Pasaulyje

2015.03.05 17:51

Gimnazistų žinios apie sovietmetį: draugovininkas – sugėrovas, alytnamis – aludė

LRT.lt2015.03.05 17:51

Ką jau Nepriklausomoje Lietuvoje gimę vaikai, dabartiniai gimnazistai, žino apie sovietmetį? Žurnalo IQ surengta apklausa parodė, kad tokiame egzamine tik nedaugelis gautų gerą pažymį.

Ką jau Nepriklausomoje Lietuvoje gimę vaikai, dabartiniai gimnazistai, žino apie sovietmetį? Žurnalo IQ surengta apklausa parodė, kad tokiame egzamine tik nedaugelis gautų gerą pažymį.

Žurnalo IQ redakcija šešių gimnazijų moksleiviams išdalijo anketas su 20 klausimų apie sovietmetį. Apklausoje dalyvavo 156 gimnazistai iš Vilniaus, Panevėžio, Marijampolės, Radviliškio ir dviejų Kauno mokyklų, rašoma redakcijos išplatintame pranešime.

Į klausimą, ką reiškia santrumpa LTSR (Lietuvos Tarybų Socialistinė Respublika – sovietmečiu oficialus okupantų primestas Lietuvos pavadinimas), teisingai atsakė 45 iš 156 gimnazistų. Neteisingas atsakymas – Lietuvos tarybų sąjungos respublika – buvo minimas netgi dažniau nei teisingas variantas.

Geriausiai sekėsi atsakyti į klausimą, kaip sovietmečiu vadinta policija, – net 131 teisingas atsakymas. O kas yra draugovininkas (sovietinės milicijos talkininkas), buvo sunkiausiai įmenama mįslė. Vos 12 moksleivių žinojo teisingą atsakymą, kiti rašė, kad tai buvo „geras žmogus“, „kolaborantas“, „sugėrovas“.

Neblogai gimnazistai žinojo, jog sovietmečiu buvo sudaromi penkmečių planai (94 teisingi atsakymai). Iš Karlo Marxo, Friedricho Engelso, Lenino ir Stalino portretų moksleiviams geriausiai sekėsi atpažinti du pastaruosius.

Daugiau nei pusė gimnazistų žinojo apie N. Chruščiovo aistrą kukurūzams (87 teisingi atsakymai), taip pat kad rudenį studentai ir moksleiviai buvo vežami į kolūkius nuimti derliaus (85). Vienas moksleivis į klausimą, kas N. Chruščiovui turėjo padėti išspręsti maisto stygiaus problemą, užrašė „musmirės“.

Kuriais atvejais, be jau minėto draugovininko, sekėsi sunkiau? Vos 14 moksleivių paaiškino, kad alytnamis yra greitai surenkamas individualus namas (populiarus atsakymas – aludė), o vos 16 sugebėjo atpažinti SSRS kokybės ženklą. Šis vadintas armijos emblema, SSRS herbu, automobilio logotipu ar tiesiog anstpaudu. Vienas net įžiūrėjo amerikiečių bendrovės „Chrysler“ ir SSRS herbo hibridą.

Iššifruoti CK (Centro komitetas) reikšmę irgi nebuvo paprasta – tai pavyko maždaug vienam iš penkių (29 teisingi atsakymai). Buvo įvairių šūvių pro šalį. Vienas populiariausių – „Calvin Klein“.

Atrodo, kad moksleiviai nelabai skiria spaliukus, pionierius ir komjaunuolius. Šūkis „Spaliukas – Lenino anūkas“ buvo girdėtas vos daugiau nei penktadaliui apklaustųjų, o kiti Didžiojo vado vaikaičiais vadino Staliną, Michailą Gorbačiovą, Justą Paleckį. Keletą kartų spaliukai įvardyti spalinukais. Šis žodis žinomas sovietmečio vaikams – dėl prastų buitinių sąlygų ir higienos buvo gana paplitusios parazitinės kirmėlės spalinės (dažnai vadintos spalinukėmis), kuriomis dažniausiai užsikrėsdavo vaikai.

Vidutinis visų apklaustų moksleivių balas – 7,04 iš 20. Dešimtbale sistema tai būtų silpnas ketvertas. 26 moksleiviai surinko daugiau nei 10 balų, o geriausias asmeninis rezultatas pasiektas Vilniuje – 18,75.

Apklausos anketa ir išsami rezultatų analizė publikuojama naujausiame IQ numeryje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.