Pasaulyje

2019.04.04 14:34

Jungtinės Karalystės valdantieji ėmė derėtis dėl „Brexito“ sąlygų

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.04 14:34

Trečiadienį vieno balso persvara Jungtinės Karalystės Bendruomenių rūmai priėmė nutarimą, įpareigojantį premjerę Theresą May prašyti dar kartą atidėti „Brexito“ terminą, o premjerė pradėjo derybas su opozicijos lyderiu Jeremy Corbynu. 

Šis išėjęs iš susitikimo pareiškė, kad jis buvo „naudingas, bet be rezultatų“. Jungtinės Karalsytės policija trečiadienį paragino politikus ir agitatorius susilaikyti nuo griežtos „Brexito“ retorikos, kad nekeltų aistrų.

313 prieš 312 balsų persvara Jungtinės Karalystės Bendruomenių rūmai priėmė įstatymą, įpareigojantį premjerę Theresą May prašyti atidėti „Brexitą“. Šis nutarimas priimtas, galima sakyti, vien opozicijos balsais, nes konservatorių partija pyksta ant Th. May dėl noro atidėti „Brexitą“ ir pradėtų derybų su opozicjos lyderiu. Vakar protestuodami abu šiuos sprendimus atsistatydino du jaunesnieji vyriausybės ministrai.  

Opozicijos lyderis J. Corbynas po susitikimo su premjere pareiškė, kad susitikimas buvo naudingas, bet be rezultatų. Abu lyderiai šiandien tęsia derybas dėl to, kaip išgelbėti išstojimo iš ES procesą ir Th. May susiderėtą susitarimą.

„Ji pristatė vyriausybės poziciją, bet viskas priklauso nuo to, kad turime sutikti su pasitraukimo susitarimu tokiu, koks jis yra dabar. Akivaizdu, kad šalia turi būti ir politinė ateities santykių deklaracija, tad diskutavome apie tai, kokių prekybos santykių norėtume“, – žurnalistams sakė J. Corbynas.

Jungtinės Karalystės politikai kaltina vieni kitus, o policija ragina neaudrinti visuomenės ir neskleisti panikos. Abi valdančiosios partijos skelbia, kad „Brexitas“ turi įvykti, bet tik ne „kietasis“, tačiau yra vis dar reikalaujančių antro referendumo, nes politikai esą nesugeba rasti sprendimo.

„Labai tikiuosi, kad leiboristai neparsiduos dėl blogo susitarimo. Mano manymu, esminis prašymas, kurį leiboristai turi diskutuoti, tai dėl antrojo referendumo ir tikslaus periodo, per kurį Bendruomenių rūmai gali atidžiai viską įvertinti, rasti komrpomisus ir leisti dėl jų balsuoti žmonėms“, – sakė Škotijos vyriausybės vadovė Nicola Sturgeon.

Europai senka kantrybė, tačiau vyriausiasis ES derybininkas pripažįsta – Jungtinė Karalystė ypatinga. Su ja būtina turėti gerus, išskirtinius santykius, juk per 46 narystės metus Londonas buvo vienas svarbiausių žaidėjų kuriant ir formuojant Europos Sąjungą. 

„Mums reikia šios partnerystės dėl prekybos, aviacijos, transporto, universitetų bendradarbiavimo, „Erasmus“ programos jauniems žmonėms, ir dėl teisinio, teisėsaugos bendradarbiavimo. Mums reikia šios partnerystės dėl išorinio saugumo ir gynybos, todėl ir nekantraujame pradėti derybas. Tačiau tam būtina sąlyga yra išspręsti praeities santykius, skyrybas, kurių paprašė Jungtinė Karalystė“, – sakė ES derybininkas Michelis Barnier.

Anot jo, atsakymai į visas problemas yra ne Stokholme ar Briuselyje, o Londone. Iki „Brexito“ formalios datos lieka vos 8 dienos, tačiau konkrečių pasiūlymų iš Londono negirdėti.