Pasaulyje

2015.03.03 16:16

B. Nemcovas palaidotas Trojekurovo kapinėse Maskvoje

BNS, ELTA, DELFI.lt 2015.03.03 16:16

Rusijos opozicijos politikas Borisas Nemcovas antradienį buvo palaidotas Trojekurovo kapinėse Maskvoje, praneša naujienų agentūra „Interfax“.

Rusijos opozicijos politikas Borisas Nemcovas antradienį buvo palaidotas Trojekurovo kapinėse Maskvoje, praneša naujienų agentūra „Interfax“.

Prieš tai stačiatikių dvasininkas laikė gedulingas pamaldas už velionį. B. Nemcovą į amžinojo poilsio vietą atlydėjo jo giminės ir artimieji. Pasak „Interfax“, laidotuvėse dalyvavo ne mažiau kaip 600 žmonių, maždaug trečdalis jų – žiniasklaidos atstovai. Ant B. Nemcovo kapo buvo padėta dešimtys vainikų su Rusijos vėliavos spalvų juostomis.

Anksčiau antradienį Andrejaus Sacharovo centre įvyko atsisveikinimo su B. Nemcovu ceremonija.

Rusija ir pasaulis su atsisveikino B. Nemcovu

Daugybė gedinčių Rusijos žmonių ir garbingų užsienio svečių antradienį vienas po kito ėjo pro baltu audeklu išklotą atidengtą karstą, atsisveikindami su nužudytu Kremliaus kritiku Borisu Nemcovu ir atiduodami paskutinę pagarbą vienam iškiliausių šalies opozicijos veikėjų.

B. Nemcovas buvo nušautas penktadienio vakarą, kai su savo drauge ukrainietė ėjo per tiltą Maskvos centre netoli Kremliaus. Jokių įtariamųjų kol kas nesulaikyta.

Šis nužudymas smarkiai sukrėtė negausų ir marginalizuojamą Rusijos opozicijos judėjimą. Daugelis opozicijos šalininkų įtaria, kad B. Nemcovas likviduotas Kremliaus nurodymu dėl šio veikėjo aštrios kritikos prezidento Vladimiro Putino režimui. Tuo tarpu oficialioji valdžia iškėlė kitokių prielaidų – taip pat dėl galimos provokacijos, turinčios apjuodinti V. Putino įvaizdį.

Dar prieš atsisveikinimo ceremonijos pradžią 10 val. vietos (9 val. Lietuvos) laiku prie Andrejaus Sacharovo žmogaus teisių centro, kur buvo pašarvotas B. Nemcovas, laukė daugiau negu 100 žmonių, laikiusių gėles ir degančias žvakes.

Atsisveikinti su B. Nemcovu atėjo kai kurie aukšto rango Rusijos vyriausybės pareigūnai, tarp jų vicepremjeras Arkadijus Dvorkovičius, tačiau jis ilgai neužsibuvo ir nebendravo su žurnalistais.

Anksčiau buvo pranešta, kad aukščiausi šalies vadovai – abejų parlamento rūmų pirmininkai, taip pat prezidentas V. Putinas ir premjeras Dmitrijus Medvedevas – gedulinguose renginiuose nedalyvaus.

Kaip praneša tinklalapis news.ru, į atsisveikino ceremoniją atvyko premjero atstovė spaudai Natalija Timakova, žemės ūkio ministras Nikolajus Fiodorovas, buvęs centrinio banko vadovas Sergejus Dubininkas, JAV ambasadorius Maskvoje Johnas Tefftas, Kremliaus žmogaus teisių tarybos vadovas Michailas Fedotovas, vyriausybės administracijos vadovas Sergejus Prichodko, premjero pavaduotojas Arkadijus Dvorkovičius, taip pat velionio prezidento Boriso Jelcino našlė Naina Jelcina.

Žmonės prie B. Nemcovo šarvojimo salės, Reuters/Scanpix nuotr.

„Išėjo, kaip išeina didvyriai“

Prie B. Nemcovo karsto stovėjo jo 87 metų motina, artimiausi šio politiko bendražygiai Ilja Jašinas ir Michailas Kasjanovas, kuris ceremonijos pradžioje pasakė įžanginę kalbą.

„Šis niekšiškas nužudymas neabejotinai buvo kerštas už tai, ką darė B. Nemcovas“, – pabrėžė M. Kasjanovas.

„Jis visus savo metus pašventė kovai su korupcija ir savivaldžiavimu, – pridūrė jis, reikšdamas viltį, kad žudikai bus surasti – „jeigu ne prie šios valdžios, tai prie kitos“.

I. Jašinas savo kalboje taip pat sakė, kad B. Nemcovas „atidavė savo gyvybę už idealus, kuriais tikėjo“.

„Jis išėjo, kaip išeina didvyriai“, – sakė I. Jašinas.

Tuo tarpu buvęs B. Nemcovo politinis bendražygis Sergejus Kirijenka, dabar vadovaujantis Rusijos atominės energetikos milžinei „Rosatom“, sakė žurnalistams, kad kelerius pastaruosius metus jiedu beveik nebendravo, nes jų „požiūriai pernelyg išsiskyrė“.

Į atsisveikimo ceremoniją atėjęs banko „Alfa“ valdybos pirmininkas Piotras Avenas televizijai „Dožd“ sakė, kad B. Nemcovo nužudymo „nuleistuku“ tapo Rusijos visuomenėje įsigalėjusi „neapykantos atmosfera“.

Likus valandai iki numatytos atsisveikinimo ceremonijos pabaigos gedinčių žmonių eilė buvo nutįsusi kelis šimtus metrų nuo Andrejaus Sacharovo žmogaus teisių centro.

„Jis buvo mūsų šviesos spindulys. Manau, kad su jo pagalba Rusija būtų pakilusi ir tapusi stipria šalimi. Tai visų pažangių Rusijos žmonių svajonė“, – sakė 80-metė pensininkė Valentina Gorbatova.

A. Sacharovo centre ant sienų kabojo B. Nemcovo nuotraukos ir skambėjo gedulinga muzika. Tarp atėjusių atiduoti pagarbą buvo Didžiosios Britanijos ekspremjeras Johnas Majoras.

Žmogaus teisių aktyvistas Levas Ponomariovas dėl šio nužudymo kaltino valstybinę žiniasklaidą, nuolat vaizduojančią Kremliaus oponentus kaip išdavikus.

„Žmonės visaip kalba. Vieni kaltina Vladimirą Putiną, kiti – ne. Bet visi sutaria, kad Rusijos valstybinė televizija sukūrė atmosferą, kuri prie to atvedė“, – sakė jis.

55 metų B. Nemcovas anksčiau užėmė vicepremjero postą velionio prezidento Boriso Jelcino administracijoje ir daugelio buvo laikomas kylančiu jaunu reformų šalininku. Tačiau atėjus į valdžią V. Putinui B. Nemcovo partija prarado visas vietas parlamente.

Nors jo įtaka šalies politikoje sumenko, B. Nemcovas liko pastebimas veikėjas ir vienas iš įnirtingiausių V. Putino kritikų. Likus vos kelioms valandoms iki jo nužudymo aktyvistas davė interviu radijui, kuriame pasmerkė V. Putino „pamišėlišką, agresyvią“ politiką dėl Ukrainos.

Atsisveikinimas su velioniu A. Sacharovo centre truko iki 14 val. (13 val.). Vėliau B. Nemcovas bus palaidotas Trojekurovo kapinėse Maskvos pietvakariniame pakraštyje.

Daugelis apžvalgininkų pabrėžė, kad B. Nemcovas, kaip ir daugelis kitų svarbių opozicijos veikėjų, buvo nuolat sekamas policijos, todėl būtų sunku įsivaizduoti, kad jo nužudymas liko nepastebėtas slaptųjų tarnybų agentų. Kai kurie atkreipė dėmesį, kad B. Nemcovas buvo nušautas minint naują valstybinę šventę – Specialiųjų operacijų pajėgų dieną, kuri buvo paskelbta pagerbiant karius, prieš metus okupavusius Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį ir atvėrusius kelią vėliau Maskvos įvykdytai to regiono aneksijai.

Ataka prieš B. Nemcovą yra didžiausio atgarsio sulaukęs politinis nužudymas Rusijoje nuo 2006-ųjų, kai kita Kremliaus priešininkė – žurnalistė Ana Politkovskaja – buvo nušauta savo namo lifte Maskvoje. Daugelis atkreipė dėmesį, kad ji buvo nužudyta spalio 7-ąją – per V. Putino gimtadienį. Praeitais metais dėl žurnalistės nužudymo buvo nuteisti penki čečėnai, bet lieka neaišku, kas užsakė tą išpuolį.

Kai kurie apžvalgininkai kėlė prielaidą, kad B. Nemcovo nužudymą galėjo organizuoti karinga Rusijos izoliacijos šalininkų grupė vyriausybėje, galbūt tikėdamasi išprovokuoti pasipiktinimą užsienyje ir dar labiau pabloginti šalies santykius su Vakarų valstybėmis.

Tie santykiai dėl konflikto Rytų Ukrainoje jau dabar yra pašliję labiausiai nuo Šaltojo karo laikų. Kijevo vyriausybė kaltina Maskvą padedant prorusiškiems separatistams ir juos ginkluojant. Rusija tuos kaltinimus neigia, bet NATO sako turinti tvirtų įrodymų, kad Rusijos karinė įranga siunčiama į Rytų Ukrainą.

Apdovanojo Ukrainos laisvės ordinu

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka Borisą Nemcovą po mirties apdovanojo Laisvės ordinu, antradienį paskelbė prezidentūros spaudos tarnyba.

„Mums, ukrainiečiams, Borisas visuomet liks Rusijos patriotu ir Ukrainos draugu. Savo gyvenimu jis įrodė, kad tai įmanoma suvienyti – tereikia panorėti“, – sakė P. Porošenka.

Pasak prezidento, B. Nemcovas kovojo tiek už Rusijos, tiek už Ukrainos laisvę, nes suprato, kad be laisvos Ukrainos negali būti laisvos Rusijos.

„Už mūsų ir jūsų laisvę“ – šis istorinis šūkis tapo Boriso Nemcovo gyvenimo devizu. Dėl to nutariau apdovanoti jį Laisvės ordinu. Tebūna šviesus jo atminimas“, – sakė P.Porošenka.

Laisvės ordinas skiriamas asmenims, ypatingai nusipelniusiems stiprinant Ukrainos suverenumą ir nepriklausomybę, vienijant šalies visuomenę, plėtojant demokratiją, socialines ir ekonomikos reformas, ginant žmogaus ir pilietines teises bei laisves.

Šis ordinas yra vienas iš aukščiausių Ukrainos valstybės apdovanojimų, taip pat aukščiausias, koks gali būti skirtas užsieniečiams arba pilietybės neturintiems asmenims.

L. Linkevičius atsisveikinime: laisvės ir tiesos nužudyti neįmanoma

Atsisveikinime su B. Nemcovu žodį tarė ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Paskutinį kartą su Borisu kalbėjome praėjusiais metais Vilniuje ir aš kažkaip nustebau, kad šiame žmoguje tiek daug gyvenimo džiaugsmo. Jis niekuomet neieškojo žodžio kišenėje, jis žinojo labai daug ir tikėjo Rusija. Pamenu ir jūs gal pamenate vieną jo daugiau nei prieš 20 metų duotą interviu, kai jis buvo aktyvus, perspektyvus jaunas politikas iš Nižnij Novgorodo, jis sakė, kad „Rusijoje reformos negrįžtamos, jei nepradės šaudyt“. Galima nužudyti žmogų, bet negalima nužudyti laisvės, tiesos, kas jam buvo būdinga, ir negalima nužudyti drąsos“, – kreipdamasis į B. Nemcovo motiną, artimuosius, kitus susirinkusiuosius sakė L. Linkevičius, kurį cituoja BNS.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Viskas vyksta simbolinėje vietoje – Sacharovo centre, – portalui DELFI apie ceremoniją pasakojo L. Linkevičius. – Renkasi bendražygiai, bendraminčiai, apskritai žmonės, kurie galbūt pažinojo jį, galbūt nepažinojo bet visus vienija tas tragiškas įvykis. Kiekvienas savaip jį priima. Tą tikrai pajutau. Niekas nepriima šio įvykio baimingai, kad po jo reiktų sustoti, bijoti galvoti, bijoti laisvės kovos. Iš tikrųjų atmosfera tokia telkianti. Ir kai buvo tas gedulingas maršas neseniai, jis gi suvienijo apie 70 tūkst. žmonių. Žinote, tiems, kurie mano, kad tai tik vidutinis statistinis veiksmas, jie stipriai suklydo“.

Politikas nesiėmė vertinti, kad ceremonijoje nedalyvavo aukščiausi Rusijos pareigūnai.

„Nenoriu komentuoti, negaliu vertinti,“, – sakė L. Linkevičius.

„Vakar vakare buvome ant to nelemto tilto, ten irgi būriuojasi labai daug žmonių, diskutuoja, kalbasi“, – pasakojo politikas.

Užsienio reikalų ministras pasakojo laidotuvių išvakarėse susitikęs su Rusijos opozicijos atstovais, kurie, pasak L. Linkevičiaus, B. Nemcovo nužudymą priima ne tik kaip smūgį, bet ir kaip iššūkį.

„Sunku pasakyti, ar toliau tęsis bauginimo atmosfera. Šiomis dienomis tai paaiškės. Kiek kalbėjau su jo bendražygiais ir kolegomis, tai nusiteikimas yra nė kiek ne menkesnis. Tai, kas įvyko, juos įpareigoja. Kitaip jie negali galvoti, tai net neišeis. Tai, kas įvyko, manau, juos sutelks ir sutvirtins“, – sakė ministras.

„Po to, kas įvyko, jiems net neišeina baimintis, nes Borisas pavyzdžiu parodė: baimintis neišeina, nes negalėsi nieko nuveikti. Iš jų nepajutau jokios baimės“, – sakė politikas.

Sekmadienį B. Nemcovo atminimo eitynėse Maskvoje dalyvavo dešimtys tūkstančių žmonių. Solidarumo renginys tuo pat metu vyko ir Vilniuje, į jį susirinko apie 400 žmonių.

Latvijos europarlamentarei į laidotuves atvykti neleista

Latvijos europarlamentarė Sandra Kalnetė pirmadienį pranešė, kad nebuvo įleista į Rusiją, kur ji tikėjosi dalyvauti B. Nemcovo laidotuvėse.

S. Kalnietė atskrido į Maskvos Šeremetjevo oro uostą, bet Rusijos pareigūnai neįleido jos į šalies teritoriją, ji sakė BNS.

Latvijos konsulinė tarnyba, susisiekusi su oro uosto pareigūnais, sulaukė paaiškinimo, kad S. Kalnietė turės išskristi kitu reisu, nes ji yra Rusijoje nepageidaujamas asmuo.

S. Kalnietė parašė savo „Twitter“ paskyroje rašė: „Man ką tik pranešė, kad man nesuteiktas leidimas įvažiuoti į Maskvą, remiantis kodekso 27.1 straipsniu“, nors pareigūnai nepaaiškino, koks yra to straipsnio turinys.

Europarlamentarė pridūrė, kad iki kito reiso į Rygą jai teks nakvoti oro uosto tranzito zonoje, kur anksčiau buvo įstrigęs JAV žvalgybos paslapčių viešintojas Edwardas Snowdenas.

Latvijos užsienio reikalų ministerija pareiškė protestą dėl Rusijos sprendimo neleisti S. Kalnietei dalyvauti aktyvisto laidotuvėse.

„Toks Rusijos žingsnis visiškai nesuprantamas, nes jis prieštarauja elementariems humaniškumo principams. Minėti Rusijos veiksmai neskatina abipusio pasitikėjimo ir daro poveikį dvišalio bendradarbiavimo atmosferai“, – sakoma URM pranešime.

Lenkijos Senato pirmininkas Bogdanas Borusewiczius pirmadienį taip pat pranešė, kad Rusija neišdavė jam vizos vykti į B. Nemcovo laidotuves.

Tuo tarpu Rygos merui Nilui Ušakovui, prorusiškos kairiosios partijos „Santarvės centras“ lyderiui, Maskva leido atvykti.

N. Ušakovas sakė BNS, kad vyksta į Maskvą „siaurame rate paminėti Boriso Nemcovo“. Antradienį jis planuoja kartu su kitų Europos Sąjungos šalių atstovais dalyvauti gedulingoje ceremonijoje Sacharovo centre.

A. Navalno į laidotuves neleido

Maskvos teismas atmetė žymaus Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno prašymą antradienį dalyvauti Rusijos opozicijos politiko Boriso Nemcovo laidotuvių ceremonijoje, skelbia „Laisvosios Europos radijas“.

