Pasaulyje

2015.03.03 16:32

Izraelio premjeras peikia JAV rengiamą susitarimą su Iranu

BNS2015.03.03 16:32

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu ir JAV prezidentas Barackas Obama pirmadienį išsakė skirtingas pozicijas dėl galimybių pažaboti Irano branduolinę programą. „Amerikos lyderiai rūpinasi savo šalies saugumu, – pareiškė B. Netanyahu, pirmadienį pradėjęs prieštaringai vertinamą vizitą Vašingtone. – Izraelio lyderiai rūpinasi savo šalies išlikimu.“

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu ir JAV prezidentas Barackas Obama pirmadienį išsakė skirtingas pozicijas dėl galimybių pažaboti Irano branduolinę programą. „Amerikos lyderiai rūpinasi savo šalies saugumu, – pareiškė B. Netanyahu, pirmadienį pradėjęs prieštaringai vertinamą vizitą Vašingtone. – Izraelio lyderiai rūpinasi savo šalies išlikimu.“

B. Netanyahu pasisakymas kasmetiniame proizraelietiškos lobistinės organizacijos AIPAC suvažiavime buvo tik apšilimas prieš antradienį numatytą jo kalbą JAV Kongrese. Šis vizitas, kurį organizavo B. Obamos politiniai oponentai, yra aiškiai nukreiptas prieš Baltųjų rūmų pastangas užtikrinti tvarų tarptautinį susitarimą dėl Irano branduolinės programos.

Premjero kalba AIPAC konferencijoje nuskambėjo tuo metu, kai JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry ir Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas susitiko Šveicarijoje deryboms, kurios turėtų tęstis iki trečiadienio.

B. Netanyahu stengėsi nesureikšminti asmeninių nesutarimų su B. Obama, tvirtindamas, kad jo vizitas Vašingtone, kuris nebuvo suderintas su Baltaisiais rūmais, nėra „nepagarbos“ prezidentui ženklas. Pasak jo, bet kokie pranešimai apie JAV ir Izraelio santykių pablogėjimą yra „ne vien skuboti – jie tiesiog neteisingi“.

„Savo kalba (Kongrese) neketinu pademonstruoti nepagarbos prezidentui B. Obamai arba institucijai, kuriai jis atstovauja, – sakė B. Netanyahu tūkstančiams aktyvistų AIPAC konferencijoje. – Izraelis ir Jungtinės Valstijos sutaria, kad Iranui nederėtų turėtų branduolinių ginklų. Tačiau mes nesutariame, koks geriausias būdas užkirsti jam kelią pasigaminti tų ginklų.“

Ambasadorė: bloga sutartis yra blogiau negu jokios sutarties

Atsvarą Izraelio premjero politiniams pareiškimams suteikė dviejų įtakingų B. Obamos patarėjų – JAV ambasadorės prie Jungtinių Tautų Samanthos Power ir Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo patarėjos Susan Rice – pasisakymai, kuriais siekta iš anksto pateikti argumentų B. Netanyahu kritikai derybų su Iranu atžvilgiu.

S. Power pareiškė, kad JAV siekia susitarimo, kuri užkirstų Iranui „bet kokį kelią“ pasigaminti branduolinių ginklų. Pasak jos, B. Obama pasilieka teisę bet kokiomis priemonėmis blokuoti Teherano pastangas susikurti branduolinį arsenalą. Ambasadorė pridūrė, kad „bloga sutartis yra blogiau negu jokios sutarties“.

„Jungtinės Amerikos Valstijos neleis Iranui įgyti branduolinio ginklo, taškas“, – pabrėžė ji.

Tuo metu S. Rice perspėjo, kad neturėtų būti stengiamasi įtraukti į tą susitarimą „nepasiekiamų“ tikslų, tokių kaip visiškas draudimas Iranui sodrinti uraną.

„Kad ir kaip tai būtų pageidautina, tai nėra nei realu, nei pasiekiama, – pažymėjo ji. – Jeigu toks yra mūsų tikslas, mūsų partneriai mus paliks.“

B. Obama atsainiai reaguoja į išsakytą kritiką

Tačiau B. Netanyahu padėjėjai sakė, kad Izraelis turi „nepriekaištingos informacijos“, kad derybos tarp šiitiškos respublikos ir vadinamosios „P5 plius 1“ grupės, kurią sudaro JAV, Didžioji Britanija, Prancūzija, Kinija, Rusija ir Vokietija, artėja prie susitarimo, pagal kurį būtų sušvelnintos Iranui taikomos sankcijos, bet nebūtų užtikrinti tvirti saugikliai, kurie neleistų Teheranui pasigaminti branduolinių ginklų.

B. Netanyahu atrodė nusiteikęs pataupyti tų derybų aštriausią kritiką savo kalbai JAV įstatymų leidėjams. Tačiau jis sakė turintis „moralinę pareigą pasisakyti šių pavojų akivaizdoje, kol dar yra laiko jų išvengti“.

Abiejų pusių derybininkai siekia iki kovo pabaigos sudaryti politinį susitarimą, kuris taptų pagrindu vėlesnei išsamiai sutarčiai. JAV pareigūnai sakė, kad buvo pasiekta pažanga, artėjant prie susitarimo, kuris įšaldytų Irano branduolinę programą bent dešimtmečiui, tačiau leistų palaipsniui išplėsti branduolinę veiklą vėlesniais metais.

B. Obama atsainiai kalbėjo apie B.Netanyahu perspėjimus dėl tokios sutarties, sakydamas, kad premjeras anksčiau yra tikinęs, jog Iranas nesilaikys tarpinio susitarimo, pasirašyto 2013 metais, tačiau užsitikrins sankcijų sušvelninimą, vertą apie 50 mlrd. dolerių.

„Nei vienas iš tų dalykų neišsipildė“, – sakė B. Obama interviu naujienų agentūrai „Reuters“.

B. Obama susitarimą su Iranu laiko esminiu savo užsienio politikos elementu, tuo tarpu B. Netanyahu atrodo ne mažiau svarbu blokuoti šią sutartį.

Izraelio premjero ir JAV prezidento santykiai šąla

B. Netanyahu iš pat pradžių įtariai vertino B. Obamos diplomatines pastangas susitarti su Iranu, baimindamasis, kad JAV neužkirs kelio Teheranui pasigaminti atominių bombų. Pradėjus aiškėti šios sutarties kontūrams ir artėjant jos pasirašymo galutiniam terminui, Izraelio lyderio kritika tapo dar aštresnė.

Premjeras tvirtino, kad Jungtinės Valstijos ir jų partneriai „nuleido rankas“ pastangose sustabdyti Iraną. Tačiau J. Kerry atšovė, kad Amerikos istorinis palaikymas Izraeliui yra pakankamas argumentas susimąstyti, ar B. Netanyahu pozicija yra teisinga.

B. Obamos ir B. Netanyahu asmeniniai santykiai niekada nebuvo geri, tačiau nesitarimai dėl Irano jų ryšius nugramzdino į naujas žemumas. Baltieji rūmai teigė, kad premjero kalba Kongrese pažeis diplomatinį protokolą, o pareigūnai atvirai kėlė abejones dėl B. Netanyahu gebėjimo objektyviai vertinti potencialią sutartį su Iranu.

JAV taip pat liovėsi dalytis su Izraeliu kai kuria informacija apie derybas, nes Vašingtonas baiminasi, kad vyriausybės pareigūnai nutekino detalių, nepalankiai nušviečiančių šį procesą. Kai kurie pareigūnai reiškė nuogąstavimus, kad B. Netanyahu gali paviešinti kai kurių opių detalių per savo kalbą Kongrese.

Tiek J. Kerry, tiek S. Rice pirmadienį netiesiogiai perspėjo Izraelio lyderį, sakydami, jog jautrios derybų detalės neturėtų būti svarstomos viešai.

B. Obama neplanuoja susitikti su B. Netanyahu per šį jo vizitą Jungtinėse Valstijose, argumentuodamas, kad Baltieji rūmai laikosi ilgametės politikos vengti susitikinėti su užsienio lyderiais likus nedaug laiko iki rinkimų jų šalyse. Izraelio parlamento rinkimai vyks kovo 17 dieną.

Perspėjo Kongresą

JAV prezidento padėjėjai taip pat kritikavo prezidento politinius oponentus respublikonus, organizavusius Izraelio lyderio vizitą.

„Mūsų įsipareigojimai partnerystei su Izraeliu yra nesvyruojantys, pagrįsti bendromis fundamentaliomis vertybėmis, įtvirtintomis per dešimtmečius abiejų partijų pritarimu“, – sakė S. Power.

„Ši partnerystė niekada neturėtų būti politizuojama“, – pridūrė jis, žadėdama, kad bendri įsipareigojimai „negali būti ir nebus sukompromituoti arba sulaužyti“.

Vašingtono politinis leidinys „The Hill“ nurodė, kad 42 demokratai įstatymų leidėjai planuoja antradienį boikotuoti B. Netanyahu kalbą Kongrese.

B. Obamos patarėja S. Rice taip pat tiesmukai perspėjo Kongresą nemėginti vienašališkai griežtinti sankcijų Iranui.

„Kongresas atliko itin svarbų vaidmenį, padėdamas stiprinti mūsų sankcijas Iranui, bet dabar jo vaidmuo neturėtų būti kenkiantis“, – pabrėžė ji.

„Papildomos sankcijos arba varžantys teisės aktai, paskelbti per šias derybas, sužlugdytų diskusijas (dėl branduolinės programos), supriešintų tarptautinę bendruomenę ir taptų pagrindu kaltinti Jungtines Valstijas dėl nesugebėjimo sudaryti susitarimą“, – pridūrė S. Rice.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt