Halterno meras Bodo Klimpelis sako, kad moksleiviai skrido namo po mainų programos.

„Miestas šokiruotas, tai juntama visur“, – sakė meras.