Pasaulyje

2019.04.04 19:52

Ekspertas apie Ukrainos rinkimų favoritą: jis įgyvendintų Maskvos tikslą sugriauti šalį

Andrius Balčiūnas, LRT.lt 2019.04.04 19:52

Ukrainos euroatlantinė kryptis šiais metais buvo įtvirtinta šalies konstitucijoje, tačiau dabar vykstantys šalies prezidento rinkimai padėtį gali apversti aukštyn kojomis. Šiandien Rusija siekia suskaldyti kaimyninę šalį ir ją sunaikinti, o ne pajungti ir tam galėtų grąžinti Donbaso regioną, Vilniaus politikos analizės instituto (VPAI) diskusijoje teigė Oleksandras Danilyukas.

Vilniuje viešėjęs ekspertas yra vienas ryškiausių 2014 metų vykusių Euromaidano protestų lyderių, buvęs Ukrainos gynybos ministro patarėjas, kandidatavęs į Ukrainos prezidentus.

Į antrąjį Ukrainos prezidento rinkimų turą pateko dabartinis šalies vadovas Petro Porošenka, kuris grumsis su jokios politinės patirties neturinčiu komiku Volodymyru Zelenskiu.

Prezidento rinkimuose dalyvavo 39 kandidatai, vienas iš jų – Vilniuje viešėjęs O. Danilyukas. Jis sakė, jog rinkimuose dalyvavo tam, kad jam skiriamo eterio metu atkreiptų dėmesį į Rusijos daromą įtaką. „Norėjau šį laiką eteryje panaudoti kalbėdamas apie hibridines grėsmes“, – teigė O. Danilyukas.

Dalyvaudamas rinkimuose, O. Danilyikas ragino balsuoti už P. Porošenką arba buvusią premjerę Juliją Tymošenko. Antrajame rinkimų ture jis vienintelis iš visų kandidatų atvirai parėmė dabar šaliai vadovaujantį P. Porošenką, nors pripažįsta, kad jo šansai laimėti yra menki.

„P. Porošenka yra itin nepopuliarus, tai yra problema. Yra daug objektyvių priežasčių kodėl taip yra. Vakarų parama kovoti su korupcija buvo panaudoti kovojant su politiniais oponentais. (...) Neremiu Porošenkos, jo politika man nėra priimtina, bet jis turėjo priimti sunkius sprendimus, turėjo atiduoti paramą savo palaikytojams. (...) Vis dėlto po 5 metų turime provakarietišką šalies kryptį“, – renginyje sakė O. Danilyukas.

Visi susiję su oligarchais

Pirmąjį prezidento rinkimų turą laimėjęs komikas V. Zelenskis išpopuliarėjo televizijos seriale vaidindamas fiktyvų prezidentą. Šis serialas yra transliuojamas per stambaus oligarcho Igorio Kolomoiskio valdomą televiziją, todėl kandidatas vadinamas oligarcho statytiniu. Daug ukrainiečių išgalvotą personažą sutapatina su tikru politinės patirties neturinčiu kandidatu.

Tačiau O. Danilyukas yra itin skeptiškas favorito atžvilgiu: „Beveik visi Ukrainos politikai yra susiję su oligarchais. Tačiau P. Porošenka ar J. Tymošenko vis tiek yra nepriklausomi politikai, turintys ryšių ir iš to kylančių trūkumų. Tačiau V. Zelenskis net ir artimiausiems jo aplinkos žmonėms yra iki galo nepažįstamas“, – VPAI diskusijoje sakė O. Danilyukas.

Jis pabrėžė, jog 2014 metais prezidento rinkimus laimėti oligarchui P. Porošenkai pasisekė dėl kitų oligarchų palankumo: „Oligarchų konsensusas tada nusprendė, kad jiems būtų naudingiau vieną iš savųjų turėti prezidentu, vietoje tris metus kalėjime praleidusios J. Tymošenko. Jie jį pasirinko, nes tikėjosi, kad jis geriau už kitus įgyvendins jų pačių viziją. Šiandien nėra jokio oligarchų konsensuso.“

Dalyvauti politikoje be oligarchų paramos Ukrainoje esą beveik neįmanoma. Pasak O. Danilyuko, siekiant patekti į parlamentą rinkimų kampanijai reikia skirti milijonus eurų, todėl politikai pagalbos kreipiasi į oligarchus.

„Ukrainos oligarchai nuo pat pradžių yra priklausomi nuo Rusijos. Pinigai privatizacijai atėjo iš Rusijos bankų, jie naudoja rusiškas dujas. Sistema yra labai silpna, bet ji geriausia, kokią turime nuo 2013 metų“, – sakė O. Danilyukas.

