Pasaulyje

2019.04.02 16:39

Popiežius perspėja dėl neapykantą kurstančių melagingų naujienų

BNS2019.04.02 16:39

Internete skleidžiamos melagingos naujienos kursto neapykantą ir formuoja išankstinius nusistatymus, antradienį pareiškė popiežius Pranciškus, perspėdamas, kad mūsų kultūra „prarado teisybės pojūtį ir iškraipo faktus, kad jie atitiktų tam tikrus interesus“.

Šį perspėjimą pontifikas paskelbė savo laiške viso pasaulio jaunimui, parašytame po praėjusį spalį vykusios Vyskupų sinodo asamblėjos jaunimo tema. 

„Skaitmeniniame pasaulyje veikia didžiuliai ekonominiai interesai, galintys rafinuotai pasinaudoti subtiliomis invazinėmis kontrolės formomis, kuriantys manipuliavimo sąmone ir demokratiniu procesu mechanizmus“, – rašė popiežius.

Socialiniai tinklai skatina panašiai mąstančių žmonių burbulus, trukdydami jiems diskutuoti, nurodė pontifikas.

„Tokie uždari ratai palengvina melagingų naujienų ir neteisingos informacijos platinimą, formuoja išankstinius nusistatymus ir kursto neapykantą“, – sakė Pranciškus. 

Iš Argentinos kilęs popiežius laiške pacitavo vieną katalikų paauglį ir interneto vartotoją Carlo Acutis, mirusį nuo leukemijos 2006 metais.

„Jis matė, kad daug jaunų žmonių, norinčių išsiskirti iš kitų, realybėje galiausiai tampa tokiais kaip visi. Jie siekia tikslų, kuriuos jiems užbrėžė įtakingieji, pasinaudodami vartotojiškumo ir  dėmesio atitraukimo mechanizmais“, – tęsė pontifikas savo laiške. 

„Kaip sakė Carlo, rezultatas – kad „visi gimsta kaip originalai, bet daugelis žmonių miršta kaip fotokopijos“. Neleiskite, kad tai atsitiktų jums!“, – rašoma popiežiaus laiške.

„Iš tiesų, skaitmeninė aplinka yra vienatvės, manipuliacijų, išnaudojimo ir smurto (aplinka)... blokuojanti autentiškų ryšių tarp asmenų plėtrą“, – nurodė Šventasis Tėvas.

Daug temų apimančiame laiške pontifikas taip pat perspėjo dėl populistų politikų vis dažniau pasitelkiamo istorinio revizionizmo.

„Jeigu kas nors liepia jauniems žmonėms ignoruoti savo istoriją, nepaisyti vyresniųjų patirties, niekinti praeitį ir laukti jo siūlomos ateities, ar nelengva juos (jaunus žmones) tada vedžioti taip, kad jie darytų, kas liepta? – klausė jis. -  Jam reikia, kad jaunimas būtų lėkštas, neturintis šaknų ir nepasitikintis, kad jie (jauni žmonės) tikėtų tik jo pažadais ir veiktų pagal jo planus.“

Sinodas pripažino, kad daugelio jaunų žmonių gyvenime Bažnyčia yra praradusi svarbą ir dažnai yra vertinama kaip  „nepatogumas ar net dirgiklis“, rašė popiežius.

Pasak jo, tam yra gerai suprantamų priežasčių, įskaitant „lytinius ir finansinius skandalus; dvasininkų nepasiruošimą padėti veiksmingai spręsti opias jaunimo problemas... krikščionių bendruomenėje jaunimui skirtą pasyvų vaidmenį“.

„Gyvoji Bažnyčia gali pažvelgti atgal į istoriją ir pripažinti nemažą vyrų autoritarizmo, dominavimo, įvairių pavergimo formų, išnaudojimo ir seksistinio smurto dalį, – rašo Pranciškus. – Su šiuo požiūriu ji gali paremti raginimą gerbti moterų teises ir pasiūlyti tvirtą paramą didesniam abipusiškumui tarp vyrų ir moterų, tuo pačiu nesutikdama su viskuo, ką siūlo kai kurios feministinės grupės.“

  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.