Naujienų srautas

Pasaulyje2015.02.25 16:34

Ukrainos separatistai įrodinėja, bet patikrinti neleidžia

Ukrainoje įsigalint paliauboms, žlunga grivina. Centrinis bankas uždraudė beveik visą prekybą valiuta, mėgindamas sustabdyti jos kurso smukimą. Premjeras pareiškė, kad apie sprendimą sužinojo iš interneto, ir apkaltino, kad jis labai neigiamai paveiks ekonomiką. Kijevas pripažįsta, kad susirėmimų mažėja, bet Europos stebėtojai negali patvirtini, kad separatistai atitraukia sunkiąją ginkluotę.

Ukrainoje įsigalint paliauboms, žlunga grivina. Centrinis bankas uždraudė beveik visą prekybą valiuta, mėgindamas sustabdyti jos kurso smukimą. Premjeras pareiškė, kad apie sprendimą sužinojo iš interneto, ir apkaltino, kad jis labai neigiamai paveiks ekonomiką. Kijevas pripažįsta, kad susirėmimų mažėja, bet Europos stebėtojai negali patvirtini, kad separatistai atitraukia sunkiąją ginkluotę.

Jau kelintą dieną iš eilės Ukrainos separatistai žurnalistams rodo atitraukiantys sunkiąją ginkluotę, kaip numatyta Minsko susitarimu. Net kelios vilkstinės užfiksuotos judančios sienos su Rusija link.

„Technika išvedama, vykdome prisiimtus įsipareigojimus. Vykdome įsipareigojimus, kuriuos pasirašėme Minske, ir spėjame pagal terminus“, – sako „Donecko liaudies respublikos“ atstovas Denisas Pušilinas.

Separatistai žada, kad Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojai galės patikrinti išvedimą, bet jie jau beveik savaitę kartoja tą patį – kad negali patvirtinti pranešimų apie atitraukimą.

„Turime žinoti, kas dabar egzistuoja, koks sunkiosios ginkluotės inventorius. Antra, mums turi pasakyti, kokie keliai arba geležinkeliai bus naudojami šiai sunkiajai ginkluotei išvesti. Ir, žinoma, trečia, turime žinoti, kur ši sunkioji ginkluotė bus saugoma“, – sako ESBO stebėtojų misijos atstovas spaudai Michaelas Borciurkiwas.

Jungtinėse Tautose Lietuva priminė, kad dar nebuvo nudžiūvęs rašalas nuo rezoliucijos, raginančios vykdyti Minsko susitarimą, kai Rusijos remiami kovotojai vėl ėmė pulti, tad paragino leisti stebėtojams dirbti savo darbą.

„ESBO vaidmuo esminis. Jos mandatas yra lengvinti visų Minsko susitarimų vykdymą. Tačiau ji susiduria su iššūkiu – jai neleidžiama pasiekti norimų vietų. Misijai turi būti leista stebėjimo ir tikrinimo funkcijas vykdyti netrukdomai“, – sako Lietuvos URM Jungtinių Tautų departamento direktorius Oskaras Jusys.

Ukraina pripažįsta, kad paliaubų pažeidimų skaičius per pastarąją parą reikšmingai sumažėjo, nė vieno apšaudymo nefiksuota Donecke, Luhanske ir prie Mariupolio. Tačiau minosvaidžio ir automatų ugnis fiksuota apie dvidešimt kartų. Kijevas teigia, kad sunkiąją ginkluotę pradės atitraukti tik kai dvi paras bus visiškai nurimusi fronto linija.

„Dabar Mariupolis – aiškiai pasakėme rusams, kad jei separatistai pultų Mariupolio link, viskas drastiškai pasikeistų, įskaitant sankcijas“, – pareiškė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurentas Fabiusas.

Bet Maskva dabar kaltina Europos stebėtojus per lėtai tvirtinant, ką sako separatistai.

„Daug priklauso nuo sąžiningo, objektyvaus ir nešališko stebėtojų požiūrio. Jie turėtų prižiūrėti, kas dedasi ant žemės, kad visi nepasiduotume mėginimams parodyti padėtį, tarsi Minsko susitarimai jau žlugę. O tokių, norinčių, kad jie žlugtų, pakanka – ir už Ukrainos ribų, ir Kijeve“, – teigia Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

Tačiau Vašingtonas sako, kad Rusija laužo įsipareigojimus.

„Taip“, – vienu žodžiu atsakė JAV diplomatijos vadovas į klausimą, ar Maskva meluoja, kad nesiuntė savo pajėgų.

„Rusija įsivėlė į gana įspūdingą laikotarpį, kai naudojama atviriausia ir plačiausia propaganda, kokią tik mačiau nuo paties Šaltojo karo piko. Ir jie įkyriai man į veidą, kitiems į veidą pačiomis įvairiausiomis aplinkybėmis kartojo savo klaidinimus, melus, ar kaip juos pavadintumėte, apie savo veiklą“, – sako JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry.

Ir dabar Kijevas vadina separatistų pranešimus apie technikos atitraukimą tuščiais žodžiais, ir perspėja, kad jie tik stiprina savo dalinius ir kaupia amuniciją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi