Pasaulyje

2019.04.03 18:05

Turkijos ministras: Ankara nenusileis dėl rusiškų raketų įsigijimo

Turkija neatsitrauks nuo didžiulio sandorio su Rusija dėl zenitinių raketų sistemų S-400 „Triumf“ įsigijimo, nepaisant JAV spaudimo ir įšaldytos naikintuvų F-35 programos, pareiškė Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu.

„S-400 sandoris - užbaigtas reikalas, mes neatsitrauksime nuo jo“, - analitiniame centre Vašingtone, kur M. Cavusoglu dalyvauja NATO 70 metų jubiliejaus paminėjime, kalbėjo Turkijos ministras. Pasak jo, JAV siūlymas įsigyti raketų sistemas „Patriot“ yra nevisai aiškus.

„JAV pateikė siūlymą įsigyti „Patriot“ sistemas, tačiau nėra jokių garantijų, kad šis sandoris įvyktų“, - sakė M. Cavusoglu.

Anksčiau Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, atmesdamas Vašingtono siūlymą įsigyti „Patriot“ raketų sistemas, pareiškė, kad Turkija tęs rusiškų raketų sistemų įsigijimą.

„Susitarėme su Rusija dėl S-400 pirkimo, negalime dabar to atšaukti. Tai jau padaryta“, - žurnalistams sakė R. T. Erdoganas. Pasak Turkijos lyderio, šalis tikisi jau šių metų liepą sulaukti rusiškų S-400 sistemų pristatymo.

Laikinasis JAV gynybos sekretorius Patrickas Shanahanas antradienį pareiškė esąs įsitikinęs, kad Turkija atšauks planus įsigyti rusiškų zenitinių raketų sistemas S-400 „Triumf“ ir vietoj jų įsigis amerikietiškas „Patriot“ sistemas.

Pirmadienį Pentagonas pranešė stabdantis bendrą JAV ir Turkijos naikintuvų F-35 programą tuo atveju, jei Ankara pirks raketų sistemas S-400 iš Rusijos. Toks žingsnis, Jungtinių Valstijų pareigūnų teigimu, keltų grėsmę NATO, kurios narė yra ir Turkija, vientisumui.

Turkija ir Rusija dėl S-400 „Triumf“ pirkimo pradėjo derėtis 2016 m., o sandoris patvirtintas 2017-ųjų rugsėjo 12 d. Turkija taps pirmąja NATO valstybe nare, savo šalyje naudojančia rusiškas S-400 raketų sistemas. S-400 „Triumf“ sistemos, kaip ne kartą tikino ekspertai, yra nesuderinamos su dabartinėmis NATO priešraketinėmis sistemomis.