Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Jemene per sprogimus mečetėse žuvo 137 žmonės, atsakomybę prisiėmė „Islamo valstybė“

BNS, ELTA 2015.09.08 13:45

Trys galingi sprogimai nugriaudėjo penktadienį dviejose Jemeno sostinės Sanos mečetėse. Per išpuolį 137 žmonės žuvo, o daugiau kaip 300 buvo sužeista, praneša šiitams priklausantis televizijos tinklas.  Vietinė kovotojų grupuotė, besiskelbianti esanti „Islamo valstybės“ šaka prisiėmė atsakomybę už šiuos išpuolius.

Trys galingi sprogimai nugriaudėjo penktadienį dviejose Jemeno sostinės Sanos mečetėse. Per išpuolį 137 žmonės žuvo, o daugiau kaip 300 buvo sužeista, praneša šiitams priklausantis televizijos tinklas.  Vietinė kovotojų grupuotė, besiskelbianti esanti „Islamo valstybės“ šaka prisiėmė atsakomybę už šiuos išpuolius.

Žuvusiųjų skaičius televizija „Al-Masirah“ paskelbė penktadienį, praėjus kelioms valandoms nuo išpuolių, kurie vadintini daugiausia gyvybių nusinešusiu smurto įvykiu šioje karo draskomoje šalyje. Naujienų agentūra „Reuters“, remdamasi medikais nurodė 126 žuvusius, o AFP – 142.

Internete grupuotė, pareiškusi esanti „Islamo valstybės“ šaka, paskelbė, kad penki mirtininkai surengė, anot jos, „palaimintą operaciją“ prieš „šiitų irštvas“. Sprogdintojai per penktadienines pamaldas atakavo Badro ir Hašušo ( al-Hashoosh) mečetes, esančias skirtingose miesto vietose.

Šis skelbimas, paskelbtas internete, iš kitų šaltinių dar nepatvirtintas, taip pat „Islamo valstybės“ vaidmuo nėra įrodytas.

Minimas skelbimas pasirodė tame pačiame tinklalapyje, kuriame atsakomybę dėl trečiadienio išpuolių Tuniso nacionaliniame muziejuje prisiėmė Libijoje įsikūrusi „Islamo valstybės“ grupė.

Pasak medikų atstovo, kaip praneša naujienų agentūra AFP, Jemeno sostinėje Sanoje dviejose mečetėse, kuriose meldėsi šiitai, tarp kurių buvo ir husių kovotojų, susisprogdinus „Islamo valstybės“ mirtininkams, žuvo 142 žmonės. Pasak Sveikatos ministerijos pareigūno Nashwano al-Atabo (Našvano Atabo), sužeistų yra mažiausiai 351. Šie skaičiai surinkti iš kelių Sanos ligoninių.

Atsakomybės kol kas niekas neprisiėmė, bet husiais vadinami sukilėliai yra prisiekę priešai Jemene veikiančiai galingai „al Qaeda“ šakai, kuri, Vašingtono požiūriu, yra pavojingiausia pasaulyje ir aktyviausia „Al Qaeda“ grupuotė. Jemene veikianti „Islamo valstybės“ grupė socialiniame tinkle „Twitter“ jau pasidžiaugė šiuo išpuoliu.

Jemeno sostinėje  trys mirtininkai penktadienį detonavo sprogstamuosius užtaisus mečetėse, gausiai lankomose husiais vadinamų šiitų kovotojų. Teroro aktai buvo įvykdyti Badro ir Al Hašuso mečetėse. Pirmoji yra pietinėje Sanos dalyje. Vienas sprogimas nugriaudėjo šios mečetės viduje, kitas – prie išėjimo, kai žmonės ėmė bėgti iš pastato. Al Hašuso mečetėje įvyko vienas sprogimas.

Kol kas nežinoma, kam konkrečiai tenka atsakomybė už išpuolį. Pasak kai kurių šaltinių, teroro aktus greičiausiai įvykdė smogikai, susiję su „Islamo valstybės“ kovotojais.

Manoma, kad teroro aktų taikinys buvo miestą užėmę maištininkai šiitai. Kaip praneša „Sky News - Arabia“, tarp žuvusiųjų Badro mečetėje buvo ir vienas iš maištininkų dvasinių lyderių Murtada al-Mahturis. Didelis aukų skaičius aiškinamas tuo, kad žmonės buvo susirinkę į penktadienio pamaldas.

„30 sužeistųjų būklė yra kritiška“, – nurodė daktaras Nashwanas al Atabas, priklausantis vienam Sveikatos ministerijos komitetui.

Husių judėjimo televizija „al Massira“ pranešė, kad sostinės ligoninės paprašė žmonių skubiai paaukoti kraujo.

Šie išpuoliai pagal aukų skaičių yra didžiausi nuo sausio, kai Sanoje sprogmenų prikrautas automobilis detonavo šalia policijos akademijos, prie kurios buvo susirinkę daug užsiregistruoti norinčių savanorių. Tąsyk žuvo 40 žmonių, o dar dešimtys buvo sužeisti.

Saną nuo šių metų sausio kontroliuoja maištininkai šiitai, kurie privertė prezidentą Abdrabbuhą Mansourį Hadį parašyti atsistatydinimo prašymą. Valstybės vadovui galiausiai pavyko pasiektį gimtąjį Adeno miestą. Ten jis pareiškė neketinąs atsisakyti savo įgaliojimų ir telkia šalininkus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi