Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Susitikime Paryžiuje – raginimai laikytis Minsko sutarties ir įsileisti ESBO stebėtojus

BNS, ELTA2015.09.08 13:45

Rusijos, Ukrainos, Vokietijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrai antradienį susitiko Paryžiuje aptarti, kaip įgyvendinamas susitarimas, kuriuo siekiama nutraukti konfliktą Rytų Ukrainoje.

Rusijos, Ukrainos, Vokietijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrai antradienį susitiko Paryžiuje aptarti, kaip įgyvendinamas susitarimas, kuriuo siekiama nutraukti konfliktą Rytų Ukrainoje.

Šis susitarimas buvo pasirašytas vasario 12 dieną Baltarusijos sostinėje Minske po visą naktį vykusio Prancūzijos, Vokietijos, Rusijos ir Ukrainos lyderių derybų maratono.

Prieš prasidedant konsultacijoms Paryžiuje Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, Vokietijos diplomatijos vadovas Frankas-Walteris Steinmeieris, Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent`as Fabiusas ir jų kolega iš Ukrainos Pavlo Klimkinas paspaudė vieni kitiems rankas.

Šis jų susitikimas yra pirmasis po Minsko viršūnių susitikimo.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras: ne visi pasmerkė įvykius Debalcevėje

Bendrame pareiškime, kurį perskaitė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent'as Fabiusas po derybų Paryžiuje, konflikto šalys raginamos „pradėti nuo visiškų paliaubų ir visiško sunkiosios ginkluotės atitraukimo“.

„Deja, nėra politinio susitarimo dėl įvykių Debalcevėje pasmerkimo, – sakė Ukrainos užsienio reikalų ministras Pavlo Klimkinas. – Mes sutarėme tik dėl techninių aspektų, kaip paremti ESBO misiją ir stiprinti jos galimybes. Raginame pratęsti jos (ESBO misijos, - red. past.) mandatą, papildyti kadrais, įranga ir finansavimu“.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent`as Fabiusas, skaito ministrų priimtą bendrą pareiškimą. AFP/Scanpix nuotr.

Bendrame ministrų pareiškime visos konflikto šalys raginamos įleisti stebėtojus į visas vietoves ir bendradarbiauti su jais, kad jie galėtų „patvirtinti sunkiosios ginkluotės atitraukimą“.

Šis Ukrainos, Rusijos, Vokietijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrų susitikimas antradienį buvo bandymas atgaivinti paliaubas rytinėje Ukrainoje, Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui atmetus pasaulinio karo „apokalipsės scenarijų“.

Prieš derybas Kijevas kaltino Maskvą ir prorusiškus kovotojus paliaubų susitarimo žlugdymu, nes Minsko taikos planas sudarytas vos prieš 12 dienų.

Minsko susitarimo turi būti laikomasi

„Minsko sutarties nesilaiko ir visiems reikia aiškiai pasakyti, kad taip toliau tęstis nebegali“, – sakė aukšto rango ukrainiečių diplomatas naujienų agentūrai AFP.

Vokietija išreiškė susirūpinimą, kad ir toliau išsisukinėjama nuo „visiškų paliaubų“, tačiau Europos Sąjungos užsienio politikos vadovė Federica Mogherini pareiškė, jog susitarimas yra vienintelė viltis pasiekti taiką Ukrainoje.

„Susitarimas yra dešimties dienų senumo, mes turime reikalauti, kad jis būtų vykdomas. Būtent to mūsų prašo ukrainiečiai, tokia yra mūsų, europiečių pareiga“, – sakė F. Mogherini, vykdama į Londoną.

Nuo praėjusios savaitės, kai ignoruodami paliaubų susitarimą separatistai užėmė strategiškai svarbų Debalcevės miestą, kovos pastebimai aprimo, tačiau ir toliau vyksta susirėmimai prie strateginių objektų Ukrainos rytinėje dalyje.

Ukrainos kariai, kovęsi Debalcevėje, ilsisi prieš kelionę į gimtuosius miestus. Reuters/Scanpix nuotr.

Pasak Ukrainos kariškių, per pastarąją parą žuvo vienas karys, sužeisti septyni, kai separatistų kovotojai pamėgino šturmuoti Šyrokynės kaimą, į rytus nuo strategiškai svarbaus Mariupolio uostamiesčio.

Vienas separatistų būrio vadas, buvęs netoli šio kaimo, sakė naujienų agentūrai AFP, kad trys jo kovotojai žuvo pirmadienį per bombardavimą iš ukrainiečių pusės.

Dėl tebesitęsiančių susirėmimų stringa sunkiosios ginkluotės atitraukimas, kuris pagal Minske pasirašytą paliaubų planą turėjo prasidėti prieš savaitę.

Kijevas atsisako atitraukti savo sunkiuosius ginklus nuo fronto linijos, kol šaudymas visiškai nesiliaus.

Separatistai jau ne kartą skelbė pradėję savo ginkluotės perkėlimą, bet to nepatvirtina stebėtojai iš Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO).

F. -V. Steinmeieris įspėjo separatistus Ukrainoje dėl Mariupolio puolimo

Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris įspėjo prorusiškus separatistus Rytų Ukrainoje dėl Mariupolio puolimo.

Jis tikįs, kad po Debalcevės užėmimo nebus naujų mėginimų plėsti savo įtakos sritį, sakė ministras antradienį Paryžiuje po susitikimo su Prancūzijos, Ukrainos ir Rusijos kolegomis. Jei iš tikrųjų Mariupolis būtų puolamas, „tai, žinoma, visiškai pakeistų“ Minsko susitarimo pagrindą, kalbėjo F. -V. Steinmeieris.

Mariupolio uostamiestis Ukrainos Pietryčiuose laikomas paskutiniąja strategiškai svarbia Ukrainos vadovybės baze teritorijose, į kurias pretenzijas reiškia prorusiški separatistai.

Neseniai Kijevas kaltino sukilėlius netoli Mariupolio atakavus Ukrainos kariuomenės pozicijas.

Po susitikimo Paryžiuje užsienio reikalų ministrai F. -V. Steinmeieris, Laurentas Fabiusas iš Prancūzijos, Sergejus Lavrovas iš Rusijos ir Pavelas Klimkinas iš Ukrainos dar kartą paragino abi konfliktuojančias šalis griežtai laikytis Minsko susitarimo. Paliaubų esą turi būti paisoma, o sunkioji ginkluotė turi būti greitai atitraukta nuo fronto linijos. F. -V. Steinmeieris padėtį Rytų Ukrainoje pavadino labai trapia, nors smurtas praėjusiomis dienomis sumažėjo.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt