Pasaulyje

2015.03.07 14:15

Irako pajėgoms pavyko atsiimti IS užgrobtą miestą

ELTA, Edmundas Jakilaitis2015.03.07 14:15

Irako pajėgos išstūmė „Islamo valstybės“ (IS) kovotojus iš vakarinio al Bagdadžio miesto, skelbia BBC, remdamasi JAV kariškiais.

Irako pajėgos išstūmė „Islamo valstybės“ (IS) kovotojus iš vakarinio al Bagdadžio miesto, skelbia BBC, remdamasi JAV kariškiais.

Miestas, kurį IS džihadistai užėmė praėjusį mėnesį, yra apie 8 km nuo JAV pajėgų bazės, kurioje treniruojami Irako kariai. Irako pajėgoms pavyko įžengti į miestą po tikslių ir veiksmingų JAV vadovaujamos koalicijos oro antskrydžių.

Tuo metu penktadienį tarptautinė bendruomenė pasmerkė islamistų veiksmus asirų Nimrudo mieste Irake, kur džihadistai negailestingai naikino istorinį paveldą. Pasak Irako pareigūnų, IS ketvirtadienį pradėjo naikinti vietovę, įkurtą XIII a. pr. Kr. Jungtinių Tautų (JT) kultūros agentūros vadovas „sistemingą“ naikinimą Irake įvardijo kaip „karo nusikaltimą“.

IS grupuotė, kontroliuojanti teritorijas Irake ir Sirijoje, tvirtina, esą šventyklos ir skulptūros yra „netikri dievai“, kuriuos privaloma sunaikinti.

Nimrudas įsikūręs šalia Tigro upės, apie 30 km nuo Mosulo, kurį taip pat kontroliuoja IS kovotojai.

Irako pajėgos teigia darančios pažangą pagrindiniame puolime, kuriuo siekiama užimti Tikrito miestą, esančio tarp Mosulo ir Irako sostinės Bagdado. Operacijoje dalyvauja apie 30 tūkst. karių ir šiitų apsaugos kareivių. Kariuomenės vadai nurodė, kad jungtinės pajėgos persikėlė į al Duro miestą. Vienas vadas sakė naujienų agentūrai „Reuters“, kad al Duras buvo „visiškai išlaisvintas“.

Irako vyriausybės pajėgų puolimą remia JAV vadovaujamos koalicijos vykdomi smūgiai iš oro. JAV kariuomenė pranešė, kad al Bagdadžio užėmimas reiškia, kad Irako pajėgos dabar pasiruošusios atsiimti daugiau teritorijų iš IS Anbaro provincijoje. Apgailestaujama, kad Irako pajėgoms nepavyko išgelbėti senovės Nimrudo miesto, laikomo vienu iš svarbiausių pasaulio archeologinių vietų.