Naujienų srautas

Pasaulyje2019.04.04 10:00

Vašingtone viešintis Linkevičius ragina nesiūbuoti NATO valties

NATO valstybių Užsienio reikalų ministrai ketvirtadienį priims naujus sprendimus, kaip atsakyti į Rusijos veiksmus Juodojoje jūroje. Ministrai susitinka Vašingtone, kur minimos 70-osios Aljanso įkūrimo metinės.

NATO generalinis sekretorisu Jensas Stoltenbergas Aljansą vadina sėkmingiausiu istorijoje, nors net ir šventinėse kalbose yra minimi aštrūs nesutarimai dėl gynybos finansavimo ir santykių su Rusija. Lietuvos Užsienio reikalų ministras ragina ir Ameriką, ir Europą nebesiūbuoti valties.

„Tai viena iš trumpiausių tarptautinių sutarčių istorijoje. Bet jos mastas milžiniškas. Ir ji atlaikė laiko išmėginimą. Nes mes susibūrėme ties pamatiniu mūsų įsipareigojimu, saugoti ir ginti vienas kitą. Ir, kaip visos partnerystės, kartais turime skirtumų“, – iškilmėse sakė J. Stoltenbergas.

Šia proga Vašingtone eksponuojama ir originalioji sutartis, kurios 5-asis straipsnis dėl kolektyvinės gynybos ir yra ilgiausiai pasaulyje gyvuojančio gynybinio Aljanso šerdis. Sukurtas ginti Europą nuo Kremliaus puolimo, Aljansas jį panaudojo vienintelį kartą kitame žemyne, ir nuo kitos grėsmės – po teroro išpuolių Amerikoje 2001 m. rugsėjo 11 dieną. Tai primena aiškią Aljanso naudą Jungtinėms Valstijoms, sakė Valstybės sekretorius Mike`as Pompeo.

„Sustiprinome savo buvimą Baltijos ir Juodosios jūros regionuose, didiname pajėgų parengtį ir atsparumą hibridinėms ir kibernetinėms mūsų laikų grėsmėms. Bet su šiomis pastangomis kyla ir papildomų investicijų poreikis. Visų mūsų investicijų į kolektyvinę gynybą“, – pabrėžė M. Pompeo.

„Jeigu mes susitelkę, galime tikrai daug padaryti pasaulyje, ne tik euroatlantinei erdvei, bet ir plačiau. Reikia didesnio susikalbėjimo, mažiau siūbuoti transatlantinę valtį, kuri siūbuojama iš abiejų pusių“, – teigė Lietuvos Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius

Vienintelė musulmoniška sąjungininkė Turkija tolsta nuo Aljanso. Vašingtone šiai valstybei skriejo perspėjimai nepirkti rusiškų oro gynybos sistemų.

„Turkija turi pasirinkti: ar nori likti nepakeičiama partnere sėkmingiausiame pasaulio istorijoje kariniame aljanse, ar nori rizikuoto saugumu ir ta partneryste, priimdama beatodairiškus sprendimus, kurie pakerta mūsų aljansą?“, – sakė JAV viceprezidentas Mike`as Pence`as.

Vokietijos socialdemokratų partijai priklausantis Užsienio reikalų ministras taip pat turėjo klausyti aštrios JAV viceprezidento kritikos dėl „NordStream 2“ dujotiekio su Rusija ir vėl mažinamų gynybos išlaidų.

Esą nepateisinama, kad didžiausia Europos ekonomika šitokiu mastu ignoruoja Rusijos agresiją ir nesirūpina nei savo, nei bendra gynyba.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi