Pasaulyje

2019.04.03 10:19

Trumpas: NATO kur kas stipresnis, kai tapau prezidentu

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.03 10:19

Trečiadienį Vašingtone prasideda NATO 70-mečio minėjimas, ir Aljanso vadovas per susitikimą Baltuosiuose rūmuose su Donaldu Trumpu pareiškė, kad NATO tvirtas, ir sąjungininkai deda daugiau pastangų bendrai gynybai stiprinti. Amerikos vadovas gyrė Jensą Stoltenbergą dėl spaudimo didinti gynybos finansavimą, bet vėl kritikavo Europos sąjungininkes, kad vis dar skiria per mažai lėšų. Trečiadienį NATO vadovas pirmą kartą kreipsis į abejus parlamento rūmus - tokio kvietimo sulaukė tik kai demokratai perėmė Atstovų rūmų daugumą iš Trumpo respublikonų.

NATO švenčiant septyniasdešimtmetį, Donaldas Trumpas sveikino Aljanso vadovą ir save - dėl išaugusio gynybos finansavimo. Sakė, kad nuo savo valdymo pradžios tarsi raketa pakilo į kosmosą, surinkta 140 milijardų dolerių, nors NATO vadovas pateikia oficialius skaičius – gynybos finansavimą Amerikos sąjungininkės padidino 40-čia milijardų, ir per ilgesnį laiką.

Jungtinių Valstijų vadovas vėl pakartojo, kad deramai gynybą finansuoja tik 7-os iš 28 kitų NATO narių, ir dar sykį išskyrė Vokietiją. Jis ir vėl neatsakė, kokią grėsmę gali kelti Rusija, nors tai bus pagrindinė Aljanso užsienio reikalų ministrų susitikimo tema, ir pačios Amerikos diplomatijos vadovas žada naujų priemonių Maskvai dėl Krymo aneksijos.

„Nemanau, viliuosi, kad ji nebus grėsmė saugumui. Viliuosi, kad su Rusija santykiai bus geri, beje, kaip ir su Kinija. Bet, manau, tai, kad turime NATO, ir kad NATO yra kur kas stipresnis nuo tada, kai tapau prezidentu... sutiksite kad tai teisinga? Gavome daug daugiau pinigų", – atsakydamas į žurnalisto klausimą teigė JAV prezidentas.

Pirmą kartą istorijoje kreiptis į abejus parlamento rūmus NATO vadovas pakviestas tik po to, kai opoziciniai demokratai perėmė Žemųjų rūmų kontrolę.

„Dabar labiau negu bet kada mums reikia NATO, žiūrint į ateitį. Nes iššūkiai sudėtingesni negu dvipoliai santykiai su Sovietų Sąjunga. Jie dabar kur kas įvairesni, todėl draugystės, kurias turime, yra kur kas svarbesnės", – teigė JAV atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi.

Per pastaruosius mėnesius beveik vienbalsiai ir Senatas parėmė NATO, ir Atstovų rūmai pareiškė, kad neleistų prezidentui trauktis iš Aljanso.

Tokią kongresmenų poziciją komentavęs buvęs JAV nuolatinis atstovas NATO Nicholasas Burnsas pareiškė: „Tai atkirtis prezidentui Trumpui. Bet kuriam užsienio vadovui tai reta proga būti pakviestam kreiptis į abejus Kongreso rūmus. Manau, NATO lyderiui tai pirmas kartas. Ir tai ne sutapimas. Kai prezidentas Trumpas tapo svarbiausiu NATO kritiku, ir pirmininkė Nansi Pelosi, ir Senato daugumos lyderis Mitchas Mcconnells karštai remia NATO. Manau, tai signalas Kongresui, kad jei prezidentas nestos už NATO, už jį stos Kongreso respublikonai ir demokratai drauge".

Pats NATO vadovas neigia, kad toks kvietimas atspindi skilimą Vašingtone. „Kvietimas man kalbėti Kongrese iš ponios pirmininkės Nancy Pelosi - tai visų Jungtinių Valstijų tvirtos paramos NATO išraiška - abiejų partijų paramos. Matome tai Kongrese, matome nuomonių apklausose, visur ta pati istorija: abi pusės Jungtinėse Valstijose tvirtai remia NATO. Bet šiandien buvo ir aiški žinia iš prezidento Trumpo. Jis - tvirtas NATO rėmėjas", – teigė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.