A. Navalnas atlieka administracinę bausmę, kadangi pažeidė masinių renginių įstatymą. Vasario 19 d. opozicijos lyderis buvo nuteistas kalėti 15 dienų, kadangi Maskvoje dalijo skrajutes ir kvietė gyventojus dalyvauti kovo 1-ąją turėjusiame įvykti antivyriausybiniame mitinge.

Sulaikytasis prašė teisėsaugos institucijų išleisti jį 24 valandoms kovo 3 dieną, kad jis galėtų dalyvauti Maskvos centre nužudyto B. Nemcovo laidotuvėse. Tačiau Presnenskio teismas Maskvoje nurodė, kad bet koks kalinys, atliekantis administracinę bausmę, gali būti laikinai išleistas tik sunkios ligos arba artimojo mirties atveju.

Latvijos europarlamentarės mėginimą atvykti į Nemcovo laidotuves Rusija vadina provokacija

Rusijos ambasada Rygoja antradienį pareiškė, kad Latvijos europarlamentarės Sandros Kalnietės mėginimas atvykti į nužudyto Kremliaus kritiko Boriso Nemcovo laidotuves Maskvoje yra provokacija.

„Pirmadienį, kovo 2-ąją, Latvijos URM kreipėsi į Rusijos ambasadą, prašydama padėti surengti Latvijos Respublikos atstovų atvykimą į Rusijos politiko B. Nemcovo laidotuves“, – sakoma Rusijos atstovybės „Facebook“ paskyroje paskelbtame pranešime.

Ambasada nurodė, kad Latvijos žurnalistams dėl šios priežasties buvo skubos tvarka išduotos Rusijos vizos. Tačiau Rusijos užsienio reikalų ministerija tuo pat metu informavo Latvijos ambasadą Maskvoje, kad S. Kalnietė į šalį nebus įleista.

„Latvijos pusei buvo konkrečiai pareikšta, kad europarlamentarė yra įtraukta į sąrašą asmenų, kuriems draudžiama atvykti į Rusijos Federacijos teritoriją, atsakant į Europos Sąjungos „juodųjų sąrašų“ išplėtimą, įtraukiant į juos Rusijos parlamento narius“, – nurodė Rusijos ambasada.

„Dėl to manome, kad S. Kalnietės mėginimas atvykti į Rusiją yra ne kas kita, o provokacinė viešųjų ryšių akcija“, – sakoma pranešime.

ES piktinasi savavališkais Rusijos draudimais dalyvauti laidotuvėse

Europos Sąjunga antradienį pasmerkė savavališką Rusijos draudimą keliems iškiliems Europos veikėjams atvykti į nužudyto Kremliaus kritiko Boriso Nemcovo laidotuves Maskvoje.

„Jau nebe pirmą kartą susiduriame su tokiais atsisakymais dėl akivaizdžiai savavališkų priežasčių. Raginame Rusijos valdžią veikti kiek įmanoma skaidriau“, – sakė Europos Komisijos atstovė spaudai Maja Kocijančič.

Rusija neleido atvykti į antradienį vykstančias atsisveikinimo su B.Nemcovu ceremonijas Latvijos europarlamentarei, buvusiai užsienio reikalų ministrei Sandrai Kalnietei, taip pat Lenkijos Senato pirmininkui Bogdanui Borusewicziui.

S. Kalnietė naujienų agentūrai AFP sakė, kad ji nebuvo įleista į Rusijos teritoriją, kai pirmadienio vakarą atskrido į Maskvos Šeremetjevo oro uostą. Tuo tarpu B. Borusewicziui nebuvo išduota viza.

M. Kocijančič išreiškė viltį, kad tokie incidentai nebesikartos, taip pat ragino Maskvą paskelbti visų asmenų, kuriems draudžiama atvykti į Rusijos Federaciją, sąrašą.

Pasak Europos Komisijos atstovės, draudimas atvykti S. Kalnietei, kuri turi diplomatinį pasą, yra pagrindinių laisvių pažeidimas, o Maskvos paaiškinimai, kad europarlamentarės vizitas keltų pavojų Rusijos nacionaliniam saugumui ir viešajai tvarkai, Bendrijos požiūriu, neatrodo patikimas.

Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas savo ruožtu pareiškė, kad Rusijos veiksmai atrodo neturintys nė menkiausio pagrindžiančio elemento.

„Kuo griežčiausiai kreipsiuosi į Rusijos institucijas ir reikalausiu oficialaus paaiškinimo“, – sakoma jo pareiškime.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.