Naujienų srautas

Pasaulyje2015.03.23 11:21

JT Saugumo Taryba išreiškė palaikymą Jemeno prezidentui ir vienybei šalyje

BNS 2015.03.23 11:21

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba sekmadienį išreiškė vieningą palaikymą Jemeno prezidentui Abdrabuh Mansurui Hadi ir vienybei toje šalyje, perspėdama, kad ji pavojingai artėja prie pilietinio karo.

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba sekmadienį išreiškė vieningą palaikymą Jemeno prezidentui Abdrabuh Mansurui Hadi ir vienybei toje šalyje, perspėdama, kad ji pavojingai artėja prie pilietinio karo.

„Saugumo Taryba dar kartą patvirtina esanti tvirtai įsipareigojusi Jemeno vienybei, suverenumui, nepriklausomybei ir teritoriniam vientisumui, taip pat įsipareigojusi palaikyti Jemeno žmones“, – sakoma 15 narių turinčios institucijos pranešime, priimtame per nepaprastąjį susitikimą Niujorke.

Pranešime taip pat nurodoma, kad Taryba palaiko A. M. Hadi legitimumą, ir užsimenama, kad JT gali paskelbti tolesnes sankcijas husiais vadinamiems šiitų kovotojams, sekmadienį užėmusiems Jemeno centrinį oro uostą.

Kalbėdamasis su Saugumo Taryba vaizdo ryšiu iš Kataro, JT specialusis patarėjas Jamalas Benomaras, kuris jau kelis mėnesius stengėsi tarpininkauti sprendžiant tą konfliktą, perspėjo, kad pastarieji įvykiai „atrodo vedantys Jemeną prie pilietinio karo ribos“.

„Šalis toliau risis į didesnį smurtą“, o dar daugiau gyventojų bus priversti palikti savo namus, pridūrė jis.

„Baigdamas raginu visas puses, kad iš kaip būtų padidėjusi įtampa, įvertinti, kokia sunki yra padėtis, ir deeskaluoti (ją), nutraukiant visus kovos veiksmus bei susilaikant nuo provokacijų ir smurto naudojimo. ... Taikus dialogas yra vienintelis kelias į priekį“, – pridūrė J. Benomaras.

Neturtingą, bet strategiškai svarbų Jemeną pastaraisiais mėnesiais apėmė chaosas, kai husiai užgrobė kontrolę sostinėje Sanoje ir privertė A. M. Hadi pabėgti į pagrindinį pietinį Adeno miestą.

JT Saugumo Tarybos posėdis buvo sušauktas paaštrėjus saugumo krizei toje šalyje. Penktadienį per mirtininkų sprogdintojų išpuolius Sanoje, dėl kurių atsakomybę prisiėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“, žuvo 142 žmonės.

Vėliau Vašingtonas evakavo iš Jemeno paskutinius ten likusius karius ir darbuotojus, pabrėždamas Vakarų šalių susirūpinimą dėl didėjančio nestabilumo.

J. Benomaras sakė Saugumo Tarybai, kad Jemenui gresia ilgalaikė krizė, panaši į kitas to regiono šalis apėmusius neramumus – „Libijos ir Sirijos jungtinis scenarijus“.

„Jemenas sparčiai ritasi žemyn nukreipta spirale“, – pridūrė jis, perspėdamas dėl „nerimą keliančių tarpkonfesinio susipriešinimo balsų ir gilėjančio atotrūkio tarp šiaurės ir pietų“.

Tačiau per uždaras konsultacijas J. Benomaras nepasiūlė priemonių, kurios galėtų padėti susodinti konfliktuojančias šalis prie derybų stalo, sakė diplomatai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi