Pasaulyje

2019.04.03 19:02

Rose Gottemoeller: NATO ministrai netrukus suderins priemones prieš Rusiją Juodojoje jūroje

BNS 2019.04.03 19:02

NATO narių užsienio reikalų ministrai planuoja artimiausiomis dienomis patvirtinti atsvaros Rusijos bandymams didinti savo įtaką Juodojoje jūroje priemonių paketą, sakė Šiaurės Atlanto aljanso generalinio sekretoriaus pavaduotoja Rose Gottemoeller.

„NATO šalių užsienio reikalų ministrai ketina artimiausiomis dienomis suderinti naują priemonių paketą, kuriame bus parengiamųjų programų realizacija ir mokymai su partneriais“, – trečiadienį strateginių studijų centre „Atlantic Council“ sakė ji.

R. Gottemoeller pažymėjo, kad incidentą prie Kerčės sąsiaurio, kai Rusijos saugumo pajėgos apšaudė ir užėmė tris Ukrainos karinių jūrų pajėgų laivus bei areštavo 24 jų įgulų narius, NATO laiko Maskvos „eiliniu iššūkiu“.

„24 jūreivių, kurie iki šiol yra Maskvos Lefertovo (kalėjime), ir trijų laivų pagrobimas, mūsų nuomone, yra problema ir, akivaizdu, eilinis iššūkis (iš tų), kuriuos Rusija meta, bandydama plėsti savo kontrolę tame regione“, – sakė R. Gottemoeller.

Pasak jos, NATO labai atidžiai stebi situaciją dėl ukrainiečių jūreivių.

„Padėtis Kerčės sąsiauryje, akivaizdu, labai problemiška. Pirmąkart pamatėme, kaip žmonės karinėmis uniformomis, identifikuoti kaip Rusijos (karinio) laivyno jūreiviai, pradeda šaudyti į ukrainiečius“, – sakė ji.

NATO generalinio sekretoriaus pavaduotoja pažymėjo, kad minimas incidentas buvo Rusijos vadovybės „rimtas žingsnis“.

„Visuomet būdavo hibridinių veiksmų... (dalyvaujant žmonėms), kuriuos būdavo sunku identifikuoti, todėl tai (incidentas Kerčės sąsiauryje), mūsų nuomone, buvo didelė problema, rimtas Kremliaus mąstymo žingsnis“, – sakė ji.

„NATO glaudžiai bendradarbiauja su Ukraina ir Gruzija, kad padėtų joms padidinti karinį potencialą, ypač dabar, sustiprinti jų karines jūrų pajėgas – ir laivyną, ir pakrančių apsaugą. Net dabar NATO karinių jūrų pajėgų yra Juodojoje jūroje“, – kalbėjo R. Gottemoeller.

NATO pajėgos kursuoja „tarp Počio ir Odesos, ir rengia pratybas su Ukraina ir Gruzija“, sakė ji ir pridūrė: „Malonu pažymėti, kad Juodojoje jūroje yra didelis NATO kontingentas. Ir mes toliau būsime (ten), palaikydami savo partnerius.“

Anksčiau trečiadienį Rusijos parlamento aukštųjų rūmų Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Konstantinas Kosačiovas pareiškė, kad sustiprintos NATO grupės Juodojoje jūroje kelia pavojų saugumui regione ir Rusija visomis prieinamomis priemonėmis gins savo teritoriją.

„Sustiprintos NATO grupės Juodojoje jūroje – tai ne saugumo didinimas, o tiesioginis iššūkis ir grėsmė jam. Jeigu Briuselyje dar nesuprato, kad Rusija visomis prieinamomis priemonėmis – o jos visiškai pakankamos ir veiksmingos – gins savo teritoriją ir savo interesus, tai dabar pats laikas pabandyti tai suprasti, kol nevėlu“, – savo puslapyje socialiniame tinkle „Facebook“ rašė K. Kosačiovas.