Pasaulyje

2015.03.16 13:04

Ekonominė parama ir parama ginklais: kaip tai suderinama?

Vilija Andrulevičiūtė, LRT.lt2015.03.16 13:04

Parama ginklais Ukrainai vertinama prieštaringai: tai gali atgrasyti Rusiją arba dar labiau pagilinti konfliktą. „Jei karinis konfliktas tęsis, tai reikš, kad ekonominė parama yra nukreipiama ne į infrastruktūros, energetinės nepriklausomybės vystymą, rimtų ekonominių pamatų kūrimą, o tik laikiną ekonominių problemų užglaistymą“, – sako „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Parama ginklais Ukrainai vertinama prieštaringai: tai gali atgrasyti Rusiją arba dar labiau pagilinti konfliktą. „Jei karinis konfliktas tęsis, tai reikš, kad ekonominė parama yra nukreipiama ne į infrastruktūros, energetinės nepriklausomybės vystymą, rimtų ekonominių pamatų kūrimą, o tik laikiną ekonominių problemų užglaistymą“, – sako „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Ukrainos ekonomikai būtinos reikšmingos reformos, energetikos sektoriaus pertvarka. Praeitą savaitę Ukraina gavo pirmąją Tarptautinio valiutos fondo (TVF) finansinės paramos dalį – 5 mlrd. JAV dolerių. TVF iš viso numato Ukrainai suteikti 17,5 mlrd. JAV dolerių finansinę paramą.

Tuo pat metu dalis Vakarų šalių politikų, JAV Kongreso atstovų ragina politinius lyderius priimti sprendimą dėl ginklų tiekimo Ukrainai.

Kai kurie analitikai kelia klausimą, ar įmanoma suderinti parama ginklais ir ekonominę paramą: parama ginklais būtų tiekiama kariaujančiai šaliai, o kariaujančios šalies ekonomika neišvengiamai „čiuožia“ žemyn, todėl bet kokios ekonominės injekcijos negali būti impulsas ekonominėms reformoms, kurių taip reikia Ukrainai.

Galima didesnė karo eskalacija, ekonomisto N. Mačiulio manymu, yra viena iš priežasčių, kodėl nėra rimtai svarstoma tiekti ginklus. Rusijos valdžia tuomet turėtų pasiteisinimą – galėtų sakyti, kad gina Rytų Ukrainos gyventojus nuo Vakarų intervencijos.

„Jei, tiekiant ginklus ar jų netiekiant, karinis konfliktas tęsis, tai reikš, kad ekonominė parama yra nukreipiama ne į infrastruktūros, energetinės nepriklausomybės vystymą, rimtų ekonominių pamatų kūrimą, o tik laikiną ekonominių problemų užglaistymą, kol vyksta kariniai veiksmai.

Su parama ginklais ar be jos, svarbu, kad kariniai veiksmai kuo greičiau baigtųsi, būtų atstatyti prekybiniai ryšiai tiek Ukrainos viduje tarp Rytų ir Vakarų, tiek su išore“, – kalba ekonomistas.

M. Laurinavičius: Vakarai elgiasi logiškai, bet naiviai

Rytų Europos studijų centro (RESC) analitikas Marius Laurinavičius pažymi, kad, kadangi Vakarai mano, jog ginkluotą konfliktą pavyks nutraukti susitarimo su Rusija būdu, Vakarų sprendimas netiekti ginklų yra logiškas.

„Jų požiūriu, ginklų tiekimas tą konfliktą tik eskaluotų. Pagal šią logiką, jie elgiasi nuosekliai, ginklų netiekia tikėdamiesi, kad konfliktas bus vienaip ar kitaip numalšintas, o finansinė parama išgelbės Ukrainos ekonomiką. Tačiau, mano įsitikinimu, yra daroma didžiulė klaida manant, kad su Rusija galima kažką susitarti“, – kalba RESC analitikas.

Nors Jungtinių Valstijų senatorius ir Senato ginkluotųjų pajėgų komiteto pirmininkas Johnas McCainas įnirtingai teigia, kad JAV turi tiekti ginklus Ukrainai, jį palaiko daugybė Kongreso narių, sprendimus vis dėlto priima JAV prezidento administracija, ir artimiausiu metu, anot M. Laurinavičiaus, nėra jokių prielaidų tikėtis, kad JAV prezidento administracijos pozicija pasikeistų, ginklai būtų tiekiami.

„Bet net jei būtų tiekiami ginklai, konfliktas toliau eskaluojamas, Vakarai jau įsisąmonino, kad Ukrainos ateitis yra ne tik jos pačios problema, tai – ir Europos saugumo problema, tad tą ekonominę problemą, nors ją karas tik gilina, irgi reikia spręsti.

Net jei karinis konfliktas bus nutrauktas, Rusijos tikslas tikrai nepasikeis, ji jo sieks kitomis priemonėmis. Ukrainos ekonomika yra dar vienas būdas destabilizuoti padėtį Ukrainoje ir kitomis priemonėmis pasiekti tų pačių tikslų“, – teigia pašnekovas.

Būtina remti ukrainiečių tikėjimą demokratija

Pasak ekonomisto N. Mačiulio, kad ir kaip būtų naudojama Vakarų finansinė parama Ukrainoje, tos ekonominės injekcijos, kurias suteikė TVF, neabejotinai turi prasmę. Be šios paramos Ukrainą ištiktų labai rimta humanitarinė krizė. Grėstų Ukrainos nemokumas, ji neturėtų pakankamai išteklių nusipirkti gamtinių dujų, kitoms importuojamoms prekėms, padidėtų skurdas, paaštrėtų daugelis kitų ekonominių problemų.

„Nepaisant to, kaip toliau vystysis karinis konfliktas, ekonominė parama buvo būtina. Manau, TVF buvo sudėtinga priimti sprendimą teikti paramą suvokiant, kad jos gali ir nepakakti: jei ir toliau Ukrainos ekonomika bus paralyžuota karinių veiksmų, ta parama nepasieks savo tikslo – nepastatys Ukrainos ant kojų.

Bet alternatyvus scenarijus yra baisesnis. Greičiausiai tada ne tik paaštrėtų ekonominės problemos, gyventojai nusiviltų pačia įvykusia revoliucija, demokratiniais procesais, nes matytų, kad tai, dėl ko jie kovojo visus metus, nedavė jokių teigiamų rezultatų, ir gyvenimas netgi prie labai korumpuotos valdžios anksčiau buvo geresnis. Manau, TVF, Europos Sąjunga, JAV turi visomis finansinėmis išgalėmis padėti Ukrainai kuo greičiau atsistoti ant kojų ar bent pasistengti, kad gyventojai neprarastų pasitikėjimo demokratiniais procesais ir toliau eitų tuo keliu, kurį pradėjo prieš metus“, – teigia N. Mačiulis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.