Pasaulyje

2019.04.01 08:15

Japonijoje paskelbta nauja era: simbolizuoja tvarką ir harmoniją

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.01 08:15

Japonijos kabinetas paskelbė naują erą – Reiwą. Tai reiškia tvarką ir harmoniją. Ji prasidės lygiai po mėnesio, kai imperatoriumi taps kronprincas Naruhitas. Jis pakeis sosto atsisakantį Akihitą, su kuriuo buvo siejama Heisei era.

Erų pavadinimai jau keturiolika amžių kruopščiai ir slaptai atrenkami. Nors Japonijoje vis plačiau naudojamas vakarietiškasis kalendorius, eros pavadinimai daro poveikį ir kasdieniam gyvenimui, nes minimi ant oficialių dokumentų, ir tautos psichologijai, nes su jais paprastai siejami svarbiausi įvykiai.

Du hieroglifai, kuriuos kabineto sekretorius skelbia šaliai ir pasauliui, nuo šiol dešimtmečius bus siejami su būsimojo imperatoriaus Naruhito valdymu. Atrinkti jie per mistišką, tradicijų ir papročių pilną procesą ir taip slaptai, kad neskelbiami net mokslo autoritetai, siūlantys galimus naujos eros pavadinimus. Hieroglifai turi būti paprasti, neprieštaringi, neprasidėti taip, kaip keturių paskutinės eros, reikšti siekį ir nebūti tarp anksčiau atmestų pretendentų.

Naujos eros paskelbimas likus mėnesiui iki neįprasto imperatorių pasikeitimo Japonijai suteiks laiko prisitaikyti. Nors šalis vis plačiau naudoja ir vakarietiškąjį kalendorių, metų skirstymas į eras tebėra svarbus. Traukinių bilietai ir kalendoriai, vairuotojų pažymėjimai ir laikraščiai – po mėnesio viskas turės būti žymima jau naujos eros pavadinimu.
Informacinių technologijų bendrovės konsultuoja mažesnes įmones, ypač priklausomas nuo senesnių kompiuterinių programų, kad jų neištiktų sutrikimai, panašūs į tuos, kurių sulaukta keičiantis tūkstantmečiams. Manoma, kad net mirties bausmes dėl zarino dujų išpuolio vyriausybė įvykdė tam, kad neatidėtų bausmės vykdymo naujai erai.

Šiaip ar taip, tai bus pirmas eros pasikeitimas kompiuterių amžiuje, per pastarąjį šimtmetį jos keitėsi tik du kartus. Iš viso erų Japonijoje būta jau pustrečio šimto, mat kadaise imperatoriai naują erą skelbdavo ir savo valdymo viduryje, kad atneštų naują pradžią po didžiųjų sukrėtimų. Bet ilgainiui eros susietos su jų valdymu.
Dabartinė, Heisei, era prasidėjo 1989-aisiais. Ir nors pasirinktas pavadinimas reiškė taikos pasiekimą, jis netrukus ėmė simbolizuoti ekonominio burbulo sprogimą, ilgalaikį sąstingį ir didžiules nelaimes, tokias kaip žemės drebėjimai, cunamis ir Fukušimos branduolinė katastrofa. Ankstesnė, Šova, era nusidriekė per autoritarizmo įvedimą, kolonializmą ir baisius pasaulinius karus, bet ir per autoriteto ir tarptautinės įtakos atgavimą.

Bet kaip tik todėl eros žymi daugiau negu vien praktinį būdą skaičiuoti metus. Jos tapo tikru laikmečio psichologiniu atspindžiu, kaip vakariečiams septintasis dešimtmetis reiškia svingo ir pilietinių teisių metus, o Viktorijos era žymėjo britų imperijos plėtrą. Todėl ir su Akihitu siejamos eros pabaiga visuomenei, kurioje tradicijos tebėra svarbios, sukėlė nostalgijos bangą. Viskas staiga tapo paslaptingiau. Antai ir sakurų žydėjimas šiemet vadinamas „paskutiniu per Heisei erą“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt