Pasaulyje

2015.09.08 13:45

JAV žvalgybos vadovas prognozuoja, kada bus užpultas Mariupolis

BNS2015.09.08 13:45

Rusija nori užsitikrinti sausumos koridorių Ukrainos pietryčiuose, į kurį tikriausiai pateks ir Mariupolis. Vis tik prorusiški separatistai galbūt palauks iki pavasario, kad galėtų užimti šį strategiškai svarbų uostamiestį, ketvirtadienį prognozavo JAV žvalgybos vadovas Jamesas Clapperis.

Rusija nori užsitikrinti sausumos koridorių Ukrainos pietryčiuose, į kurį tikriausiai pateks ir Mariupolis. Vis tik prorusiški separatistai galbūt palauks iki pavasario, kad galėtų užimti šį strategiškai svarbų uostamiestį, ketvirtadienį prognozavo JAV žvalgybos vadovas Jamesas Clapperis.

Rusijos vadovas Vladimiras Putinas nesiekia užimti visos Ukrainos, bet nori atplėšti teritoriją tarp Rusijos sienos ir Krymo pusiasalio, aneksuoto praėjusiais metais, kai Kijeve buvo nuverstas prorusiškas prezidentas Viktoras Janukovyčius, sakė J. Clapperis įstatymų leidėjams.

J. Clapperis, SIpa USA/Scanpix nuotr.

„Pagal mūsų vertinimus, jis nesiekia užimti arba užkariauti visos Ukrainos, – sakė J. Clapperis Senato ginkluotųjų pajėgų komitetui. – Jis nori viso darinio, sudaryto iš dviejų sričių Rytų Ukrainoje, kuris apimtų sausumos tiltą į Krymą ir galbūt uostą – konkrečiai, Mariupolyje“.

„Nemanome, kad Mariupolio puolimas bus surengtas artimiausiu laiku. Manau, kad jie prieš pradėdami ataką palauks iki pavasario“,– pridūrė jis.

Nuo vasario 15-osios, kai įsigaliojo Europos lyderiams tarpininkaujant sudarytos paliaubos, separatistai užėmė Debalcevės miestą – geležinkelio jungtį tarp pagrindinių separatistų tvirtovių Donecko ir Luhansko. Taip pat pranešama, kad jie telkia savo pajėgas netoli Azovo jūros uostamiesčio Mariupolio.

J. Clapperis taip pat sakė, kad pritaria raginimams pasiųsti ginklų Ukrainos vyriausybės pajėgoms, tačiau pabrėžė, kad tai yra jo „asmeninė nuomonė“, kurią nebūtinai palaiko JAV žvalgybos agentūros.

JAV prezidentas Barackas Obama svarsto galimybę pasiųsti ukrainiečiams sunkiosios ginkluotės, tačiau dar nepaskelbė savo galutinio sprendimo. Nemažai JAV sąjungininkių Europoje perspėja, kad toks žingsnis paskatintų konflikto eskalaciją, bet neužkirstų Rusijai kelio pasiekti savo tikslų.

JAV žvalgybos agentūros įsitikinusios, kad Kijevo apginklavimas „iššauktų Putino ir rusų neigiamą reakciją“, taip pat veikiausiai paskatintų Maskvą pasiųsti dar pažangesnių ginklų sukilėliams, sakė J. Clapperis.

Tame pačiame posėdyje kalbėjęs karinės žvalgybos vadovas generolas leitenantas Vincentas Stewartas atsisakė pateikti savo asmeninę nuomonę šiuo klausimu.

Tačiau jis sakė, kad Gynybos žvalgybos agentūra padarė išvadą, jog letalinės pagalbos nebūtų įmanoma pristatyti pakankamai greitai, todėl jos nebūtų spėta panaudoti atremiant prorusiškas pajėgas. Be to, tos ginkluotės siuntos „nepakeistų karinių jėgų santykio“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt