Pasaulyje

2015.02.26 18:01

Analitikai: dalis NATO šalių mažina išlaidas gynybai

BNS2015.02.26 18:01

Nors dėl Ukrainos konflikto susirūpinusios NATO šalys nevengia griežtų pareiškimų ir skambių pažadų, kai kurios Aljanso narės iš tikrųjų mažina savo išlaidas gynybai, paskelbė vienas Didžiojoje Britanijoje įsikūręs strateginių analizių centras.

Nors dėl Ukrainos konflikto susirūpinusios NATO šalys nevengia griežtų pareiškimų ir skambių pažadų, kai kurios Aljanso narės iš tikrųjų mažina savo išlaidas gynybai, paskelbė vienas Didžiojoje Britanijoje įsikūręs strateginių analizių centras.

Ketvirtadienį paskelbtoje Europos lyderystės tinklo (European Leadership Network, ELN) ataskaitoje sakoma, kad Britanija, Bulgarija, Kanada, Vokietija, Vengrija ir Italija yra suplanavusios sumažinti gynybos sektoriaus finansavimą 2015 metais.

Tuo metu Prancūzijoje ši biudžeto eilutė turėtų išlikti tame pačiame lygmenyje.

„Nors vyksta Rusijos agresija Ukrainoje, o iš NATO lyderių lūpų sklinda retorika, kad tai yra Europos saugumo taisykles keičiantis veiksnys, visi įrodymai byloja, kad reikalai tvarkomi kaip įprasta“, – sakė ELN direktorius Ianas Kearnsas, vienas iš tos ataskaitos autorių.

Pernai rugsėjį NATO lyderiai pažadėjo „pakeisti mažėjančių gynybos biudžetų tendenciją“.

Vasario 6 dieną NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sakė, kad praeitais metais Aljanso narių bendrai skirtos išlaidos gynybai sumažėjo 3 procentais.

„Faktas, kad iššūkiai mūsų saugumui didėja. Bet mūsų išlaidos gynybai mažėja“, – pripažino J. Stoltenbergas.

„Tokia padėtis tiesiog negali išsilaikyti, – pabrėžė jis. – Negalime amžinai daryti daugiau, turėdami mažiau.“

Europos lyderystės tinklas išnagrinėjo 14-os iš 28-ių NATO šalių biudžetus, kai jų biudžeto projektai 2015 metams buvo oficialiai paskelbti. Į šią analizę nepateko Jungtinės Valstijos, kurių išlaidos gynybai, anot ELN, sudaro daugiau negu 75 proc. bendro Aljanso karinio biudžeto.

Ataskaitoje nurodoma, kad šešių šalių (Latvijos, Lietuvos, Nyderlandų, Norvegijos, Lenkijos ir Rumunijos) gynybos biudžetai 2015 metais padidės, bet nepasieks galutinio tikslo – 2 proc. bendrojo vidaus produkto, kaip buvo susitarta NATO viršūnių susitikime.

Pasak ELN, iš tirtų šalių vienintelė Estija 2015 vykdys įsipareigojimą skirti gynybos sektoriui 2 proc. BVP.

Analizė rodo, kad Didžiosios Britanijos išlaidos gynybai šiemet bus mažiausios per pastaruosius 25 metus. Tuo metu Vokietijoje išlaidos gynybos sektoriui mažėja tiek pagal bendrą lėšų sumą, tiek pagal jos santykį su bendruoju vidaus produktu.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.