Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Maskvoje eitynių B. Nemcovui atminti metu suimtas Ukrainos parlamentaras

ELTA, 15min.lt 2015.09.08 13:45

Rusijos opozicijos lyderio Boriso Nemcovo šalininkai sekmadienį po pietų žygiavo Maskvos gatvėmis ir išreiškė savo pyktį bei gedulą dėl šio Kremliaus kritiko brutalaus nužudymo.

Rusijos opozicijos lyderio Boriso Nemcovo šalininkai sekmadienį po pietų žygiavo Maskvos gatvėmis ir išreiškė savo pyktį bei gedulą dėl šio Kremliaus kritiko brutalaus nužudymo.

19:16 val. Maskvoje vykstančių gedulingų eitynių žuvusiam politikui Borisui Nemcovui atminti metu sulaikytas Ukrainos Aukščiausiosios Rados deputatas Aleksejus Gončarenka. Tokią informaciją pateikė šaltinis teisėsaugos organuose.

Apie suėmimą patvirtino ir Rusijos vidaus reikalų ministerijos Maskvos padalinys. Pareigūnai nurodo, kad suimtasis perduotas Rusijos tyrimų komiteto atstovams. „Jis bus perduotas tyrimų komiteto atstovams – šie atliks tolesnes procedūras“, – teigiama ministerijoje.

Nurodoma, kad A. Gončarenka kaltinamas nepaklusęs policijos pareigūno reikalavimams. Anot ginsiančio deputatą advokato Marko Feigino, šiuo metu į policijos komisariatą išvyko ir Ukrainos konsulas. „Nesuprantu, kaip jį galėjo suimti, juk jis ne tik Aukščiausiosios Rados deputatas, bet ir Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos (ETPA) narys, turi tarptautinį imunitetą“, – teigia advokatas.

O. Gončarenka taip pat paskelbė „Facebook“ nuotrauką, kuriame jis matomas vilkintis marškinėlius su B. Nemcovo nuotrauka ir užrašu ukrainiečių kalba „Didvyriai nemiršta“, kuris buvo populiarus šūkis per praeitais metais Ukrainoje įvykusią provakarietišką Maidano revoliuciją.

Aleksejus Gončarenka gedulingose eitynėse. Facebook.com nuotr.

Eitynių, kuriose dalyvauja apie 16,5 tūkst. asmenų, metu kilo dar vienas incidentas – policijos pareigūnai neleido eitynėse dalyvauti nacionalistams, nešiniems Rusijos imperijos vėliavomis. Paprašyti nusiimti kaukes asmenys buvo palydėti pareigūnų, tačiau apie suėmimus nepranešama.

17:23 val. Baigiantis maršui jo dalyviai skandavo „Šviesios atminties Borisas“.

Organizatoriai skelbia, kad dalyvavo apie 50 tūkst. žmonių.

16:49 val. Gedulo marše Maskvoje sulaikytas Ukrainos Aukščiausios Rados deputatas (P. Porošenkos blokas) Aleksejus Gončarenka.

„Mane sulaikė, pasodino į grotuotą automobilį, atėmė pasą. Mušė. Aš nieko nerėkiau, jokių plakatų ir vėliavų nenešiau. Sulaikė dėl marškinėlių. Dabar veža į policijos skyrių“, – rašo politikas savo „Facebook“ paskyroje.

Maskvos vidaus reikalų skyrius šios informacijos nekomentavo.

16:06 val. Dėl minios buvo beveik neįmanoma patekti į metropoliteną. CNN reportaže aiškiai matoma, kad B. Nemcovo žūties vietoje susiformavo spūstys. Į karių apsaugos lanku apsuptą zoną ant Zamoskvorečės tilto prie Kremliaus žmonės leidžiami po vieną tik trumpam – padėti gėlių. Per garsiakalbius raginama kuo greičiau leisti prieiti kitiems norintiems.

14:55 val. Maskvos valdžia skelbia, kad į maršą susirinko 7 tūkst. dalyvių. Tačiau patys organizatoriai jau suskaičiavo 25 tūkst.

14:36 val. Policija sulaikė provokatorius – nacionalistus su imperine trispalve. Portalo „Meduza“ duomenimis, sulaikyti trys jaunuoliai.

Maršas vyksta ir Sankt Peterburge

Maždaug 5–10 tūkst. žmonių minia susirinko į analogiškas gedulo eitynes Sankt Peterburge.

Tačiau policija mieste prie Nevos sulaikė vieną iš maršo organizatorių – už tai kad nesilaikoma susitarimo nesinešti politinių plakatų. Pirminiais duomenimis, policijai užkliuvo Ukrainos vėliava.

Minios žmonių ir jūra gėlių

Eitynių dalyviai praneša, kad prie gėlių kioskų Maskvos metro – didžiulės eilės. Žmonės nešasi ne tik plakatus, partijų, Rusijos ir Ukrainos vėliavas, bet ir gėles.

13:59 val. Į maršą susirinko tūkstančiai žmonių, praneša CNN.

Newsru.com praneša, kad eitynės vyksta policijai ėmusis itin didelių atsargumo priemonių. Planuojama nuo 14 val. eiti iš metro stoties „Kitaj gorod“ iki Kremliaus. Šioms eitynėms duotas merijos leidimas.

Tūkstančiai eitynių dalyvių susirinko Slavianskaja aikštėje. Jie atsinešė daugybę plakatų su B. Nemcovo atvaizdu. Populiariausi užrašai „Jis kovojo už mūsų ateitį“, „Kovojo už teisingą Rusiją“.

Pagrindinis eitynių organizatorius, B. Nemcovo partietis Ilja Jašinas pranešė, kad pagrindinis eitynių lozingas „Didvyriai nemiršta“. Politinių plakatų bus vengiama.

V. Putinui atskaitingos nacionalinių tyrimų tarnybos teigia šiuo metu tyrimą vykdančios keliomis kryptimis: anot jų, manoma, kad žydų kilmės B. Nemcovas galėjo būti nužudytas radikalių islamistų, taip pat neatmetama galimybė, kad į jį pasikėsinti galėjo opozicija, norėdama taip užjuodinti prezidento vardą.

Prezidento oponentų teigimu, tokie kaltinimai rodo Rusijos lyderių cinizmą: taip pasitelkiamas nacionalizmas, neapykanta ir antivakarietiškas nusistatymas, siekiant paremti Ukrainoje vykdomą politiką bei nukreipti valdžiai palankia linkme kaltinimus dėl šalies ekonominės krizės.

„Tai smūgis Rusijai. Jeigu taip bus baudžiama už politinį požiūrį, tuomet ši šalis tiesiog neturi jokios ateities“, – po įvykdytos B. Nemcovo žmogžudystės sakė opozicijos lyderis Sergejus Mitrochinas.

Pats Rusijos prezidentas B. Nemcovo nužudymą vadina „provokacija“, o politiko motinai pažadėjo, kad žudikai bus rasti ir nubausti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi