Pasaulyje

2015.02.14 17:17

Archyvai: sovietai šnipinėjimui naudojo keleivinius „Aeroflot“ lainerius

15min.lt2015.02.14 17:17

Didžiosios Britanijos nacionalinis archyvas išslaptino 1982 m. dokumentus. Juose – medžiaga apie sovietinių šnipų darbo metodus Šaltojo karo metu.    

Didžiosios Britanijos nacionalinis archyvas išslaptino 1982 m. dokumentus. Juose – medžiaga apie sovietinių šnipų darbo metodus Šaltojo karo metu.

Paviešintuose failuose kalbama apie tai, kad Sovietų Sąjunga naudojosi civiline aviacija rinkdama informaciją apie britų ir JAV karinius objektus devintajame XX a. dešimtmetyje.

Karališkosios britų karinės oro pajėgos išsiaiškino, kad kai kurie sovietų civilinės aviacijos lėktuvai specialiai nukrypdavo nuo kurso. Išanalizavę jų maršrutus, žvalgybos specialistai priėjo prie išvados, kad tokiu būdu pilotai rinko žvalgybinius duomenis.

Apie tai rašoma ir raštelyje, kurį Didžiosios Britanijos premjerei Margaret Thatcher siuntė tuometis Gynybos ministras Johnas Nottas, praneša „Bloomberg“ ir „Financial Times“.

Ministras premjerei tąkart rašė, kad valstybinės aviakompanijos „Aeroflot“ laineris Il-62 be leidimo nusileido iš 10 tūkst. metrų iki 3 tūkst. metrų aukščio. Kitaip tariant, laineris nusileido po debesimis, kad pilotai galėtų matyti britų aviacijos bazę „Boulmer“. Tuo metu joje buvo modernizuojama radiolokacijos stotis.

Atlikdamas šį dviprasmišką manevrą, pilotas atjungė automatinę lėktuvo aukščio nustatymo sistemą, tiekiančią duomenis ir dispečeriams. Sistemą lėktuvo vadas aktyvavo tik sugrįžęs į pradinį aukštį.

Tas pats lėktuvas panašų manevrą pakartojo ir virš JAV karinės bazės Grotone. Tuo metu amerikiečiai ruošėsi nuleisti į vandenį pirmąjį povandeninį laivą, ginkluotą raketomis „Trident“.

Daugybė paviešintų dokumentų skirta ir KGB šnipui Vadimui Fiodorovičiui Zadneprovskiui. Jis į Didžiąją Britaniją atvyko 1977 m. Šį žmogų britai sekė iki 1982 m., kol išsiuntė iš šalies.

Tuo metu Didžiosios Britanijos ir Sovietų Sąjungos vadovų santykiai buvo įtempti. Ypač po 1979 m. sovietų invazijos į Afganistaną.

Iš viso britai paviešino apie 6 tūkst. slaptų failų. Juos galima peržiūrėti valstybinio archyvo svetainėje.

Didžioji Britanija kiekvienų metų pabaigoje tradiciškai išslaptina dokumentus, kuriems nustoja galioti 30 metų slaptumo terminas.

Visą paviešintą medžiagą rasite čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt