Pasaulyje

2015.03.21 20:44

Politologai: jeigu konfliktas užsitęs, gali kilti ir trečiasis Maidanas

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.03.21 20:44

Daugiau nei 70 procentų ukrainiečių teigiamai vertina šalies vyriausybės veiksmus sprendžiant konfliktą  Rytų Ukrainoje, jie pageidauja karo pabaigos ir taikos, bet ne Ukrainos nepriklausomybės kaina. Tačiau politologai prognozuoja: jeigu konfliktas užsitęs, gali kilti ir trečiasis Maidanas.

Daugiau nei 70 procentų ukrainiečių teigiamai vertina šalies vyriausybės veiksmus sprendžiant konfliktą  Rytų Ukrainoje, jie pageidauja karo pabaigos ir taikos, bet ne Ukrainos nepriklausomybės kaina. Tačiau politologai prognozuoja: jeigu konfliktas užsitęs, gali kilti ir trečiasis Maidanas.

Kijevo Maidane nevysta gėlės ir negęsta žvakės – ateinama pagerbti Dangaus šimtinės atminimo ir žuvusiųjų Rytų Ukrainoje. Socialinės apklausos skelbia, kad daugiau nei trys ketvirtadaliai ukrainiečių remia vyriausybės ir prezidento veiksmus antiteroristinės operacijos zonoje.

Nors paliaubas nuolat pažeidinėja separatistai, anot politologų, jos buvo labai reikalingos Ukrainai, nes konflikto pabaigos nematyti.

„Prezidentas greičiausia informuotas, kokios Ukrainos kariuomenės galimybės toliau kariauti. Jis žino, kad galimybės – ribotos. Ukraina išnaudojo visus rezervus, ir paliaubos dabar tiesiog būtinos – per tą laiką, padedant Europos Sąjungai, reikia atkurti karinius pajėgumus“, – aiškina politologas Oleksandras Suško.

„Mums teks kovoti už taiką ir diplomatijos, ir karo frontuose. Turime būti pasirengę, nes karas įvairiomis formomis tęsis ir toliau. Porošenkai tenka tartis ir su Europos diplomatais, kurie jam tvirtina, kad su Putinu reikia susitarti. Bet ne visada susitarti su Putinu įmanoma, be to, Putinas ne visada susitarimus vykdo“, – teigia politologas Volodymyras Fesenko.

Politologai tikina, kad visuomenė tebesitęsiant konfliktui, kai viena diena valstybei kainuoja apie 7 milijonus dolerių, yra atlaidesnė valdžiai, bet tai gali būti laikina. Pragyvenimo lygis smunka, kainos kyla.

Trečias Maidanas, apie kurį vis dažniau užsimena Ukrainos radikaliosios jėgos, sužlugdytų Ukrainą, sako politikos analitikai. Taip būtų išduotos Maidano idėjos ir trečias Maidanas būtų naudingas tik Rusijai.

„Rusijos specialiosios tarnybos koordinuoja priešiškas Ukrainai akcijas, maitina jas. Internete pilna skelbimų, ukrainiečiai už pinigus kviečiami dalyvauti akcijose. Šalyje esant ekonominei krizei, pinigai plaukia iš Rusijos“, – sako V. Fesenko.

„Patiems kariams būtinos tam tikros garantijos, kad nekiltų nepasitenkinimo. Kariai turi būti atleisti nuo kai kurių mokesčių, turi būti sukurta lengvatų sistema, jų vaikai galėtų mokytis aukštosiose mokyklose nemokamai“, – teigia politologas Oleksandras Palijus.

Jungtinių Tautų duomenimis, nuo konflikto pradžios Rytų Ukrainoje žuvo daugiau nei 5 tūkstančiai žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt