Naujienų srautas

Pasaulyje2015.03.24 19:39

Rasta Prancūzijos Alpėse sudužusio lėktuvo juodoji dėžė

BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt 2015.03.24 19:39

Policija sako neturinti jokios vilties rasti bendrovės „Germanwings“ lėktuvo katastrofą Prancūzijos Alpėse patyrusio lainerio išgyvenusių keleivių ar įgulos narių.

Policija sako neturinti jokios vilties rasti bendrovės „Germanwings“ lėktuvo katastrofą Prancūzijos Alpėse patyrusio lainerio išgyvenusių keleivių ar įgulos narių.

„Nėra reikalo pradėti gelbėjimo operaciją, visi žuvo“, – sakė policijos pareigūnas netoli nelaimės vietos esančiame Le Vernės mieste.

Pasak jo, beveik neįmanoma, kad kas nors būtų išgyvenęs iš 144 keleivių ir šešių įgulos narių, buvusių iš Berseloną į Diuseldorfą skridusiame lėktuve.

Nelaimės vieta užtverta, bus pradėtas tyrimas, pridūrė jis.

Aukštutinio Provanso Alpių parlamento narys ir Forkalkjė meras Christophe'as Castaneras sakė, kad rasta viena sudužusio lėktuvo juodoji dėžė.

Prancūzijos vidaus reikalų ministras Bernard'as Cazeneuve'as tai patvirtino. „Juodoji dėžė rasta ir bus pristatyta tyrėjams“, – sakė B. Cazeneuve'as reporteriams.

„Ši juodoji dėžė bus panaudota artimiausiomis valandomis; tai leis paspartinti tyrimą. Kol kas nelaimės zona yra aptverta“, – pažymėjo jis.

Ministras dar pažadėjo, kad vyriausybė padarys viską, jog aukų artimieji galėtų atvykti prie katastrofos vietos, jeigu jie panorėtų.

Prancūzijos ministras pirmininkas Manuelis Vallsas sakė, jog į vietą sraigtasparniu nuskridę pareigūnai patvirtino, jog išgyvenusiųjų nėra.

Jis taip pat sakė, jog kol kas katastrofos priežastys nenustatytos.

Blanš slėnyje tarp Din le Beno ir Barseloneto esančio Le Vernė miestelio valdžia žuvusiųjų paieškos koordinavimui suformavo operatyvinę grupę.

Vėliau antradienį čia turėtų atvykti vidaus reikalų ministras Bernard'as Cazeneuve'as.

Į nelaimės vietą išsiųsti septyni policijos ir saugumo pajėgų sraigtasparniai, sakė operacijai artimas šaltinis, pasak kurio, jų skrydžiams reguliuoti įkurtas specialus skrydžių kontrolės centras.

Prie vietos pajėgų paieškos operacijoje prisidės maždaug 300 ugniagesių iš aplinkinių vietovių. Gabenama apšvietimo įranga, kad paieškos būtų tęsiamos ir naktį.

Nesiuntė nelaimės signalo

Bendrovės „Germanwings“ lėktuvo įgula nesiuntė nelaimės signalo, sakė civilinės aviacijos pareigūnas naujienų agentūrai AFP.

„Įgula nesiuntė „Mayday“. Dispečerinėje buvo nuspręsta paskelbti, kad lėktuvą ištiko nelaimė, nes nebebuvo ryšio su lėktuvo įgula“, – sakė šis šaltinis.

Anksčiau A. Vidalies sakė, kad nelaimės signalas buvo užregistruotas 10 val. 47 min. (11 val. 47 min. Lietuvos laiku). „Nelaimės signalas parodė, kad lėktuvas yra 1 524 metrų aukštyje avarinėje situacijoje“, – sakė ministras ir pridūrė, kad ši viena iš didžiausių šalyje aviacijos katastrofų įvyko netrukus po to, kai buvo gautas nelaimės signalas.

Bendrovė „Germanwings“ nustatė, kad lėktuvas, pasiekęs vadinamąjį kreiserinį aukštį, po minutės ėmė leistis, prarasdamas aukštį dar aštuonias minutes.

„Oro lainerio ryšys su prancūzų radaru ir prancūzų skrydžių kontrolės dispečeriais nutrūko 10 val. 53 min. maždaug 6 tūkst. pėdų (apie 1830 m) aukštyje. Po to lėktuvas sudužo“, – sakė žurnalistams per spaudos konferenciją bendrovės „Lufthansa“ padalinio „Germanwings“ direktorius Thomas Winkelmannas.

Jis dar pridūrė, kad įprastą šio lėktuvo profilaktinę priežiūrą pirmadienį atliko „Lufthansa Technik“.

Tas pigių skrydžių bendrovės „Germanwings“ reiso GWI18G lėktuvas skrido iš Ispanijos pajūrio miesto Barselonos į Vokietijos miestą Diuseldorfą. Laineris nukrito netoli Barsijoneto miesto pietryčių Prancūzijoje.

Pranešimuose iš pradžių buvo sakoma, jog lėktuvu skrido 142 keleiviai ir šeši įgulos nariai – du pilotai ir keturi stiuardai ir stiuardesės.

Bet vėliau bendrovės „Germanwings“  – Vokietijos oro vežėjų flagmanės „Lufthansa“ pigių skrydžių antrinės įmonės – vadovas patikslino, kad Prancūzijos Alpėse sudužusiame jos lėktuve buvo 144 keleiviai ir šeši įgulos nariai.

„Remdamiesi šiuo metu turima informacija, negalime pasakyti, ar esama išgyvenusiųjų ir kiek jų galėtų būti“, – „Germanwings“ vykdomasis direktorius Oliveris Wagneris nurodė trumpame pranešime, kurį paskelbė Vokietijos televizija.

Lėktuve galėjo būti 16 mokinių ir 2 mokytojai iš vienos Vokietijos miesto mokyklos

Vokietijos šiaurės vakarinio Halterno miesto atstovė antradienį pareiškė, kad yra priežasčių manyti, kad katastrofą patyrusiame Vokietijos ekonominių skrydžių bendrovės lėktuve buvo 16 moksleivių ir du mokytojai iš vienos šio miesto mokyklos.

Yra rimtų įtarimų, kad mokiniai ir mokytojai skrido šiuo lėktuvu, sakė Šiaurės Reino-Vestfalijos žemėje esančio miesto atstovė. „Kol kas neturime jokio oficialaus patvirtinimo“, – kalbėjo ji.

Anksčiau Vokietijos žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad lėktuvu skrido 16 mokinių ir 2 mokytojai iš mieste esančios Josepho Koenigo gimnazijos.

Tuos pačius skaičius patvirtino ir Ispanijos miestelio, kuriame pagal moksleivių mainus buvo apsistoję vokiečiai, meras.

„16 vaikų ir du mokytojai išbuvo ten savaitę. Vaikai buvo apie 15 metų amžiaus“, – sakė Ljinars de Valjės netoli Barselonos meras Martis Pucholis, kuris dar pridūrė, kad jie išvyko į oro uostą antradienio rytą.

Katastrofos aukų kūnams surasti prireiks ne vienos dienos

Nė vienas iš Pietų Prancūzijoje antradienį nukritusio bendrovės „Germanwings“ lėktuvo keleivių ir įgulos narių neišgyveno, o dėl žuvusiųjų kūnų paieškos dėl nelygaus vietovės reljefo gali užimti ne vieną dieną, pranešė Prancūzijos pareigūnai.

„Gali prireikti dienų aukų kūnams, o paskui (lėktuvo) nuolaužoms surasti“, – sakė aukšto rango policijos pareigūnas Jean-Paulis Bloy.

