Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Lūžis Baltųjų rūmų ir Izraelio santykiuose: „okupacija turi būti užbaigta“

BNS 2015.09.08 13:45

Baltieji rūmai pirmadienį tiesiogiai įspėjo Izraelį, kad palestiniečių žemių okupacija turi būti užbaigta, atmesdami žydų valstybės premjero Benjamino Netanyahu mėginimus atsiimti kontroversiškus rinkimų kampanijos pažadus.

Baltieji rūmai pirmadienį tiesiogiai įspėjo Izraelį, kad palestiniečių žemių okupacija turi būti užbaigta, atmesdami žydų valstybės premjero Benjamino Netanyahu mėginimus atsiimti kontroversiškus rinkimų kampanijos pažadus.

Baltųjų rūmų administracijos vadovas Denisas McDonough neįprastai griežtame pareiškime, atspindinčiame Vašingtono ir Izraelio santykiuose įvykusį lūžį, nurodė, kad „beveik penkis dešimtmečius trukusi okupacija turi baigtis“.

D. McDonough griežtai sukritikavo per rinkimų kampaniją Izraelio vyriausybės vadovo duotą pažadą blokuoti Palestinos valstybės sukūrimą – ne vieną dešimtmetį trunkančių bevaisių derybų tikslą, ir išsakė abejonių dėl B. Netanyahu mėginimų atitaisyti žalą.

„Negalime tiesiog apsimesti, kad tų komentarų niekada nebuvo ar kad jie nekelia abejonių dėl ministro pirmininko įsipareigojimo siekti taikos tiesioginių derybų keliu“, – sakė Baltųjų rūmų administracijos vadovas.

„Palestiniečių tauta turi turėti teisę į gyvenimą ir savivaldą jų pačių suverenioje valstybėje“, – pridūrė jis.

D. McDonough yra vienas artimiausių prezidento Baracko Obamos patarėjų, o jo pasisakymo liberalios pakraipos Izraelio interesų lobistų organizacijos „J Street“ renginyje buvo atidžiai klausomasi Vašingtone.

B. Netanyahu rinkiminis pažadas dar pagilino ilgai trunkančius jo nesutarimus su B. Obama, tačiau prezidento patarėjas sakė, kad šie nesutarimai nėra nulemti „asmeninio priešiškumo“.

„Amerikos įsipareigojimas dviejų valstybių sprendiniui yra fundamentalus JAV užsienio politikai, – sakė D. McDonough. – Tai buvo ir respublikonų, ir demokratų prezidentų tikslas, šiandien tai tebėra mūsų tikslas“.

Pirmadienį B. Netanyahu atsiprašė už savo pasisakymą rinkimų dieną, esą šalies arabai „būriais“ plūsta balsuoti. Šis pasisakymas taip pat sulaukė Vašingtono kritikos.

Be to, jis stengėsi nesureikšminti savo rinkiminio pažado priešintis dviejų valstybių sprendiniui, teigdamas, kad Izraelio politika nepasikeitė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi