Pasaulyje

2015.09.08 13:45

P. Porošenka: paliaubų susitarimas su separatistais „neveikia“

BNS2015.09.08 13:45

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka griežtai sukritikavo prieš mėnesį pasirašytą paliaubų susitarimą su prorusiškais separatistais ir pareiškė, kad jis „neveikia“.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka griežtai sukritikavo prieš mėnesį pasirašytą paliaubų susitarimą su prorusiškais separatistais ir pareiškė, kad jis „neveikia“.

Prezidentas tai pareiškė sekmadienį, kai per besitęsiančius susirėmimus su Maskvos remiamais sukilėliais žuvo vienas provyriausybinių savanorių pajėgų narys.

„Tiesą sakant, susitarimas neveikia“, – sakė P. Porošenka interviu Vokietijos laikraščiui „Bild“, kurį davė pradėdamas dviejų dienų vizitą Berlyne.

Prezidentas kaltino separatistus, kad jie nesilaiko vasario 12 dieną Minske pasirašyto susitarimo, toliau reguliariai, „neretai dažniau nei 60 kartų per dieną“, atakuodami vyriausybės pajėgų pozicijas ir trukdydami dirbti Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos stebėtojams, kuriems pavesta prižiūrėti, kaip laikomasi paliaubų režimo.

ESBO stebėtojai sako negalintys patvirtinti, kad abi konflikto pusės įvykdė savo įsipareigojimą atitraukti sunkiąją ginkluotę, nes jiems nėra užtikrinama nevaržoma prieiga.

Stebėtojai ypač skundėsi separatistų trukdymu vykdyti inspekcijas.

P. Porošenka, kuris pirmadienį susitiks derybų su Vokietijos kanclere Angela Merkel, viena iš Baltarusijos sostinėje pasirašyto paliaubų susitarimo architektų, sakė, kad ši sutartis yra „viltis, ne realybė“.

„Į paliaubų nesilaikymą turi būti reaguojama. Gali būti įvesta daugiau sankcijų – bet kokiu atveju esamos sankcijos turėtų būti pratęstos iki metų galo“, – sakė jis, turėdamas galvoje baudžiamąsias priemones, kurių Maskvos atžvilgiu ėmėsi Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos.

Ukrainos prezidentas sakė, kad paprašys Vokietijos kanclerės A. Merkel pasisakyti už griežtesnes sankcijas Rusijai dėl Maskvos remiamų separatistų vykdomo reguliaraus paliaubų pažeidinėjimo. A.Merkel buvo viena iš Baltarusijos sostinėje vasario 12 dieną pasirašyto paliaubų susitarimo architektų.

P. Porošenka taip pat ketina paprašyti kanclerės skirti ukrainiečių pajėgoms daugiau neletalinės pagalbos, tokios kaip neperšaunamos liemenės.

„Mums reikia daugiau, kad galėtume apsiginti ir apsaugoti mūsų karius. Mums reikia radiolokacinės žvalgybos priemonių, bepiločių lėktuvų, radijo ryšio ir naktinio matymo įrangos. Ketinu pasikalbėti apie tai su kanclere“, – sakė P. Porošenka.

„Kalbama ne apie puolamąją ginkluotę - nieko nenorime pulti“, - pridūrė Ukrainos lyderis.

P. Porošenka taip pat paragino tarptautinę bendriją boikotuoti 2018-ųjų pasaulio futbolo čempionatą Rusijoje. Jis sakė, kad būtų linkęs nesuplakti politikos ir sporto, bet tai neįmanoma atsižvelgiant į tai, jog Donecko futbolo klubas „Šachtar“ yra priverstas rungtyniauti už 1 200 km esančiame Lvove, nes Donecką yra okupavę Rusijos remiami separatistai: „Manau, reikalinga diskusija apie to pasaulio čempionato boikotą. Manau, kol Ukrainoje yra rusų karių, pasaulio čempionatas toje šalyje neįsivaizduojamas.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.