Kol kas nelaimės priežasčių policija nurodyti negali, pridūrė jis.

Taip pat pranešama, kad lėktuvo nuolaužos yra išsibarsčiusios. „Gavome pranešimų, kad #Germanwings #4U9525 lėktuvas subyrėjo ir kad didžiausia nuolauža yra automobilio dydžio“, – nurodoma tinklalapyje airlive.net

Aviacijos ekspertas: didžiausias klausimas – dėl ko lėktuvas priartėjo prie kalnų

LRT Televizijos kalbinto aviacijos eksperto Ryčio Dulinsko teigimu, dabar didžiausias klausimas, dėl kokių priežasčių antradienį atokioje vietovėje Prancūzijos Alpėse nukritęs lėktuvas taip priartėjo prie kalnų.

„Vargu ar čia galėjo turėti įtakos matomumas. Visų pirma lėktuvas ten neturėjo nusileisti žemiau, taigi lieka tik svarstyti, dėl kokių priežasčių jam teko nusileisti į tokį aukštį“, – sako R. Dulinskas.

Jo manymu, panašu į tai, kad lėktuvas buvo pakilęs į kreiserinį skrydžio lygį, dėl kažkokių priežasčių gana greitai iš jo nusileido į tokį aukštį ir susidūrė su kalnais.

R. Dulinskas pabrėžia, kad, pagal pirminę informaciją, tame rajone meteorologinės sąlygos buvo neblogos.

Sukrėtė katastrofa Alpėse

Ispanijos premjeras Mariano Rajoy antradienį pareiškė esantis sukrėstas Vokietijos pigių skrydžių bendrovės lėktuvo katastrofos, į kurią pateko iš Barselonos skridę keleiviai.

„Lėktuvo katastrofa Alpėse sukrėtė. Tragedija. Tyrime bendradarbiaujame su Prancūzijos ir Vokietijos pareigūnais“, – paskelbė jis žinutę tinkle „Twitter“, prancūzų pareigūnams pranešus, jos per katastrofą niekas iš keleivių ar įgulos narių neišgyveno.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel irgi pranešė buvusi „sukrėsta“ tragedijos.

A. Merkel kalbėjosi telefonu su Prancūzijos prezidentu ir Ispanijos premjeru bei „atšaukė visus susitikimus, kad galėtų sekti įvykius“ po Vokietijos pigių skrydžių bendrovės „Germanwings“ katastrofos.

Savo ruožtu Ispanijos karalius Felipe VI, viešintis Prancūzijoje su valstybiniu vizitu, nurodė, kad nutraukia savo viešnagę.

„Mes nusprendėme atšaukti šią kelionę“ po diskusijų su Prancūzijos lyderiu ir Ispanijos premjeru, sakė karalius stovėdamas ant Eliziejaus rūmų laiptų su savo žmona Letizia ir F. Hollande'u.

Lėktuvo trajektorija. „FlightAware“ iliustr.

Sudėtinga gelbėjimo operacija

Prancūzijos vidaus reikalų ministras Bernard'as Cazeneuve'as, kuris sakė, kad lainerio nuolaužos jau surastos, išvyko į nelaimės vietą.

„Keleivinio lėktuvo nuolaužos rastos Barsijoneto apylinkėse“, – nurodė Vidaus reikalų ministerijos atstovas Pierre'as-Henry Brandet.

Duodamas interviu televizijai BFM jis pridūrė, kad paieškų ir gelbėjimo operacija tikriausiai bus nepaprastai ilga ir sudėtinga, nes ta vietovė yra atoki ir sunkiai pasiekiama.

Prancūzijos premjeras Manuelis Vallsas nurodė, kad avarijos priežastys dar nežinomos. „Aišku, dar nežinome sudužimo priežasčių, – M. Vallsas sakė žurnalistams. – Žinoma, baiminamės, kad šiandien žuvo 142–150 keleivių ir įgulos narių, žinant šios katastrofos aplinkybes.“

„Daroma viskas, kad suprastume, kad įvyko, ir padėtume aukų šeimoms“, – pabrėžė premjeras.

