Pasaulyje

2015.03.10 14:46

Baltarusijos opozicijos atstovas: A. Lukašenka suinteresuotas karo Ukrainoje tęstinumu

BNS2015.03.10 14:46

Baltarusijos vadovas Aleksandras Lukašenka yra suinteresuotas, jog karas Ukrainoje tęstųsi, nes tai padeda užglaistyti šalies vidaus problemas ir išvengti Vakarų kritikos dėl nedemokratinių procesų, sako vienas Baltarusijos opozicijos lyderių Anatolijus Liabedzka.

Baltarusijos vadovas Aleksandras Lukašenka yra suinteresuotas, jog karas Ukrainoje tęstųsi, nes tai padeda užglaistyti šalies vidaus problemas ir išvengti Vakarų kritikos dėl nedemokratinių procesų, sako vienas Baltarusijos opozicijos lyderių Anatolijus Liabedzka.

„Lukašenka jau prarado savo išskirtinumą, jis yra priešpaskutinis Europos diktatorius ir jis, aišku, yra suinteresuotas, kad karas Ukrainoje tęstųsi. Nes karas Ukrainoje pirmiausia leidžia Baltarusijos vyriausybei laikyti žmones baimėje, kasdienėje baimėje. O baimės virusu užkrėstą tautą yra lengva valdyti ir išnaudoti. Antra, Ukrainoje vykstantis karas leidžia Raudoniesiems rūmams nukreipti dėmesį nuo ekonominių problemų ir finansinės krizės šalyje. Trečia, karas leidžia A.Lukašenkai pasitraukti iš izoliacijos: gėlės Angelai Merkel, kava Francois Hollande'ui (Fransua Holandui) leidžia pakelti santykius tarp Lukašenkos ir Vakarų į naują „taikos“ lygmenį, bet šias „taikos“ sąlygas diktuoja Baltarusijos vadovas“, – antradienį Vilniuje sakė A.Liabedzka.

Opozicinės Baltarusijos Jungtinės piliečių partijos pirmininkas Seime tarptautiniame parlamentarų susitikime, skirtame demokratijos problemoms ir perspektyvoms aptarti, kalbėjo apie paraleles tarp Baltarusijos ir Rusijos režimų, tvirtindamas, kad jų tikslas yra tas pats – „pašalinti žmones, kurių negalima nupirkti ir parklupdyt“ bei „įbauginti visus, kurie nenori gyventi melo ir neapykantos pasaulyje“.

„Šaunant į Borisą Nemcovą norėta nužudyti tikėjimą pokyčiais. Taigi turime būti solidarūs su Rusijos demokratais“, – sakė A.Liabedzka

A.Liabedzkos teigimu, A.Lukašenkos ekonominis modelis „atvedė šalį į aklavietę“. Pasak opozicijos atstovo, sausį infliacijos lygis šalyje pasiekė tris procentus, vidutinis atlyginimas sumažėjo ir šiuo metu siekia apie 500 dolerų. Šiemet Baltarusija taip pat turės sugrąžinti skolas kreditoriams, kurios sudaro 5 mlrd. dolerių – būtent tiek, kiek sudaro nacionalinės valiutos atsargos.

„Be jokios abejonės, Rygos viršūnių susitikimą politiniai kaliniai Baltarusijoje stebės iš savo kalėjimo vienučių, o jų išlaisvinimas ir toliau bus naudojamas kaip įrankis derybose su Vakarais“, – sakė A.Liabedzka.

Politikas išreiškė susirūpinimą, kad laisvų rinkimų Baltarusijoje klausimas vis rečiau keliamas užsienio politikų ir diplomatų kalbose, o tokia strategija išsaugo dabartinį režimą ir stiprina pokyčių šalininkų nusivylimą. Pasak jo, politiniai pokyčiai Baltarusijoje įmanomi tik kilus dabartinės Baltarusijos krizei ir pasikeitus jėgų santykiui – tai esą galėtų būti ir opozicijos susivienijimas bei naujos opozicinės politinės jėgos ar lyderių iškilimas prieš šiemet vyksiančius prezidento rinkimus.

„Kol Lukašenka liks valdžioje, tol Baltarusija liks spaudimo įrankiu Rusijos rankose, kurį ši panaudos prieš Baltijos šalis, Lenkiją ir Ukrainą“, – sakė A.Liabedzka.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.