Pasaulyje

2019.04.01 06:35

Suskaičiavus keturis penktadalius ukrainiečių balsų, pergalę pirmajame ture švenčia Zelenskis (atnaujinta 16:44)

Ukrainos prezidento rinkimuose į antrą turą patenka pramogų pasaulio atstovas Volodymyras Zelenskis ir dabartinis šalies vadovas Petro Porošenka. Suskaičiavus virš 80 proc. balsų V. Zelenskis yra surinkęs 30,41 proc., P. Porošenka – 16,01 proc., buvusi premjerė Julija Tymošenko – 13,25 proc., o Jurijus Bojko – 11,52 proc.

Ukrainos Centrinės rinkimų komisijos (CRK) duomenimis, V. Zelenskis pirmauja 20 šalies regionų, tarp jų ir Kijeve. Dabartinis Ukrainos prezidentas P. Porošenka yra palaikomas vakarinių regionų (Lvovo, Ternopilio, Ivano Frankivsko), o rytiniuose Donbaso ir ir Luhansko regionuose pirmauja buvęs šalies vicepremjeras J. Bojko.

Antras likęs Petro Porošenko pripažino savo klaidą ir įgėlė Zelenskiui, kad su Vladimiru Putinu derėtis ne tas pats kaip su šou verslo žmonėmis. iš viso rinkimuose balsavo 63,62 proc. Ukrainos rinkėjų.

„Man svarbiau žmonės. Svarbiau už viską. Už politinę veiklą, už ambicijas, už viską. Žmonės svarbiausia, ukrainiečiai. Jie mūsų laukė“, – po balsavimo sakė V. Zelenskis.

Sisteminių pažeidimų nerado

CRK vadovė pirmadienį pareiškė, kad eilinių prezidento rinkimų naktis, kai buvo skaičiuojami balsai, ir pats vakarykštis balsavimas praėjo be sisteminių pažeidimų.

„Ne tik balsavimo diena, bet ir naktis po balsavimo, kai rinkimų komisijos skaičiavo balsus, praėjo be sisteminių pažeidimų“, – per pirmadienio rytą surengtą spaudos konferenciją pareiškė CRK vadovė Tetiana Slipačiuk.

„Sistemos dirba, kibernetinis saugumas suveikė, kaip reikia“, – pabrėžė ji.

T. Slipačiuk teigimu, akivaizdu, kad prireiks antro prezidento rinkimų turo, tad CRK turi pradėti ruoštis po trijų savaičių vyksiančiam balsavimui.

„Manau, mums vertėtų pradėti ruoštis balsavimui. Manau, (balsų) skaičiavimas vyks taip pat gerai kaip ir balsavimas“, – savo ruožtu sakė CRK vadovės pavaduotojas Jevhenas Radčenka.

Užsienyje labiausiai palaikė P. Porošenką

Suskaičiavus 90 proc. balsų iš 101 užsienyje esančios apylinkės, paaiškėjo, kad užsienyje gyvenantys ukrainiečiai labiausiai palaiko P. Porošenką. Už jį balsavo 38,3 proc. rinkėjų. Už V. Zelenskį – 25,9 proc., J. Tymošenko – 13 proc.

V. Zelenskis įvardijo, ką sakytų V. Putinui per pirmąjį susitikimą

Po balsavusiųjų apklausų duomenų paskelbimo V. Zelenskis kalbėjo, kad šie rezultatai – tik pirmas žingsnis ir reikia susitelkti į antrąjį turą: „Tai tik pradžia, mes neatsipalaiduojame“.

Sekmadienio naktį, laukdamas galutinių rezultatų, V. Zelenskis taip pat teigė negalintis įvardyti savo politinės komandos ir žadėjo įvardinsiąs konkrečias pavardes „antrojo turo pabaigoje“.

Paklaustas, ką pasakytų Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui per pirmąjį susitikimą, jis atsakė: „Pagaliau atidavėte mūsų teritorijas mums. Kokią sumą esate pasirengę kompensuoti už mūsų žemių užgrobimą?“ Jis pridėjo, kad toks susitikimas įvyktų tik tada, kai Rusija grąžintų aneksuotas ir okupuotas Ukrainos teritorijas.

Sužinojęs balsavusiųjų apklausų rezultatus, perrinkimo siekiantis P. Porošenka pareiškė nejaučiantis jokios euforijos dėl sekmadienį balsavusių rinkėjų apklausų, prognozuojančių jam antrąją vietą pirmajame rinkimų ture.

„Tai yra žiauri pamoka man ir valdžiai kaip visumai. Tai yra prie priežastis mums taisyti savo klaidas“, – sekmadienį savo kampanijos būstinėje teigė P. Porošenka.

Kaip skelbia hromadske.ua, P. Porošenka taip pat teigė, kad vieši debatai tarp 2-ojo turo dalyvių yra „esminis elementas“, pirmaujantis V. Zelenskis sakė, kad debatams jis yra pasiruošęs: „Taip, esu pasiruošęs. Su P. Porošenka ar ne, man nesvarbu“.

Jeigu V. Zelenskis laimėtų balandžio 21 dieną vyksiantį antrą rinkimų turą, jis perimtų vienos iš skurdžiausių Europos šalių, kovojančių su Rusijos remiamais separatistais jos rytuose, valdymą.

41-ių komikas dar nėra detalizavęs, ką nuveiktų būdamas prezidento poste, o jo vienas rinkimų šūkių buvo: „Jokių pažadų. Jokių atsiprašymų“.

Nepaisant nerimo dėl šio kandidato neapibrėžtumo, jo šalininkai teigia, kad tik naujas veidas gali išvalyti Ukrainos politiką.

Vis dėlto aktorius yra kaltinamas esant ukrainiečių oligarcho Ihorio Kolomoiskio „marionete“, bet V. Zelenskis neigia turintis su juo kokių nors ryšių.

V. Zelenskis atsisakė tradicinių rinkimų kampanijos renginių, debatų, beveik nedalino interviu ir vietoje to dar šią savaitę dalyvavo pasirodymuose su savo komikų trupe.

Jį kaip politiką išpopuliarinęs serialas „Tautos tarnas“ buvo transliuotas per patį kampanijos įkarštį. Šią savaitę, nepaisant kritikos apie galimus rinkimų įstatymų pažeidimus, taip pat pasirodė nauja serialo dalis.

Rinkėjų aktyvumas

Centrinė rinkimų komisija, remdamasi 198-ių iš 199-ių balsavimo apygardų duomenimis, skelbė, jog iki 15 val. rinkimuose dalyvavo 45,08 proc. balso teisę turinčių šalies gyventojų.

Rinkėjų aktyvumas Zaporožės srityje siekė 49,09 proc., Dniepropetrovsko – 48,74 procc., Volynės – 49,21 proc., Poltavos – 48,84 proc., Černigovo – 48,69 proc., Sumų – 48,10 proc., Kirivogrado – 47,59 proc., Čerkasų – 47,46 proc., Žitomiro – 47,13 proc., Chmelnyckio – 46,94 proc., Kijevo – 46,81 proc., Rivnės – 46,74 proc., Vinicos – 46,34 proc., Charkovo – 45,95 proc., Mykolajivo – 45,8 procento.

Luhansko srityje balsavo 44,49 proc., Donecko – 44,35 proc., Ternopolio – 42,49 proc., Chersono – 43,78 proc., Odesos – 41,84 proc., Lvovo – 41,18 proc., Ivano Frankivsko – 38,52 proc., Černivcų – 36,22 proc., Užkarpatės – 29,35 proc. rinkėjų.

Rinkėjų aktyvumas sostinėje Kijeve siekė 46,47 procento.

Ukrainos teisėsauga sulaukė 1,7 tūkst. skundų dėl galimų balsavimo tvarkos pažeidimų

Likus valandai iki balsavimo pabaigos Ukrainos prezidento rinkimuose, šalies teisėsaugos institucijos buvo sulaukusios 1768-ių skundų dėl galimų balsavimo tvarkos pažeidimų, skelbia Vidaus reikalų ministerija.

„Daugiausiai skundų gauta dėl galimos neteisėtos agitacijos – 122, balsavimo biuletenių fotografavimo – 109, rinkėjų papirkinėjimo – 40, biuletenių gadinimo – 31, melagingų pranešimų dėl rinkimų apylinkių užminavimo – 18“, – teigiama ministerijos pranešime.

Anot jo, pagal šiuos faktus pradėti 25 ikiteisminiai tyrimai, surašyta 15 administracinės teisės pažeidimų protokolų.

CRK sekretorė Natalija Bernackaja teigė, kad balsavimo protokolų originalai į CRK bus atgabenti pirmadienį po vidudienio.

Ji priminė, kad CRK pagal įstatymą turi 10 dienų rinkimų rezultatams nustatyti.

„Vis dėlto manau, kad tai bus padaryta greičiau“, – pridūrė CRK atstovė.

Kova tarp trijų lyderių

Nepaisant biuletenio ilgio, tikroji kova vyksta tarp trijų kandidatų: komiko Volodymyro Zelenskio, dabartinio prezidento Petro Porošenkos ir buvusios premjerės Julijos Tymošenko.

Jeigu P. Porošenka pateks į antrąjį rinkimų turą, laimėti jam greičiausiai bus sudėtinga, sako LRT žurnalistas Edvardas Špokas, šiuo metu dirbantis Ukrainoje.

„Klausiant žmonių, keli atsakė, kad dabar balsavo pagal širdį (kas jiems labiau patinka), o po to balsuos pagal protą. O tas „pagal protą“ daugelio atsakymu buvo „už bet ką, tik ne už P. Porošenką“, – sakė LRT RADIJO laidai „Lietuvos diena“ sakė jis.

Analitikai sako, kad už V. Zelenskį balsuos nusivylę dabartiniais politikais, P. Porošenka greičiausiai sulauks palaikymo tų, kurie jį mato, kaip ginkluotojų pajėgų vadą.

Politologas Volodymyras Fesenko LRT TELEVIZIJAI pažymėjo, kad, jo nuomone, vieno favoritų V. Zelenskio rėmėjai, išrinkimo atveju, po pusmečio gali juo nusivilti.

„Jie gali balsuoti už politiką ir, kaip rodo patirtis, po metų juo nusivilti. Ir didžiausia problema ne tai, kad mes nežinome, kokiu prezidentu būtų Zelenskis. Pagrindinė problema, kad jo rėmėjai po pusės metų gali juo nusivilti“, – sakė politologas.

Savo ruožtu dabartinis prezidentas – sugebėjęs prikelti kariuomenę, tačiau kritikuojamas dėl per menkų reformų ir nemažėjančios korupcijos.  O apklausų lyderis V. Zelenskis vadinamas virtualiu kandidatu, jis vengė debatų ir interviu ir tik keliavo po šalį su komedijų šou. Juokaujama, kad jį išrinkus, bus galima bent pasijuokti, kai dabar tenka verkti.

Rinkimai vadinami vienais skaidriausių Ukrainos istorijoje – net ir nepaisant to, kad rinkimų kampanija buvo vadinta purvina.

LRT RADIJO laidai „Lietuvos diena“ Ukrainoje rinkimus stebintis Seimo narys Egidijus Vareikis pasakojo, kad rinkimai vyko tvarkingai, ir, jo nuomone, būtent taip ir praeis. 

Apie 150 „sportinės išvaizdos“ vyrų susirinko prie Ukrainos CRK pastato

Nepaisant kalbų apie ramią rinkimų dieną, artėjant balsavimo pabaigai, pranešta, kad prie Centrinės rinkimų komisijos (CKR) pastato sostinėje Kijeve buvo susirinkę apie 150 „sportinės išvaizdos“ vyrų.

Susirinkusieji susiskirstė į nedideles grupes, elgiasi ramiai.

Kijevo policija patvirtino, jog padėtis prie CRK išlieka rami, o prašymą organizuoti akciją prie CRK pastato yra pateikusi tik viena visuomeninė organizacija – „Poton“.

„Poton“ vadovas Pavelas Oniščenka pareiškė, jog ne visi prie CRK pastato susirinkę asmenys yra šios organizacijos nariai, bei patikino, kad „jie pasirengę reaguoti į galimą balsavimo rezultatų klastojimą, bet radikalių veiksmų nesiims“.

Tikisi pergalės

Ukrainos prezidento rinkimų pirmajame rate dalyvaujanti pramogų verslo žvaigždė V. Zelenskis sekmadienį atiduodamas savo balsą žadėjo kovoti su korupcija.

Kampanijos pradžioje aktoriaus galimybės nebuvo gerai vertinamos, bet visuomenei piktinantis kyšininkavimu ir pragyvenimo standartais jis aplenkė isteblišmento politikus ir dabar prognozuojama, kad jis laimės pirmąjį rinkimų ratą. 

„Prasideda naujas gyvenimas, geras gyvenimas be korupcijos, be kyšių“, – su žmona balsuodamas vienoje Kijevo rinkimų apylinkių žurnalistams sakė 41 metų kandidatas.

Jei bus išrinktas, aktorius perims vadovavimą šaliai, rytuose kovojančiai su Rusijos remiamais separatistais ir bandančiai atsigauti po ekonominės krizės.

Dabartinis prezidentas P. Porošenka, atiduodamas savo balsą Kijevo centre, sakė apgailestaujantis dėl drabstymosi purvais kampanijos metu, bet gyrė „gerai parengtus“ rinkimus.

Lietuvoje balsuojančiųjų – virš 3 tūkst. 

Sekmadienį skelbta, kad Ukrainos prezidento rinkimuose iš Lietuvos sekmadienį ketina balsuoti virš 3 tūkst. šalių piliečių. Dalyvauti balsavime užsiregistravo 3056 Ukrainos piliečiai, jie galės balsuoti Ukrainos ambasadoje Vilniuje, BNS pranešė Lietuvoje dirbantis rinkimų komisijos atstovas Mykola Dziadzinas.

Balsą Vilniuje atidavęs 37-ių Artiomas Trofanovas tikino balsavęs už P. Porošenką.

„Man tinka besitęsianti jo politika, man tinka jo programa, jo veržimasis į Europą. Nematau alternatyvų“, – žurnalistams sakė inžinierius.

Daugelis balsavusiųjų atsisakė įvardyti savo favoritus, bet 31 metų rinkos tyrimų bendrovėje dirbanti Kateryna Sinkevičienė žurnalistams teigė norinti, kad „ir ukrainiečių, ir rusų kalba Ukrainoje egzistuotų“.

„Mes kalbame tiek ukrainiečių, tiek rusų kalbomis ir aš manau, kad kompromisą rasti įmanoma ir visiems įmanoma gyventi patogiai“, – kalbėjo K. Sinkevičienė.

Lietuvos ūkio ministro Virginijaus Sinkevičiaus žmona taip pat teigė norinti Ukrainoje taikos, daugiau paramos smulkiajam verslui ir geresnės sveikatos apsaugos.

Rinkimų komisijos atstovas Mykola Dziadzinas BNS sakė, kad 2014-aisiais per Ukrainos prezidento rinkimus Lietuvoje balsavo 177 šalies piliečiai, o šiemet tiek pat žmonių nubalsavo per pirmas kelias rinkimų valandas. 

Tai yra kiek daugiau nei 5 proc. užsiregistravusiųjų balsuoti. Tokie duomenys atspindi, kaip auga ukrainiečių bendruomenė Lietuvoje.

Statistikai pernai imigrantais pripažino beveik 6 tūkstančius ukrainiečių. Tai reiškia, kad Lietuvoje jie gyvena ilgiau nei metus.

Laikinam darbui į Lietuvą 2018 metais atvyko daugiau nei 31 tūkstantis ukrainiečių.