Pasaulyje

2015.02.22 14:35

Abi Ukrainos konflikto šalys susitarė pradėti sunkiosios ginkluotės atitraukimą

BNS, ELTA 2015.02.22 14:35

Abi Ukrainos konflikto šalys susitarė atitraukti savo sunkiąją ginkluotę nuo fronto linijos, pagal Jungtinių Tautų (JT) remiamas paliaubas, sekmadienį sakė ukrainiečių generolas Oleksandras Rozmazninas.

Abi Ukrainos konflikto šalys susitarė atitraukti savo sunkiąją ginkluotę nuo fronto linijos, pagal Jungtinių Tautų (JT) remiamas paliaubas, sekmadienį sakė ukrainiečių generolas Oleksandras Rozmazninas.

„Pasirašyti dokumentai dėl sunkiosios ginkluotės atitraukimo nuo visos fronto linijos“, – sakė jis.

Prorusiški separatistai atskirai, per savo naujienų agentūrą, patvirtino, kad taip pat pasirašė šį susitarimą.

Pasak O. Rozmaznino, dar per anksti pasakyti, kada bus pradėtas ginkluotės atitraukimas. Kai kurios ukrainiečių žiniasklaidos priemonės užsiminė, kad jis gali prasidėti vėliau sekmadienį.

Tuo tarpu prorusiški separatistai sekmadienį paskelbė, kad jų pajėgos planuoja per dvi savaites atitraukti sunkiąją ginkluotę nuo fronto linijos Rytų Ukrainoje, kaip numatoma vasario 12-ąją Minske pasirašytame taikos plane.

„Šiąnakt buvo pasirašytas planas. Ši diena buvo įvardyta kaip (atskaitos) diena. Tai yra, nuo šios dienos suteikiamos dvi savaitės sunkiosios ginkluotės atitraukimui“, – naujienų agentūra „Interfax“ citavo Donecko separatistų „Gynybos ministerijos“ pareigūną Eduardą Basuriną.

Pagal paliaubų, kurioms tarpininkavo Vokietija ir Prancūzija, ir kurios buvo paskelbtos prieš savaitę, sąlygas, ginkluotės atitraukimas turėjo prasidėti antradienį ir baigtis iki kovo 3-iosios.

Tačiau paliaubos jau ne kartą buvo pažeistos. Separatistai, jas ignoruodami, užėmė strateginę reikšmę turinčią Debalcevę šalies rytuose.

Vis dėlto dar vienas ženklas, kad abi konflikto šalys dabar galbūt nori taikyti paliaubas, buvo praėjusią naktį įvykęs apsikeitimas belaisviais, kai 139 ukrainiečių kariai buvo iškeisti į 52 separatistų kovotojus.

Ukraina su prorusiškais kovotojais apsikeitė dešimtimis belaisvių

Šeštadienį Ukrainos vyriausybė ir prorusiški kovotojai apsikeitė dešimtimis belaisvių, praėjus savaitei nuo paliaubų įsigaliojimo rytinėje šalies dalyje, informuoja BBC.

Skelbiama, kad iš viso buvo išlaisvinti 139 Ukrainos kariai ir 52 maištininkai. Šis apsikeitimas belaisviais – pirmas žingsnis, sėkmingai žengtas pagal vasario 12 dienos Minsko susitarimus, kuriuose tarpininkavo Prancūzija ir Vokietija.

Be to, šeštadienį, kaip pranešama, maištininkai sutiko atitraukti sunkiąją ginkluotę iš fronto linijos Rytų Ukrainoje, kaip numatyta vasario 12-osios Minsko susitarimų įgyvendinimo priemonių plane. Sunkiosios ginkluotės atitraukimas iš konflikto zonos rytinėje Ukrainoje bus pradėtas sekmadienį, vasario 22 dieną, ir truks keturiolika dienų, apie tai pranešė Rusijos armijos generolas Aleksandras Lencovas. Sunkiosios ginkluotės atitraukimą planuota pradėti antradienį ir užbaigti iki kovo 3 dienos, bet dabar, anot generolo A. Lencovo, procesas užtruks iki kovo 7 dienos.

Belaisviais apsikeista netrukus po to, kai Jungtinės Valstijos pareiškė svarstančios rimtas sankcijas prieš Rusiją dėl paliaubų laužymo.

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry lankydamasis Londone pareiškė, kad Barackas Obama priims sprendimą dėl sankcijų artimiausiomis dienomis.

Bet Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas atkirto, kad sankcijos nepadės išspręsti Ukrainos krizės.

Ukrainos vyriausybė, Vakarų lyderiai ir NATO tvirtina, kad yra akivaizdžių įrodymų, jog Maskva padeda maištininkams rytinėje Ukrainoje tiekdama jai sunkiąją ginkluotę ir siųsdama savo karius. Nepriklausomi ekspertai pateikia tokius pat kaltinimus. Maskva kaltinimus neigia, tvirtindama, kad visi rusų kariai, prisijungę prie maištininkų, yra savanoriai.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pasveikino naujieną apie belaisvių apsikeitimą, kuris įvyko šalia pasienio miesto Žoloboko.

Iš pradžių Ukrainos prezidentas sakė, kad bus paleista 140 karių. Ukrainos pareigūnai patvirtinto, kad dar vienas karys bus paleistas į laisvę artimiausiomis dienomis. Tačiau pagal Minsko susitarimus numatytas visų nelaisvėje esančių karių išlaisvinimas, o kiekvienoje pusėje vis dar lieka dešimtys belaisvių, nors tikslus jų skaičius nežinomas.

Kijevas tikisi užbaigti apsikeitimą belaisviais kovo pradžioje

Kijevas tikisi užbaigti apsikeitimą belaisviais su prorusiškais kovotojais kovo pradžioje. Apie tai pranešė Ukrainos saugumo tarnybos (UST) vadovo patarėjas Markijanas Lubkivskis.

„Kitas etapas numatytas per pirmąsias dešimt kovo mėnesio dienų. Šis etapas – dar ne paskutinis, ir mes toliau intensyviai prie to dirbame. Turime informacijos, kad yra dar žmonių, kuriuos reikia išlaisvinti“, – pareiškė M. Lubkivskis. Pasak patarėjo, Ukrainos valdžia pasirengusi apsikeisti su maištininkais visais nelaisvėje laikomais kariais.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.