„Germanwings“ kol kas negalėjo pakomentuoti, kokia buvo šios katastrofos priežastis.

„Ką tik sužinojome apie žiniasklaidos pranešimus, kuriuose keliamos prielaidos dėl to incidento, nors mes dar neturime jokios patvirtintos informacijos“, – sakoma pranešime.

„Kai tik gausime konkrečios informacijos, nedelsiant informuosime žiniasklaidą“, – pridūrė bendrovė, ragindama žmones stebėti jos tinklalapį www.germanwings.com.

Europos aerokosminių technologijų milžinės „Airbus“ atstovas sakė „kol kas“ negalintis nieko komentuoti.

„Neturime jokios informacijos apie šios avarijos aplinkybes“, – atstovas sakė naujienų agentūrai AFP, pridūręs, kad bendrovė įkūrė „krizės grupę“.

2000 metų liepą bendrovės „Air France“ viršgarsinis laineris „Concorde“ sudužo tuojau po to, kai pakilo iš Charles'o de Gaulle'o oro uosto Paryžiuje, skrisdamas į Niujorką. Ta katastrofa, nusinešusi 113 žmonių, daugiausiai Vokietijos piliečių gyvybių, paskatino nutraukti „Concorde“ lėktuvų eksploataciją.

Daugiausiai žmonių gyvybių nusinešusia civilinės aviacijos katastrofa išlieka 1977 metų kovo 27 dieną įvykusi tragedija, kai Tenerifėje ant kilimo ir tūpimo tako susidūrė du superlaineriai „Boeing 747“ – tąsyk žuvo 583 žmonės. Tuo tarpu 1985 metų rugpjūčio 12 dieną bendrovės „Japan Airlines“ lėktuvui įsirėžus į kalno šlaitą žuvo 520 žmonių.

Prancūzijos pagrindinė oro dispečerių profsąjunga SNCTA dėl naujausios tragedijos atšaukė streiką, planuotą nuo trečiadienio iki penktadienio.

„Įšaldome savo planuotą streiką dėl emocijų, sukeltų šios katastrofos skrydžių valdymo centruose, ypač Provanso Ekse“, – AFP sakė profsąjungos atstovas Roger Rousseau.

Šalies vadovai pareiškė užuojautą

Lietuvos vadovai Vokietijai ir Ispanijai pareiškė užuojautą dėl antradienį Prancūzijoje įvykusios tragiškos lėktuvo katastrofos, kurioje žuvo šių šalių piliečiai.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė užuojautoje Ispanijos karaliui Felipei VI ir Vokietijos prezidentui Joachimui Gauckui palinkėjo stiprybės ir ištvermės žuvusiųjų šeimoms, artimiesiems ir visiems Vokietijos bei Ispanijos gyventojams.

„Esame giliai sukrėsti ir nuliūdę dėl žmonių gyvybes nusinešusios oro linijų kompanijos „Germanwings“ lėktuvo katastrofos Prancūzijos Alpėse. Lietuvos Vyriausybės ir visos šalies žmonių vardu leiskite pareikšti nuoširdžią užuojautą aukų šeimoms ir artimiesiems“, – rašo premjeras Algirdas Butkevičius užuojautoje Vokietijos kanclerei Angelai Merkel ir Ispanijos premjerui Marianui Rajoy'jui.

„Liūdime dėl skaudžių netekčių ir dalijamės skausmu su žuvusiųjų artimaisiais“, – teigiama Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės išsiųstose užuojautose Vokietijos ir Ispanijos parlamentų vadovams.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius savo „Twitter“ paskyroje taip pat išreiškė užuojautą dėl katastrofos, skirdamas „mintis ir maldas“ bei paramą žuvusiųjų šeimoms.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi