Naujienų srautas

Pasaulyje2015.03.16 23:51

Islandai protestavo prieš vyriausybės nutarimą nestoti į ES

ELTA 2015.03.16 23:51

Per 7 tūkst. Islandijos gyventojų sekmadienį išėjo į šalies sostinės Reikjaviko gatves protestuoti prieš vyriausybės sprendimą nestoti į Europos Sąjungą, skelbia „EUbusiness“.

Per 7 tūkst. Islandijos gyventojų sekmadienį išėjo į šalies sostinės Reikjaviko gatves protestuoti prieš vyriausybės sprendimą nestoti į Europos Sąjungą, skelbia „EUbusiness“.

Keturių opozicinių partijų surengti protestai – vieni didžiausių nuo 2008–2009 m., kai šalį buvo apėmusi finansų krizė.

Islandijos centro dešinioji vyriausybė ketvirtadienį paprašė ES anuliuoti jos prašymą dėl narystės bendrijoje, tvirtindama, kad Islandijos interesai geriau įgyvendinami ne ES. Tokį sprendimą vyriausybė priėmė nepasikonsultavusi su parlamentu, kuris 2009 m. balsavo ir pasisakė už narystę 28 šalių bloke.

„Tik Altingas (parlamentas) gali atšaukti sprendimą“, – pareiškime nurodė Socialdemokratų vadovas Arni Pallas Arnasonas.

Opozicija penktadienį nusiuntė laišką ES lyderiams, prašydama, kad derybos dėl Islandijos narystės bendrijoje toliau būtų svarstomos. Europos Komisijos vadovo atstovė nurodė, kad durys Islandijai išlieka atviros.

Reikjaviko euroskeptiška vyriausybė buvo išrinkta 2013 m., tačiau per dvejus metus ji nesugebėjo sutelkti parlamentarų daugumos remti ES narystės proceso panaikinimo. Vieni deputatai ragino vyriausybę surengti referendumą šiuo klausimu.

Islandija pirmą kartą dėl narystės ES kreipėsi 2009 m., vadovaujant kairiųjų vyriausybei, kai šalį krėtė ekonominė krizė, o Islandijos krona nuvertėjo kone perpus. Būtent dėl to narystė euro zonoje atrodė gana patraukli.

Tačiau kebli žvejybos kvotų problema tapo pagrindine kliūtimi prisijungti prie bloko, nepaisant to, kad šis klausimas niekada nebuvo keltas derybose dėl Reikjaviko narystės. Žvejyba itin prisideda prie Islandijos ekonomikos kėlimo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi