Naujienų srautas

Pasaulyje2015.03.04 17:57

Ukrainoje Zasiadko šachtoje rasti dar 9 negyvi kalnakasiai

Donbaso Zasiadkos šachtoje po metano sprogimo rasti dar devynių kalnakasių lavonai. Dar 23 kalnakasių likimas nežinomas, pranešė Donecko srities administracija.

Donbaso Zasiadkos šachtoje po metano sprogimo rasti dar devynių kalnakasių lavonai. Dar 23 kalnakasių likimas nežinomas, pranešė Donecko srities administracija.

„Tokiu būdu, 17 val. duomenimis, žuvusiųjų trečiadienį per avariją skaičius išaugo iki 10. Dar 16 – hospitalizuoti“, – sakoma srities administracijos pranešime. Tad dar 23 šachtininkų dar nerasta.

Anksčiau buvo minėtas vienas patvirtintas žuvęs kalnakasis ir dar keturi nepatvirtinti.

„Liaudies respublika“ pasiskelbusio Donecko Nepaprastųjų situacijų tarnybos vadovas Aleksejus Kostrubickis apie vidurdienį pareiškė, kad patvirtinta vieno žmogaus žūtis per sprogimą Zasiadko šachtoje, o Nepriklausomos kalnakasių profesinės sąjungos pranešimas apie dar keturis iškeltus lavonus dar nesąs patvirtintas.

„Kol kas duomenys tie patys – 15 nukentėjusiųjų, vienas žuvęs, 32 likimas vis dar nežinomas. Gelbėtojai iki jų, paprasčiausia, dar neprasibrovė“, – tada sakė jis naujienų agentūrai „Interfax“.

Nepriklausomos kalnakasių profsąjungos vadovas Michailas Volynecas anksčiau parašė savo paskyroje tinkle „Facebook“, kad atliekant gelbėjimo darbus Zasiadko šachtoje aptikti dar keturių kalnakasių lavonai.

„...Zasiadko šachtoje rasti dar keturių kalnakasių kūnai. Dabar jie gabenami prie šachtos vertikaliojo vamzdžio, ketinama juos iškelti į paviršių. Likusių 27 šachtininkų likimas nežinomas“, – sakė jis.

Trečiadienį 5 val. 20 min. Zasiadko šachtoje, esančioje prorusiškų separatistų kontroliuojamoje teritorijoje, įvyko oro ir metano dujų mišinio sprogimas. Tuo metu po žeme buvo 230 šachtininkų.

Dauguma kalnakasių buvo saugiai evakuoti, vienas žuvo, keliolika apdegė, 32 liko kažkur šachtoje – tokia buvo pirminė informacija apie šią nelaimę.

Šalyje, kur anglies kasyba ir šiaip viena iš pavojingiausių pasaulyje, Zasiadko šachta yra viena iš pavojingiausių. Gelbėtojai dabar mėgina patekti į kilometro gylį, kur anksti ryte sprogus metano dujų mišiniui galėjo būti blokuota per septyniasdešimt iš daugiau kaip 200 tos pamainos angliakasių. Vėliau dalį pavyko iškelti, kai kuriuos smarkiai apdegusius, sužeistus ir apsinuodijusius, bet daugelio likimas dar nežinomas. Prie kasyklos suvažiavo greitosios pagalbos automobiliai iš viso Donecko. Gelbėtojams sunkiai sekasi pasiekti sprogimo epicentrą, nes pirmiau reikia pašalinti kenksmingas dujas. Veteranai sako, kad jei patekusieji į sprogimą neišgelbstimi iš karto, vėliau tenka traukti kūnus.

Ukrainos parlamentas tylos minute pagerbė žuvusiųjų atminimą. Tragedija bent trumpam suvienijo šalį, padalytą karo. Parlamento pirmininkas pranešė apie 32 žuvusiuosius, bet vėliau pripažino, kad gali patvirtinti tik vieno angliakasio žūtį, kaip ir sakė separatistų gelbėtojai. Kasykla priklauso oligarchui, kuris yra Aukščiausiosios Rados narys.

„Duotas nurodymas pasiųsti šešias gelbėtojų brigadas po dešimt žmonių. Bet Rusijos teroristai nesuteikė galimybių Ukrainos kalnų gelbėtojų brigadoms pasiekti vietos ir padėti iškelti žmones, padėti išgelbėti jų gyvybes. Viešai kreipiuosi į Rusiją nurodyti tiems niekšams praleisti mūsų gelbėtojų brigadas, kad šachtininkų gyvybės būtų išgelbėtos“, – sako Ukrainos ministras pirmininkas Arsenijus Jaceniukas.

AFP/Scanpix nuotr.

Zasiadko šachtoje prieš beveik aštuonerius metus įvyko didžiausia Ukrainos istorijoje tragedija – tąsyk sprogimai nusinešė daugiau kaip šimto angliakasių gyvybes. Per porą dešimtmečių čia būta bent šešių didelių sprogimų. Ukrainoje per metus žūva apie šimtą angliakasių, bet ji negali atsisakyti anglies kasybos, nes jos labai reikia metalurgijai, vienai iš pagrindinių eksporto šakų, ir elektrai gaminti. Tačiau anglies klodai čia gilūs, todėl daugiau metano, ir sprogimų pavojus didesnis.

Karas dar padidino nelaimių tikimybę, nes dėl apšaudymų kasyklose kartais dingsta elektra. Daugiau kaip pusė Ukrainos šachtų atsidūrusios separatistų teritorijose, Zasiadko kasykla yra netoli per mūšius nušluoto Donecko oro uosto. Tačiau šiemet tai – pirmoji didelė avarija Ukrainoje.

L. Linkevičius pareiškė užuojautą Ukrainai

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius trečiadienį pareiškė užuojautą dėl žmonių aukų pareikalavusio sprogimo anglies kasykloje.

„Reiškiu Jums, žuvusiųjų artimiesiems ir visiems Ukrainos žmonėms gilią užuojautą. Kartu su Ukraina gedime dėl šios skausmingos netekties“, – Užsienio reikalų ministerijos pranešime cituojamas L. Linkevičiaus laiškas Ukrainos užsienio reikalų ministrui Pavlo Klimkinui.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi