Pasaulyje

2019.04.04 19:15

Britų premjerė toliau stengiasi išvengti chaotiško „Brexit“ finalo

BNS 2019.04.04 19:15

Didžiosios Britanijos vyriausybė ketvirtadienį suintensyvino pastangas laimėti pagrindinės opozicinės partijos palankumą per paskutinį savo bandymą išvengti netvarkingo pasitraukimo iš Europos Sąjungos kitą savaitę.

Paskutinis derybų su opozicija ratas vyko įstatymų leidėjams pabandžius apsisaugoti nuo chaoso, galinčio kilti, jeigu 46 metus trukusi narystė Bendrijoje nutrūktų be jokio susitarimo. Trečiadienį Bendruomenių Rūmai supaprastinta tvarka nusprendė leisti vyriausybei prašyti dar atidėti „Brexit“ po balandžio 12 dienos, tačiau ketvirtadienį šis pasiūlymas dar bus pateiktas Lordų Rūmams galutinai patvirtinti. 

Vyriausybės vadovė Theresa May (Treza Mei) bando aplenkti laiką, desperatiškai ieškodama palaikymo jos su ES pasiektai nepopuliariai „skyrybų“ sutarčiai, kad galėtų ją prastumti parlamente per ketvirtą bandymą.

Th. May atstovas nurodė, kad „visą dieną numatytos intensyvios diskusijos“, atsižvelgiant į klausimo „skubumą“.

Didžiosios Britanijos išstojimo iš ES data pratęsta iki balandžio 12-osios, bet pasipriešinimas Th. May planui išlieka labai stiprus.

Tačiau vis daugiau ES lyderių – pavargusių nuo Jungtinės Karalystės politinės dramos ir norinčių susitelkti dėmesį į Europos problemas – nori, kad būtų patvirtintas paruoštas „Brexit“ susitarimas arba kad Th. May pateiktų naują pasiūlymą prieš trečiadienį numatytą lyderių susitikimą Briuselyje.

ES lyderiai kitą savaitę spręs, ar patenkinti Th. May prašymą atidėti „Brexit“ datą iki gegužės 22 dienos – naujo Europos Parlamento rinkimų išvakarių.

Viena iš alternatyvų būtų priversti Th. May sutikti su gerokai ilgesniu išstojimo atidėjimu – tai suteiktų Britanijai daugiau laiko pagalvoti apie „Brexit“ ir galbūt visai jo atsisakyti.

Kita – leisti Jungtinei Karalystei išstoti iš ES balandžio 12 dieną be patvirtintos sutarties tikintis, kad tokio pasitraukimo sukelta ekonomikos suirutė ilgai nesitęs ir kad tokią kainą verta sumokėti, norint išvengti  užsitęsusio „Brexit“ neapibrėžtumo.

„Atsistatydinimo nuojauta“

Th. May šią savaitę dramatiškai liovėsi meilikauti savo konservatoriams ir jai nepaklūstantiems Šiaurės Airijos sąjungininkams bei atsigręžė į opozicinę Leiboristų partiją.

Premjerė trečiadienį susitiko su šios partijos lyderiu Jeremy Corbynu (Džeremiu Korbinu). Jų, kaip pranešama, 100 minučių trukusį susitikimą abi šalys įvertino kaip „nuoširdų“, bet konkrečių rezultatų jis esą nedavė.

ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier (Mišelis Barnjė) ketvirtadienį pasveikino JK valdančiųjų sprendimą rengti derybas su opozicija, siekiant rasti išeitį iš susidariusios aklavietės.

„Sveikiname partijų dialogą JK. Metas sprendimams“, – parašė M. Barnier socialiniame tinkle „Twitter“.

Tačiau Th. May sprendimas išklausyti J. Corbyno reikalavimų dėl glaudesnių ryšių su ES po „Brexit“, įskaitant narystę muitų sąjungoje, užrūstino britų dešiniuosius ir išprovokavo dviejų jaunesniųjų ministrų atsistatydinimą.

Tuo metu vienas iš kabineto sekretorių paaiškino, kad Th. May neturi kito pasirinkimo.

„Viskas labai paprasta – daugiau nebėra kur eiti“, – sakė neįvardintas kabineto narys naujienų svetainei „Politico“. – Dėl jos tvyro atsistatydinimo nuojauta, lyg (sakytų): mes tai prastumsime, ir aš prisiimsiu smūgį.“

Proeuropietiškų pažiūrų Th. May komandos nariai taip pat sutinka, kad atėjo laikas ieškoti ilgalaikiais politiniais įsitikinimais grįsto kompromiso ir išspręsti Britaniją ištikusią didžiausią kelių dešimtmečių politinę krizę.

„Abiem partijoms teks kažką paaukoti, – sakė finansų sekretorius Philipas Hammondas (Filipas Hamondas) televizijai ITV.  – Skaudulių bus abiejose pusėse.

Skirtingi požiūriai

Th. May ir J. Corbynas požiūriai į Britanijos vietą Europoje skiriasi, ir praeityje nė vienas iš jų nerodė ženklų, kad būtų linkę į kompromisus.

Trečiadienio vakarą J. Corbynas pareiškė, kad iš Th.May nesulaukė „tiek pakeitimų, kiek tikėjosi“. 

Laikraštis „The Times“, cituodamas vieną neįvardintą šaltinį vyriausybėje, pranešė, kad Th. May administracija buvo linkusi labiau tikėti, kad derybos su J. Corbynu žlugs.

Th. May nesutinka pasilikti muitų sąjungoje, nes tokiu atveju Britanija negalėtų sudarinėti atskirų prekybos sutarčių su trečiosiomis valstybėmis, pavyzdžiui, Kinija ar Jungtinės Valstijos.

Tuo metu J. Corbynas jaučia proeuropietiškų leiboristų spaudimą organizuoti antrą referendumą. Jie siūlo užduoti klausimą, ar rinkėjai palaiko Th. May pasiektą „Brexit“ susitarimą, ar remia pasilikimą bloke.

Pats J. Corbynas nenori pritarti dar vienam referendumui. Šią jo poziciją galimai lemia leiboristų lyderio skeptiškas požiūris į Briuselį.

Leiboristų palaikantis laikraštis „Daily Mirror“ parašė, kad Th. May ir J. Corbynas ketvirtadienį leis derėtis jų komandoms, o vėliau bus nuspręsta, ar penktadienį lyderiai dar kartą susitiks akis į akį.