Naujienų srautas

Pasaulyje2015.03.19 08:10

Per išpuolį Tuniso muziejuje žuvo 19 žmonių, paskelbtos visų tautybės

BNS 2015.03.19 08:10

Ginkluoti užpuolikai, trečiadienį įsiveržę į Tuniso nacionalinį muziejų, nužudė 17 turistų iš įvairių šalių ir du tunisiečius, o ši ataka sukėlė nuogąstavimus dėl padėties valstybėje, kuri buvo Arabų pavasario revoliucijų lopšys.

Ginkluoti užpuolikai, trečiadienį įsiveržę į Tuniso nacionalinį muziejų, nužudė 17 turistų iš įvairių šalių ir du tunisiečius, o ši ataka sukėlė nuogąstavimus dėl padėties valstybėje, kuri buvo Arabų pavasario revoliucijų lopšys.

Įžūli dieną surengta ataka sukėlė paniką netoliese esančiame parlamente ir pačiame Bardo nacionaliniame muziejuje, kuris pritraukia daug turistų, itin svarbių šalies ekonomikai.

Kariškių uniformas vilkintys užpuolikai pradėjo šaudyti į turistus, kai šie lipo iš autobuso, o vėliau persekiojo juos muziejuje, sakė Tuniso premjeras Habibas Essidas.

Tarp žuvusiųjų buvo penki japonai, keturi italai, du kolumbiečiai, taip pat po vieną Australijos, Prancūzijos, Lenkijos ir Ispanijos pilietį, H.Essidas paskelbė per televiziją, pridūręs, kad šis aukų skaičius yra galutinis.

16-osios aukos pilietybė nebuvo atskleista, o paskutinis nužudytasis dar neatpažintas.

Policija nukovė du užpuolikus, tačiau dar ieškoma jų tikėtinų bendrininkų, nurodė premjeras.

Tarp aukų taip pat buvo vienas tunisietis autobuso vairuotojas ir policininkas.

Japonijos vyriausybės vadovas Shinzo Abe savo ruožtu ketvirtadienį pranešė, kad teroro išpuolio aukomis tapo trys Japonijos piliečiai.

Premjeras nurodė, jog anksčiau skelbti pranešimai, kad per šį kruviną išpuolį žuvo penki japonai, buvo klaidingi. „Šiuo metu mes žinome, kad trys japonai žuvo ir trys buvo sužeisti“, – sakė Sh.Abe žurnalistams.

Roma ir Madridas taip pat patikslino duomenis apie savo piliečių žūtį.  

Italijos užsienio reikalų ministerija informavo, kad per ataką muziejuje trys italai žuvo ir dar šeši buvo sužeisti.

Ispanijos užsienio reikalų ministras Jose Manuelis Garcia-Margallo sakė, kad per išpuolį buvo nužudyti du Ispanijos piliečiai, tačiau nepatikslino, ar tarp sužeistųjų yra ispanų.

„Kovosim iki paskutinio atodūsio“

Užpuolikų taikiniu tapo Bardo muziejus, garsėjantis romėnų mozaikomis, senovės meno kūrinių ir kitokių dirbinių kolekcijomis.

Tuniso prezidentas Beijas Caidas Essebsi, kuris sostinės ligoninėje aplankė kai kuriuos iš dešimčių žmonių, sužeistų per šią ataką, pasmerkė „šiurpų nusikaltimą“.

„Noriu, kad Tuniso žmonės suprastų, kad kariaujame su terorizmu ir kad tos barbariškos mažumos mūsų neįbaugina, – pabrėžė jis. – Negailestingai su jais kovosim iki savo paskutinio atodūsio.“

Vyriausybė paskelbė, kad per ataką buvo sužeisti 42 žmonės. Sveikatos apsaugos ministras Saidas Aidi (Saidas Aidis) nurodė, kad tars sužeistųjų esama Prancūzijos, Pietų Afrikos Respublikos, Lenkijos, Italijos ir Japonijos piliečių.

Ši ataka prieš užsieniečius tikriausiai yra didžiausia Tunise nuo 2002 metų, kai tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ mirtininkui susisprogdinus vienoje sinagogoje Džerbos saloje žuvo 14 vokiečių, du prancūzai ir penki tunisiečiai.

Vidaus reikalų ministerijos atstovas Mohamedas Ali Aroui sakė žurnalistams, kad „du ar daugiau teroristų, ginkluotų Kalašnikovo automatais“, atakavo muziejų, kuriame buvo apie 100 turistų.

„Kovos su terorizmu daliniai“ įžengė į muziejų ir, praėjus keturioms valandoms nuo incidento pradžios, paskelbė, kad „operacija baigta“.

H.Essidas sakė, kad „yra tikimybė, nors tai dar neaišku, jog (tie du ginkluoti užpuolikai) galėjo turėti pagalbininkų. Šiuo metu vykdome didelio masto paieškų operacijas, siekdami nustatyti du arba tris teroristus, kurie galbūt dalyvavo šioje operacijoje“.

„Kilo didžiulė panika“

Muziejaus darbuotoja Dhouha Belhaj Alaya sakė apie vidurdienį išgirdusi „smarkų šaudymą“.

„Mano bendradarbiai šaukė: „Bėk! Bėk! Šaudo!“ – ji pasakojo naujienų agentūrai AFP. – Pabėgome per galines duris su bendradarbiais ir dalimi turistų.“

Viena prancūzė turistė, vardu Fabienne, prisiminė kaip ji su kitais pasislėpė vienoje muziejaus galerijoje kartu su savo gidu.

„Nieko nematėme, bet jų (užpuolikų) tikriausiai buvo daug. Bijojom, kad bet kurią akimirką jie gali ateiti mūsų išžudyti“, – moteris sakė Prancūzijos televizijai BFM.

Prasidėjus tai atakai, darbas parlamente buvo sustabdytas.

Islamistė įstatymų leidėja Monia Brahim sakė, kad pasigirdus pirmiesiems šūviams, komitetai nutraukė posėdžius, o parlamentarams buvo liepta susirinkti pagrindinėje salėje.

„Kilo didžiulė panika“, – kita įstatymų leidėja Sayida Ounissi rašė „Twitter“, pridūrusi, kad tuo metu buvo svarstomas kovos su terorizmu įstatymo projektas.

Išpuolio metu Tuniso sostinės uoste stovėjo daugiau negu 3,1 tūkst. keleivių gabenantis kruizinis laivas „Costa Fascinosa“, o kai kurie turistai buvo išlipę į krantą bei planavo aplankyti tą muziejų, pranešė kruizinių kelionių bendrovė.

Tame pranešime nenurodoma, ar laivo keleivių buvo muziejuje per ataką.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi