Pasaulyje

2015.03.04 15:39

B. Netanyahu atmeta B. Obamos kritiką

BNS 2015.03.04 15:39

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu trečiadienį atmetė Jungtinių Valstijų prezidento Baracko Obamos kritiką dėl jo kalbos JAV Kongrese, kurioje žydų valstybės lyderis perspėjo, kad Vašingtonas atveria kelią Irano branduoliniam apsiginklavimui.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu trečiadienį atmetė Jungtinių Valstijų prezidento Baracko Obamos kritiką dėl jo kalbos JAV Kongrese, kurioje žydų valstybės lyderis perspėjo, kad Vašingtonas atveria kelią Irano branduoliniam apsiginklavimui.

Baltieji rūmai įtūžo dėl B. Netanyahu kalbos, pasakytos antradienį per abejų Kongreso rūmų posėdį, kurioje jis išdėstė Izraelio nuogąstavimus dėl galingųjų šalių rengiamos sutarties su Iranu dėl Teherano branduolinės programos.

B. Obama, kuris atsisakė susitikti su B. Netanyahu per jo dviejų dienų vizitą Vašingtone, pareiškė, kad premjero kalboje nebuvo „nieko nauja“ ir kad Izraelio lyderis „nepasiūlė jokių įgyvendinamų alternatyvų“.

Tačiau B. Netanyahu trečiadienį tvirtino „pateikęs praktinę alternatyvą – nustatyti griežtesnius suvaržymus Irano branduolinei programai, daugeliui metų pavėlinant Irano proveržį“ numanomose pastangose pasigaminti atominių ginklų.

„Taip pat raginau „P5 plius 1“ (galingųjų šalių grupę, vedančią derybas su Iranu) reikalauti sutarties, kuri susietų sankcijų atšaukimą su Irano atsiribojimu nuo pagalbos terorizmui visame pasaulyje, agresijos prieš kaimynines šalis ir reikalavimų sunaikinti Izraelį“, – premjeras sakė grįžęs į savo šalį.

Izraelio lyderis taip pat teigė sulaukęs „padrąsinančių demokratų ir respublikonų atsiliepimų“ apie jo kalbą.

„Jie supranta, kad dabartinis pasiūlymas ves prie blogos sutarties ir kad alternatyva yra geresnė sutartis“, – tvirtino B. Netanyahu.

Izraelio nuomone, Iranas ir pasaulio galybės tikriausiai sudarys susitarimą, pagal kurį bus sušvelnintos tarptautinės sankcijos Teheranui, tačiau nebus užtikrinti pakankami saugikliai, turintys neleisti šiitiškai respublikai pasigaminti branduolinių ginklų.

B. Netanyahu savo kalbą sakė likus tik keturioms savaitėms iki kovo 31-osios – galutinio termino susitarti dėl politinio pagrindo galutinei sutarčiai su Iranu, taip pat likus dviem savaitėms iki kovo 17-ąją vyksiančių Izraelio parlamento rinkimų, per kuriuos premjeras tikisi būti perrinktas trečiai kadencijai iš eilės.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.