Pasaulyje

2019.04.03 21:53

Theresa May pergudravo uoliausius „Brexito“ šalininkus, bet gali suskaldyti savo partiją

BNS 2019.04.03 21:53

Jungtinės Karalystės uoliausi „Brexito“ šalininkai Konservatorių partijoje, tikėdamiesi, kad premjerė Theresa May išpildys jų svajonę išstoti iš Europos Sąjungos be jokios sutarties, mėgino „žaisti kietai“, bet apsiskaičiavo.

Th. May pasirinko kitokį kelią – pareiškė, kad sieks atidėti balandžio 12-ąją turintį įvykti išstojimą, ir pamėgino ieškoti konsensuso su opozicinės Leiboristų partijos lyderiu Jeremy Corbynu. Ši vyriausybės taktika potencialiai gali vesti į švelnesnį „Brexitą“.

Tačiau tuo pačiu didėja rizika, kad konservatoriai suskils. Daug partijos deputatų trečiadienį parlamente reiškė pasipiktinimą Th. May veiksmais.

„Ar ministrė pirmininkė tebesilaiko pozicijos, kad opozicijos lyderis nėra tinkamas vadovauti?“ – klausė buvęs „Brexito“ sekretorius Davidas Jonesas.

Jis yra vienas iš keleto konservatorių, balsavusių prieš Th. May siūlytą „Brexito“ sutartį, kai šis dokumentas praeitą penktadienį buvo trečiąkart atmestas Bendruomenių Rūmų.

Buvęs Konservatorių partijos lyderis Iainas Duncanas-Smithas sakė, kad dėl premjerės pasirinkimo „jam gyslose sustingo kraujas“.

„Bijau, kad „Brexitas“ niekada neįvyks“, – pridūrė jis.

Daugelis atkakliai atmesdavusių Th. May sutartį nori, kad Britanija išstotų iš ES be jokio susitarimo, ir tikėjosi, kad tęsiantis parlamento paralyžiui šis scenarijus išsipildys.

Tačiau antradienį, po septynias valandas trukusio kabineto posėdžio, Th. May pasirinko kitą kelią ir paskelbė planą antrąkart atidėti „Brexito“ datą, kad dar sykį pamėgintu užsitikrinti parlamento palaikymą išstojimo sutarčiai.

Trečiadienį išsiųstame laiške parlamento nariams premjerė neslėpė, ką laiko kaltais dėl susidariusios padėties.

„Kai kuriems mano kolegoms nenorint palaikyti vyriausybės... tai yra vienintelis būdas užtikrinti sklandų, tvarkingą „Brexito“, kurį mes pažadėjome ir už kurį balsavo Britanijos žmonės“, – rašė Th. May.

„Spardo save“

„Man įdomu, kiek kietojo „Brexito“ šalininkų spardo save šį rytą“, – savo „Twitter“ paskyroje parašė Londono ekonomikos mokyklos analitikas Simonas Hixas.

„Jie turėjo tris galimybes balsuoti už sutartį... bet atmetė ją dėl fanatiškų priežasčių, – pridūrė jis. – Ir dabar (jie) tikriausiai gaus švelnesnį „Brexit“ arba jokio „Brexito“.“

Apžvalgininkas Asa Bennettas konservatyvios pakraipos dienraštyje „The Daily Telegraph“ rašo: „Jie negali sakyti, jog nebuvo perspėti, kad gali būti tokių pasekmių, nesuteikus jos sutarčiai reikiamo palaikymo, kad ji būtų prastumta Bendruomenių Rūmuose.“

Dabar stiprėja raginimai atstatydinti Th. May, bet žlugus gruodį surengtam balsavimui dėl nepasitikėjimo  konservatoriai nebegalės mesti vyriausybės vadovei naujo iššūkio iki pat šių metų pabaigos.

Tobula audra

Daugelis Vestminsteryje įsitikinę, kad Th. May ir J. Corbyno konsensusas mažai tikėtinas – ne vien dėl jų skirtingų įsitikinimų, bet ir dėl to, kad leiboristai seniai siekė atsiriboti nuo „torių „Brexito“.

Jeigu jie nesugebės susitarti, premjerė siūlė paprašyti, kad nuspręstų Bendruomenių Rūmai, todėl stiprėja spėlionės, kad Th. May ketvirtą kartą suteiks galimybę balsuoti dėl jos „Brexito“ sutarties.

Kai kurie „Brexitą“ palaikantys konservatoriai dabar sako, kad kolegoms atėjo laikas paremti premjerę.

Tačiau kiti tebespaudžia Th. May iš naujo derėtis dėl sutarties su ES, kad būtų pataisytas prieštaringai vertinamos apsidraudžiamosios priemonės (backstop), turinčios po „Brexito“ užtikrinti atvirą sieną tarp Airijos Respublikos ir Šiaurės Airijos, nors anksčiau tokios premjerės pastangos žlugo.

Kad ir kas nutiktų artimiausiomis dienomis, pasikeitusi Th. May taktika gali išprovokuoti didelę Konservatorių partijos krizę.

„Dabar prie Konservatorių partijos artėja tobula audra, – sakė politikos analitikas Matthew Goodwinas. – Dauguma konservatorių rinkėjų bjaurisi Corbynu ir remia išstojimą be sutarties.“

Ekspertas atkreipė dėmesį, kad artėjant kitą mėnesį vyksiantiems vietos valdžios rinkimams „nebe viena, o dvi kietojo „Brexito“ partijos – „Brexito“ partija ir UKIP – mina joms (didžiosioms partijoms) ant kulnų“.

Tinklalapio „ConservativeHome“ redaktorius Paulas Goodmanas sakė, kad yra tikimybė, jog Th. May sutartį pavyks prastumti, jeigu premjerė pasiūlytų įstatymų leidėjams dėl jos balsuoti ketvirtąjį kartą.

Vis dėlto jis perspėjo: „Daugelis sudarančiųjų partijos „Brexito“ šalininkų daugumą laikys ją... pasiruošusia suskaldyti savo partiją dėl didesnio gėrio.“