Pasaulyje

2019.04.05 09:47

JAV: NATO įžiūri plintančią Rusijos piktą valią

NATO prisitaikė prie destabilizuojančio Rusijos elgesio, sako aljanso vadovas, baigiantis 70-mečio minėjimui Vašingtone. Lietuvos užsienio reikalų ministras priduria, kad NATO narės įžvelgia vis daugiau problemų, kurias kuria Rusija.

Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius mini kenkėjišką Maskvos veiklą nuo Azovo jūros iki Venesuelos, ir sako, kad ten Amerika yra parengusi atsakomųjų priemonių. Bet Baltijos šalis Mike`as Pompeo ragina rūpintis ne tik Rusijos, bet ir platesnėmis grėsmėmis Vakarų saugumui.

Kadaise NATO įkūrėjai ėmėsi atsakomybės už vakarų saugumą, dabar nūdienos lyderiai turi perimti atsakomybę, kad NATO būtų pasirengęs atsakyti į pasaulinius iššūkius, sako Amerikos diplomatijos vadovas.

M. Pompeo teigia, kad Baltijos šalims turėtų rūpėti pasaulinės grėsmės, o ne tik tos, kurios kyla iš kaimynystės, ir į kurias atsakymas yra siųsti daugiau sąjungininkų karinių pajėgų.

Žinios. Lenkijos premjero vizitas

„Tikrai kalbėjome apie tai, kaip apie geografinį reikalą, bet šiandien neturiu apie Baltijos šalis ko nors pridurti. Tačiau tai ne tik geografinis reikalas. Kalbėjome ir apie naujus mums kylančius iššūkius. Telekomunikacijų sistemos, infrastruktūra, kibernetinė, hibridinė karyba – dalykai, kurių neišspręsi su daugiau karių kurioje nors vietoje, bet kurie kelia riziką Baltijos šalims, visai Europai ir visiems NATO partneriams“, – sakė M. Pompeo.

„Laikas baigiasi, taigi NATO rengiasi pasauliui be vidutinio nuotolio raketų sutarties (INF). Šiandien aptarėme, kaip žengsime pirmyn, ir kokių priemonių galime imtis, jeigu Rusija jos nebesilaikys“, – sako NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

„Diskusijos rimtos apie Rusiją, kaip šalį, kuri kuria daug problemų. Dialogas nieko nekeičia. Vidutinio nuotolio sutarties nevykdymas tampa norma, reikia imtis papildomų veiksmų“, – teigia Lietuvos Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

NATO vadovas kartoja, kad į Rusijos veiksmus aljansas neatsakys tuo pačiu ir elgsis nuosaikiai, bet Lietuvos ministras priduria, kad už tarptautinės teisės pažeidimus turi sulaukti pasekmių – vien pokalbiais jų neužglaistysi.