Pasaulyje

2019.04.04 21:50

Ukrainos prezidentas Porošenka surengs stadione debatus su rinkimų favoritu Zelenskiu

BNS2019.04.04 21:50

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ketvirtadienį sutiko akis į akį susitikti su komiku Volodymyru Zelenskiu per debatus šalies didžiausiame stadione, žiniasklaidą ir socialinius tinklus apėmus dideliam šurmuliui prieš šalies vadovo rinkimų antrąjį ratą.

Pasak analitikų, kad V. Zelenskis – 41 metų aktorius, išgarsėjęs šalyje atlikdamas prezidento vaidmenį viename televizijos šou – turi daugiausiai galimybių tapti naujuoju Ukrainos lyderiu. Per kovo 31 dieną vykusį pirmąjį rinkimų ratą jis surinko daugiausiai balsų, nors iš pradžių daugelis laikė jo sprendimą balotiruotis tik pokštu.

Pasak apžvalgininkų, šių metų rinkimai Ukrainoje yra vienas sunkiausiai nuspėjamų balsavimų nuo 1991 metų, kai šalis tapo nepriklausoma nuo Sovietų Sąjungos.

Rengti debatus pirmas pasiūlė P. Porošenka.

Dabartinis Ukrainos vadovas trokšta susikauti su politinės patirties beveik neturinčiu varžovu, siekdamas prieš balandžio 21 dieną vyksiantį antrąjį turą pademonstruoti savo diskutavimo įgūdžius ir įveikti komiką.

Vis tik P. Porošenkai teko sutikti įvykdyti kelias neįprastas V. Zelenskio iškeltas sąlygas, tokias kaip reikalavimas, kad abu kandidatai gautų medikų pažymą, jog nepiktnaudžiauja alkoholiu ar narkotikais.

V. Zelenskis taip pat norėjo, kad debatai būtų surengti Kijeve įsikūrusiame 70 tūkst. vietų Olimpiniame stadione.

„(Jei norite) stadiono, tebūnie stadionas“, – sakė P. Porošenka vaizdo žinutėje.

„Debatai nėra šou“

53 metų politikas taip pat perspėjo favoritą, jog rinkimų debatai yra rimtas reikalas ir kad prezidento rinkimai lems šalies likimą ateinančiais dešimtmečiais.

„Debatai nėra šou, – pareiškė P. Porošenka, akivaizdžiai pabrėždamas aktoriaus politinės patirties stoką. – Debatai nerengiami kaip stadiono reginys.“

Suskaičiavus visus balsus paaiškėjo, kad V. Zelenskis užsitikrino daugiau nei 30 proc. rinkėjų paramos – beveik dvigubai daugiau negu P. Porošenka, surinkęs kone 16 proc. balsų.

V. Zelenskis vengia tradicinių mitingų prieš rinkimus ir vietoje jų rengia satyros šou, per kuriuos nyksta realybės ir fantazijos ribos.

Nepaisant mažos politinės patirties, V. Zelenskis užtikrintai aplenkė isteblišmentui priklausančius oponentus, pasinaudojęs visuomenėje tvyrančiu nusivylimu dėl korupcijos bei šlubuojančios ekonomikos.

V. Zelenskis sutiko dalyvauti debatuose su P. Porošenka, socialiniuose tinkluose žaibiškai paplitus kampanijai, raginančiai aktorių viešai pasidalinti politiniais įsitikinimais ir siūlymais.

Tarp kitų komiko keliamų sąlygų yra reikalavimas, kad P. Porošenka nebevadintų jo „klounu“ ir „marionete“. Pastarasis epitetas yra aliuzija į favorito įtariamus politinius ryšius su oligarchu Ihoriu Kolomoiskiu.

Žurnalistas ir politikos apžvalgininkas Pavlo Kazarinas mano, kad abu vyrai siekia pabrėžti vienas kito silpnąsias vietas.

„Prezidento komanda nori priversti Volodymyrą Zelenskį kalbėti pirmą, – rašo jis. – Zelenskio padėjėjai nori primesti Porošenkai savo sąlygas.“

„Sostų karai“

Dramatiška prezidento rinkimų kampanija suskaldė Ukrainos visuomenę ir įžiebė įnirtingų diskusijų socialiniuose tinkluose.

„Netflix“ verkia; HBO jau suvokė, kad „Sostų karų“ tema turėjo būti kita“, – savo „Facebook“ žinutėje šaipėsi vieno internetinio žurnalo moterims įkūrėja Oksana Pavlenko, turėdama omenyje populiarias JAV televizijas ir daugybę apdovanojimų pelniusį serialą.

„Na, o kaip Koliziejus?“ – sarkastiškai rašė žurnalistas tyrėjas Mychailo Tkačas, turėdamas omenyje senovės Romos areną, kurioje kadaise būdavo rengiamos gladiatorių kautynės.

Tačiau daugelis sako, kad debatai – jeigu jie įvyks – yra rimtas reikalas.

„Atrodo, kad debatai Olimpiniame stadione taps politine dvikova, o jos rezultatas parodys, ar dabartinis prezidentas sugebės pakeisti kampanijos kryptį“, - per „Twitter“ parašė Ukrainos įstatymų leidėjas Mustafa Nayyemas (Mustafa Najemas).

Pagal įstatymus televizijos transliuojami rinkimų debatai turi būti surengti paskutinį penktadienį prieš antrąjį rinkimų ratą, tai yra, balandžio 19-ąją.

V. Zelenskio rinkimų štabo viršininkas Ivanas Bakanovas sakė Ukrainos žiniasklaidai, kad apie debatų detales kalbėti dar per anksti. Jis pridūrė, kad dėl renginio datos ir laiko bus nuspręsta vėliau.

Vėliausi debatai tarp kandidatų į Ukrainos prezidentus vyko 2004 metais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.