Zelenskio problema

Paramą V. Zelenskiui yra išreiškę ir kai kurie politikai, pasitraukę iš P. Porošenkos komandos, pavyzdžiui buvęs Ekonomikos ministras Aivaras Abramavičius. Jų nuomone, V. Zelenskio patirties stygius yra privalumas, nes galima laisviau formuoti politikos kryptis.

Žmones, tikinčius ir pasitikinčius V. Zelenskiu ekspertas vadino „naiviais“. O. Danilyukas pasakojo, jog V. Zelenskis televizijos ekranuose šmėžavo ir prieš 2014 metus, kai prasidėjo Euromaidano protestai. Tada televizijos filmuose buvo akcentuojami kalbiniai ukrainietiškai ir rusiškai kalbančių Ukrainos žmonių skirtumai, visi geri personažai kalbėjo rusų kalbomis, „blogiečiai“ – ukrainietiškai. Europos Sąjunga šioje oligarchų finansuojamoje televizijos produkcijoje vaizduojama kaip nusiteikusi prieš Ukrainą.

O. Danilyukas atskleidė, jog dalis artimiausių V. Zelenskio komandos žmonių yra itin prorusiškų pažiūrų, anksčiau dalyvavo prorusiškos Ukrainos „Regionų partijos“ veikloje.

„Už V. Zelenskio stovintys žmonės yra susidomėję tokiais kaip A. Abramavičius, kad nuslėptų savo tikruosius tikslus. Tai nereiškia, kad šie naivūs gaus kokią nors poziciją, bet dabar jais naudotis naudinga“, – sakė O. Danilyukas. Pasak jo, didžioji dalis V. Zelenskio aplinkos žmonių užsiima „gąsdinančiais“ dalykais.

Rusijos siekiai

V. Zelenskį pirmame ture parėmė tradiciškai prorusiškais laikomų regionų gyventojai, bet bent jau dalis už jį balsavusių ukrainiečių yra provakarietiški.

Vis dėlto, šis kandidatas yra naudingas Maskvai. Nors jis atvirai nedeklaruoja prorusiškų pažiūrų, tačiau populistiškai skatina dažniau organizuoti referendumus ir klausti žmonių valios valstybei svarbiais klausimais.

Anot O. Danilyuko, referendumais siekiama federalizuoti šalį, suskaldyti bei paversti ją parlamentine respublika.

„Parlamentinė respublika būtų naudingesnė ir oligarchams, nes kiekvienas iš jų turėtų savo politinę frakciją. Ne paslaptis, kad jau ir šiandien oligarchai stipriai veikia parlamentarus, vos keli yra iš tiesų nepriklausomi. (...) Tikiu, kad parlamentinė respublika yra pirmas žingsnis į Ukrainos valstybės sunaikinimą. Manau, kad ji būtų įgyvendinama kartu su federalizacija. Tai dar galima sustabdyti, bet Maskva šią mintį puoselėja jau nuo 2014 metų“, – sakė ekspertas.

Vienas svarbiausių klausimų prezidento rinkimų kampanijos metu buvo karo su Rusija pabaigos paieškos. Anot O. Danilyuko, Rusija galėtų sutikti atiduoti separatistinį Donbaso regioną, nes tai jai būtų itin naudinga: „Rusija yra pavargusi nuo Donbaso ir Vakarų taikomų sankcijų, jie norėtų atiduoti regioną. Jei jie tai padarytų be paskatinimų, po naujų parlamento rinkimų garantuotai turėtume prorusišką daugumą.“

Jo nuomone, federalizavus šalį ir perdavus valdžios svertus į susiskaldžiusį parlamentą, Rusija galėtų skleisti informaciją, kad ukrainiečiai negeba tvarkytis ir patys griauna savo šalį. Jei kiltų naujas pilietinis pasipriešinimas, kaip tai nutiko prieš penkerius metus, jis taip pat būtų naudingas Rusijai kalbant apie tvyrantį chaosą.

Jei balandžio 21 dieną vyksiančiame antrajame rinkimų ture nugalėtų V. Zelenskis, O. Danilyukas siūlė jį „nuvilioti“ iš prorusiškai nusiteikusių aplinkos žmonių: „Jei turime tvarkytis su marionetėmis, turime pasistengti pakeisti jos valdytojus.“

Ukrainos prezidento rinkimus Vilniuje viešėjęs O. Danilyukas vertino per tebesitęsiančio Rusijos hibridinio karo prieš Ukrainą prizmę.

„Turime suprasti, kad šiandien karas didele dalimi paremtas ne karinėmis priemonėmis. Didelė įrankių dalis susijusi su kišimusi į rinkimus, politinį procesą. Reikia keisti padėtį ir gintis, nes dabar visi pasyviai stebi ir nieko nedaro. Turime grįžti prie Šaltojo karo nusiteikimo. Tai nėra vien atskirų valstybių vidaus reikalai, tai karas. Kare turime turėti sąjungininkus ir priešininkus“, – VPAI diskusijoje sakė O. Danilyukas.