Pasaulyje

2019.04.05 14:14

Iš Tailando urvo išgelbėti berniukai buvo apsvaiginti vaistais, atskleidė medikai

LRT.lt 2019.04.05 14:14

Praėjusią vasarą Tailande įvyko sudėtinga 12 berniukų, kartu su savo treneriu įstrigusių urve, gelbėjimo operacija. Joje dalyvavę medikai atskleidė, kad prie operacijos sėkmės prisidėjo ketaminas – panaudojus šį vaistą berniukai buvo apsvaiginti ir išgelbėti, praneša „CNN“.

Medicininiame žurnale paskelbtame tyrime rašoma, jog 12 berniukų gelbėtojai davė tam tikro dydžio ketamino dozes. Šis preparatas turi prastą reputaciją, nes dažnai yra naudojamas apsvaiginti žmones vakarėliuose, siekiant jais pasinaudoti.

Dvi savaites urve įstrigę berniukai buvo apsvaiginti tam, kad nusiramintų ir gelbėtojai galėtų juos lengviau išgabenti iš urvo.

„Turėjome naudotis priemonėmis, kurios neleistų vaikams panikuoti, kol gabenome juos laukan. Svarbiausia, kad jie sveiki“, – „CNN“ sakė Tailando jūrų pėstininkų kontradmirolas Arpakornas Yookongkaewas.

Gelbėjimo operacijoje dalyvavę Tailando medikai ir anesteziologas iš Australijos atskleidė, jog operacijos metu berniukai dėvėjo visą veidą dengiančias deguonies kaukes ir prastai tinkančius nardymo kostiumus.

Operacijoje dalyvavęs australas Richardas Harrisas yra vienas iš dviejų anesteziologų pasaulyje, galinčių nardyti.

„Visiškai nemaniau, kad tai suveiks. Maniau, jog pirmieji du vaikai nuskęs ir mes turėsime viską daryti kitaip. Jų šansus išgyventi aš vertinau nuliu“, – „CNN“ sakė medikas.

Pirmieji keturi išgelbėti berniukai turėjo dėvėti akinius nuo saulės, kad apsaugotų savo akis po tamsiame urve praleistų dviejų savaičių. Gabenant juos urvo kanalais, vaikai dėvėjo kaklo ir galvos įtvarus, kad išvengtų stuburo traumų. Vieno iš berniukų kūno temperatūra buvo nukritusi iki 35 laipsnių, rašo „CNN“.

Medikai atskleidė, kad ketaminas buvo naudingas ir dėl hipotermijos rizikos, nes neleidžia kūnui drebėti.

1962 metais sukūrus ketaminą, Vietname kovojantys amerikiečiai naudojo kaip raminamuosius ir vaistus nuo skausmo. Šiandien ketaminą naudoja JAV pediatrai, gydydami kaulų lūžius, nes vaistas laikomas saugesniu už alternatyvas. Jis naudojamas ir veterinarų.

Ketaminas turi šalutinių poveikių, kurie sukelia nežymias haliucinacijas ir jausmą, jog jo pavartojęs žmogus palieka savo kūną. Medikamentas tapo JAV populiariu narkotiku, juo prekiaujama gatvėse, dažnai apsvaiginamos aukos išprievartavimų metu, rašo „CNN“.  

Vienuolikos berniukų futbolo komanda praėjusių metų birželio 23 dieną nusileido apžiūrėti urvo Tailande, kuriame įstrigo staiga pakilus vandens lygiui. Praėjus savaitei berniukai kartu su treneriu buvo aptikti gyvi šiame urve ir prasidėjo jų gelbėjimo operacija.

Gelbėjimo operacijos metu žuvo vienas Tailando jūrų pėstininkas.